هاست ایران دیتاسنتر دوم خود را در منطقه اقتصادی پیام راه‌اندازی می‌کند

فرشاد اسماعیلیان، بنیان‌گذار و مدیرعامل هاست ایران خبر داد

0

«اگر بخواهم این منطقه را با پارک علم و فناوری پردیس مقایسه کنم، باید بگویم شرایط بسیار بهتری دارد؛ چه از لحاظ برق، چه فیبر و چه دیگر امکانات جانبی.»

منطقه ویژه اقتصادی پیام، به گفته رسول سراییان، رئیس سازمان فناوری اطلاعات قرار است تبدیل به قطب دیتاسنتر ایران شود. در رابطه با این منطقه و مزایایی که بهره‌برداری آن خواهد داشت، نظر فرشاد اسماعیلیان، بنیان‌گذار و مدیرعامل هاست‌ایران را جویا شدیم.

به گزارش خبرگزاری شنبه‌پرس، اسماعیلیان در رابطه با منطقه ویژه اقتصادی پیام، می‌گوید: «برای فعالیت دیتاسنترها در هر منطقه‌ دو شرط اهمیت زیادی دارد و باید فراهم باشد، یک بحث فیبر و ارتباط فیبرها است و بحث دیگر مربوط به برق است. اتفاقا ما هم از آن منطقه بازدید داشتیم و نکته مهم برای ما این بود که در آن منطقه، نیروگاه برق وجود دارد. یک نیروگاه گازی و یک نیروگاه برق اختصاصی برای فرودگاه پیام و طبق صحبت‌هایی که با مسئولین آن منطقه داشتیم، مشکلی از لحاظ تامین برق وجود نخواهد داشت.»

او ادامه می‌دهد: «در مرحله بعد تنها دغدغه ما بحث فیبر بود که دوستانی از مجموعه زیرساخت در بازدید از منطقه ویژه پیام، قول مساعد در این زمینه هم داده بودند که منطقه تقویت ظرفیت می‌شود و امکانات لازم در این منطقه فراهم خواهد شد.» مدیرعامل هاست ایران اشاره می‌کند که مجموعه هاست‌ایران، چند ماه قبل درخواست احداث دیتاسنتر در این منطقه را داده و زمینی هم به آن اختصاص داده شده است.

بنیان‌گذار هاست‌ایران توضیح می‌دهد: «حضور در منطقه ویژه پیام، مزیتی که برای دیتاسنتر و بیزینس‌های آی‌تی می‌تواند داشته باشد، معافیت‌های گمرکی است که شامل حالشان می‌شود. به این دلیل که معمولا دیتاسنترها تجهیزاتی که استفاده می‌کنند ظرف 3 تا 5 سال مستهلک می‌شود و با حضور در منطقه، شاید اصلا نیازی نباشد که این تجهیزات را از منطقه پیام خارج کنند. اگر دیتاسنتر ما داخل همان منطقه وجود داشته باشد می‌توانیم سرور و تجهیزات مورد نیازمان را تامین کنیم و بدون پرداخت عوارض گمرکی از آنها استفاده کنیم. به این ترتیب صرفه‌جویی اقتصادی خیلی خوبی خواهیم داشت و نهایتا قیمت‌های تمام شده ما هم برای کاربران خیلی به صرفه‌تر خواهد شد.»

او در رابطه با مدت زمانی که امکان دارد هاست‌ایران در آن منطقه فعالیت خود را شروع کند می‌گوید: «فعالیت در آن منطقه هنوز در حد عملیات اولیه است. اکثر شرکت‌هایی که قصد شروع کار در آن منطقه را دارند، اگر همه شرایط فراهم باشد و قول‌هایی که به لحاظ تامین برق و فیبر و سایر موارد داده‌اند عملی شود، که البته با درنظر گرفتن شرایط فعلی که من دیدم به نظر عملی می‌آید، حدود یک سال و نیم تا دو سال آینده امکان بهره‌برداری خواهند داشت. یعنی حداقل حدود یک سال و نیم زمان لازم است تا به جایی برسیم که سایتی را سرچ کنیم که میزبانی آن در منطقه ویژه اقتصادی پیام انجام می‌شود. البته این امکان هم وجود دارد که در حین کار مشکلاتی پیش آید یا شرایط تغییراتی داشته باشد که زمان بیشتری را بگیرد؛ ولی در حالت کلی من خیلی امیدوارم و نسبت به مسائلی که در مورد منطقه ویژه اقتصادی پیام گفته شده است و شرایطی که دارد دید مثبتی دارم.» اسماعیلیان در ادامه می‌گوید: «اگر بخواهم این منطقه را با پارک علم و فناوری پردیس مقایسه کنم، باید بگویم شرایط بسیار بهتری دارد؛ چه از لحاظ برق، چه فیبر و چه دیگر امکانات جانبی.»

مدیرعامل هاست‌ایران در رابطه با وضعیت این مجموعه می‌گوید: «اگر سامانه ثبت درخواست‌های ارزی که جناب وزیر قول آن را برای این هفته داده بودند راه‌اندازی شود، برای شرکت‌هایی مثل هاست‌ایران که تجهیزات آی‌تی از خارج از کشور تهیه می‌کنند، عملا فشار نوسانات ارز هم از روی دوش ما و هم از روی دوش مشتری برداشته می‌شود.»  در پایان اسماعیلیان اشاره می‌کند: «امیدواریم به‌زودی کلنگ دیتاسنتر دوم ما در فرودگاه پیام به زمین بخورد.»

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.