ارزش بازار فیسبوک از زمان تغییرنام به متا ۵۰۰ میلیارد دلار کاهش یافته است

از زمان تغییر نام فیسبوک به متا، ارزش این شرکت ۵۰۰ میلیارد دلار کاهش یافته است.

0

گزارش شنبه پرس به نقل از زومیت، مارک زاکربرگ واقعا همه‌چیز را در متاورس می‌بیند. مدیرعامل متا متقاعد شده است که دنیای مجازی و مشترک آینده‌ی فناوری خواهد بود؛ ازاین‌رو، سال گذشته شاهد تغییر نام فیسبوک به متا بودیم. حال پس از این تغییر نام، چه اتفاقی برای این شرکت رخ داده است؟ گزارشی جدید حاکی از آن است که متا پس از این اقدام ۵۰۰ میلیارد دلار از ارزش بازارش را از دست داده است.

به‌گزارش تک‌اسپات، همان‌طورکه نیویورک‌مگ نیز اعلام کرده است، کاهش نیم‌میلیارددلاری ارزش متا از زمان تغییر نام تجاری این شرکت، به سقوط موقعیت عالی این برند به‌عنوان ششمین شرکت بزرگ جهان ازنظر ارزش بازار به جایگاه یازدهم منجر شده است و شرکت‌هایی مثل انویدیا و تن‌سنت اکنون در جایگاه بالاتری از متا قرار گرفته‌اند.

بسیاری از مشکلات متا از تغییر نام این شرکت نشئت نمی‌گیرد؛ بلکه بخشی از آن نتیجه‌ی تغییرات سیاست‌های حریم خصوصی اپل است که در iOS 14 معرفی شد. این تغییرات به کاربران iOS اجازه می‌دهد از تبلیغات هدفمند خودداری و از ردیابی رفتار اپلیکیشن‌ها جلوگیری کنند. متا اعلام کرد این تغییر در سال جاری باعث کاهش ۱۰ میلیارد دلاری در درآمد تبلیغاتی این شرکت خواهد شد؛ خبری که در یک روز ۲۳۲ میلیارد دلار از ارزش بازار این شرکت را نیز کاهش داد.

گوگل نیز با ارائه‌ی سندباکس حریم خصوصی، اقدامی مشابه اپل را برای سیستم‌عامل اندروید در پیش گرفته است؛ اگرچه سیاست‌های غول جست‌وجوی اینترنت به‌اندازه‌ی اپل سخت‌گیرانه نیست و حداقل تا دو سال آینده اجرایی نخواهد شد.

افزون‌براین، فیسبوک در جدیدترین گزارش درآمدش، منظره‌ای ناخوشایند را ارائه کرد؛ زیرا در سه‌ماهه‌ی پایانی سال ۲۰۲۱، برای اولین‌بار شاهد کاهش تعداد کاربران روزانه‌ی این شبکه‌ی اجتماعی بودیم که باعث شد ارزش سهام آن به‌سرعت ۲۰ درصد کاهش یابد. علاوه‌براین، بخش واقعیت افزوده و واقعیت مجازی (Reality Labs) که یکی از واحدهای مهم متاورس این شرکت است، در سال ۲۰۲۱ با خسارتی معادل ۱۰٫۲ میلیارد دلار مواجه شده است.

مشکل دیگر متا این است که درحالی‌که بسیاری از شرکت‌ها به‌دنبال ورود به حوزه‌ی متاورس هستند، بیشتر کاربران عادی دربرابر آن بی‌تفاوت هستند. شاید متاورس وب 3.0 و NFT شرکت‌هایی را هیجان‌زده کند که به‌دنبال سرمایه‌گذاری روی این فناوری‌ها هستند. بااین‌حال، بسیاری از مردم در بهترین حالت ممکن دربرابر این واژه‌ها بی‌اهمیت و در بدترین حالت ممکن خشمگین باشند. حتی پتنت مربوط به فناوری تبلیغاتی ردیابی چشم در متاورس نیز کمکی به بهبود وضعیت متا نکرده است.

ارزش بازار متا همچنان ۵۶۱ میلیارد دلار است. درآمد این شرکت در سه‌ماهه‌ی چهارم سال گذشته ۳۳٫۷۶ میلیارد دلار بوده است که درمقایسه‌با سال قبل حدود ۲۰ درصد افزایش یافته است و تعداد کلی کاربران فعال روزانه‌ درمجموع اپلیکیشن‌های این شرکت اندکی رشد کرده است؛ بنابراین، چهارچوب اصلی این برند مشکل خاصی ندارد؛ اما شاید متاورس آن‌طور‌که زاکربرگ فکر می‌کند، ایده‌ای انقلابی نباشد.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.