نیمه خالی لیوان اکوسیستم استارتاپی ایران

افشین نظام‌دوست، بنیان‌گذار استارتاپ کاریک مطرح کرد:

0

رفتار و برخورد ناشایست و در برخی موارد زدن برچسب “غیرقانونی” بر استارتاپ‌ها را می‌توان به عنوان نیمه‌ خالی لیوان اکوسیستم استارتاپ‌های ایران دانست. پلمپ‌ها و تخریب و آسیب رساندن به دفاتر برخی استارتاپ‌ها از جمله چنین اتفاق‌هایی است.

کاریک از شهریور ماه سال 96 به همت تیمی هشت نفره متولد شده است و به گفته افشین نظام‌دوست، بنیان‌گذار استارتاپ کاریک، تا به امروز تیم برای بزرگ‌تر شدن این ایده در تلاش بوده است تا بر مهارت‌ها و توانایی‌های خود بیفزاید. افشین نظام‌دوست توضیحاتی در رابطه با استارتاپش و مسیری که پشت سر گذاشته و در پیش رو دارد می‌دهد که صحبت‌های او در پایین آورده شده است:

 

بهترین اتفاق برای کاریک

به گزارش خبرگزاری شنبه‌پرس، نظام‌دوست در رابطه با بهترین اتفاقی که در سال 96 برای کاریک افتاده است، توضیح می‌دهد: «به جد می‌توان در میان اتفاقات مختلفی که تا به حال برای کاریک افتاده است، حضور در نمایشگاه دمودی (demoday) که توسط باشگاه کارآفرینی تیوان برگزار شد، را به عنوان بهترین آنها نام برد. صحبت‌های خوبی که در آن رویداد با سرمایه‌گذاران صورت گرفت و اشتیاق تعداد قابل‌توجهی از آنان به حمایت از کاریک، مهمترین اتفاق آخرین روزهای سال 96 برای کاریک بود و ما آن را سندی بر پیاده‌سازی درست این ایده می‌دانیم.» در ادامه او اضافه می‌کند: «اتفاق مهم دیگری که از گفتن آن نمی‌توانم دریغ کنم، حضور چندین استارتاپ مشابه در حوزه خدمات فنی بود که باعث می‌شود در سال ۹۷ احتمالا شاهد رشد خوبی در این حوزه باشیم.»

 

بهترین خبری که در سال 96شنیده شد

بنیان‌گذار کاریک از بهترین خبری که در اکوسیستم سال 96 شنیده شد به این صورت می‌گوید: «بهتر دیده‌شدن اکوسیستم استارتاپی توسط مسئولین و شنیده شدن صدای آنها را می‌توان به نوعی بهترین اتفاق برای کاریک  و اکوسیستم دانست. البته هنوز استارتاپ‌ها آنچنان که درخور شأنشان باشد مورد توجه قرار نگرفته‌اند.»

 

نیمه‌ خالی لیوان  اکوسیستم استارتاپ‌ها

نظام‌دوست از اخبار و رفتار ناامیدکننده در اکوسیستم استارتاپی و کارآفرینی ایران با عنوان نیمه خالی لیوان در اکوسیستم نام می‌برد و اشاره می‌کند: «رفتار و برخورد ناشایست و در برخی موارد زدن برچسب “غیرقانونی” بر استارتاپ‌ها را می‌توان به عنوان نیمه‌ خالی لیوان اکوسیستم استارتاپ‌های ایران دانست. پلمپ‌ها و تخریب و آسیب رساندن به دفاتر برخی استارتاپ‌ها از جمله چنین اتفاق‌هایی است. در صورتی‌که ذات استارتاپ‌ها کاملا منعطف است و قطعا قصد رفتار غیرقانونی و خلاف عرف جامعه را ندارند. این قبیل رفتارها با استارتاپ‌ها، که همواره دغدغه کارآفرینی را در سال‌های ریاضت اقتصادی، در  سرتیتر اهداف خود داشته اند، درست نیست.»

 

کاریک در سال 97

بنیان‌گذار کاریک، سال 97 را برای این استارتاپ، این‌گونه توصیف می‌کند: «در سال ۹۷ به صورت رسمی از  برند خدماتی کاریک رونمایی خواهیم کرد و به صورت جدی وارد بازار خدمات فنی خواهیم شد. با تحقیقاتی که روی بازار خدمات صورت گرفته است، کاریک در مقابل رقیبان از مزایایی مانند محتوای شفاف، کاردان‌های گزینش‌شده و دیگر مزیت‌هایی که حل‌کننده مشکل امروز مردم در این بازار است، برخوردار خواهد بود.»

 

 

تاثیرگذارترین افراد در اکوسیستم استارتاپی

افشین نظام‌دوست در ادامه صحبت‌هایش به افراد تاثیرگذار در اکوسیستم اشاره می‌کند و می‌گوید: «محمدرضا سبحان، مدیر باشگاه کارآفرینی تیوان با معرفی فرهنگ کارآفرینی به صورت خالص‌تر و بهتر توانسته است تاثیر متفاوتی بر اکوسیستم استارتاپی و دید افراد نسبت به آن بگذارد؛ این نتیجه کاملا در بازخوردهای گرفته شده، بارز و قابل مشاهده است. البته که این نکته بر همه فعالان استارتاپی پوشیده نیست که پویایی اکوسیستم و روبه جلو بودن آن مرهون تلاش‌ها و دلسوزی‌های آقای دکتر ستاری می‌باشد و همواره بیش از پیش از ایشان سپاسگذاریم.»

 

موفق‌ترین‌های استارتاپی در سال 96

بنیان‌گذار کاریک می‌گوید: «می‌توان از تپسی و علی‌بابا به عنوان موفق‌ترین استارتاپ‌های سال 96 نام برد که مسیر رشد و موفقیت و جذب سرمایه را به خوبی و در بهترین حالت ممکن پیمودند.»

 

ماهیت کاریک

نظام‌دوست در پایان توضیحاتی راجع به ماهیت و شناسنامه استارتاپ کاریک می‌دهد و در هین رابطه می‌گوید: « کاریک (karyek) ارائه‌دهنده خدمات فنی است و با هدف ایجاد تحول در این بازار متولد شده است. کاریک قصد دارد تا با شفاف‌سازی در این حوزه حلقه‌ی اعتماد بین متخصصین فنی و مشتریان را تکمیل و تحکیم کند. ما توسط کاریک در واقع پلتفرمی آنلاین با بستری جذاب و ارزش‌های افزوده کارآمد را از یک‌سو برای درخواست‌کنندگان خدمات فنی و از سوی دیگر برای ارائه‌دهندگان این خدمات ایجاد‌ کرده‌ایم.به امید خدا پس از گذشت 6 ماه از تولد کاریک و عبور از پستی و بلندی‌های اولیه‌ای که برای همه استارتاپ‌ها وجود دارد، از محصول کاریک که شامل سایت و اپلیکیشن برای تلفن‌های همراه با سیستم‌عامل اندروید و ios است، همین روزها رونمایی می‌شود و کاریک به‌طور رسمی، فعالیت خود را در تمامی زمینه‌ها شروع می‌کند.»

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.