ایجاد زمینه همکاری بین خریداران بزرگ محصولات فناورانه و شرکت‌های دانش‌بنیان

وحدت از برنامه‌ ویژه صندوق نوآوری و شکوفایی در سال ۹۸ خبر داد:

1

صندوق بنا دارد با تزریق منابع مالی در قالب ابزارهای مختلف، فضایی را در زیست‌بوم فناوری و نوآوری کشور فراهم کند که هیچ یک از شرکت‌های دانش‌بنیان یا فناور با کمبود منابع مالی مواجه نشوند.

به گزارش خبرگزاری شنبه‌پرس، رئیس صندوق نوآوری با اشاره هدف تشکیل نشست‌های مشترک با شرکت‌های پیشگام دانش‌بنیان اشاره کرد و گفت: در تلاش هستیم تا شرکت‌های دانش‌بنیان را به خریداران بزرگ محصولات فناورانه معرفی کرده و با تکیه بر ابزارهای متنوع تامین مالی صندوق، همکاری طرف عرضه و تقاضای محصولات فناورانه را تسهیل کنیم.

علی وحدت در نشست مشترک مدیران صندوق با شرکت‌های دانش‌بنیان برتر حوزه برق و الکترونیک با اشاره به تلاش‌های صندوق برای گشودن باب همکاری با شرکت‌های بزرگ صنعتی گفت: در صندوق نوآوری و شکوفایی تلاش می‌کنیم تا بازار شرکت‌های دانش‌بنیان را توسعه دهیم و این یکی از زمینه‌های اصلی نشست‌های مشترک با مدیران شرکت‌های بزرگ دانش‌بنیان است.

وی در ادامه تصریح کرد: با وجود آن که نقدینگی زیادی در کشور وجود دارد، اما در بخش تولید با کمبود نقدینگی مواجه هستیم، زیرا این نقدینگی عموماً از چرخه تولید خارج و وارد بخش‌های دیگر می‌شود. صندوق در تلاش است در سال «رونق تولید» گام‌های موثرتری برای تامین نقدینگی شرکت‌های دانش‌بنیان بردارد.

وحدت خاطرنشان کرد: صندوق به عنوان یک نهاد مالی با دغدغه‌های مالی جامعه دانش‌بنیان آشنا است و اکنون بیش از چهار هزار شرکت مخاطب صندوق هستند. با تامین مالی هزار میلیارد تومانی صندوق‌های پژوهش و فناوری در اسفندماه ۹۷، زمینه برای رفع نیازهای مالی شرکت‌های دانش‌‌بنیان کوچک تا حد قابل توجهی مهیا شده است، اما در تلاش هستیم برای شرکت‌های بزرگ‌تر نیز ابزارهایی متناسب با نیاز آن‌ها طراحی کنیم و با بهبود سازوکارهای اعتبارسنجی، تنوع تسهیلات و تسریع در فرایندها، به آن‌ها نیز کمک کنیم. برای اجرای این اقدامات نیازمند مشارکت و مشورت شرکت‌های دانش‌بنیان پیشگام هستیم.

وحدت با اشاره به اینکه صندوق با توجه به نیاز جدی شرکت‌های دانش‌بنیان به تامین مالی در قالب مشارکت، مدل‌های جدید و متنوعی را با همکاری نهادهای مالی بخش خصوصی طراحی کرده است، خاطرنشان کرد: همچنین ابزارهایی برای پوشش ریسک سرمایه‌گذاری پیش‌بینی شده است که معتقدیم موجب جلب مشارکت بخش خصوصی و جذب نقدینگی کشور برای سرمایه‌گذاری در شرکت‌های دانش‌بنیان خواهد شد.

وحدت تاکید کرد: صندوق بنا دارد با تزریق منابع مالی در قالب ابزارهای مختلف، فضایی را در زیست‌بوم فناوری و نوآوری کشور فراهم کند که هیچ یک از شرکت‌های دانش‌بنیان یا فناور با کمبود منابع مالی مواجه نشوند.

وحدت با اشاره به ایجاد یک معاونت جدید با عنوان «توسعه اکوسیستم» در صندوق نوآوری که به همکاری هدفمند با شرکت‌های دانش‌بنیان بزرگ و سایر بازیگران اکوسیستم فناوری و نوآوری کشور می‌پردازد، اظهار کرد: امیدواریم با ایجاد این معاونت و شناخت دقیق‌تر نیازهای شرکت‌های دانش‌بنیان بزرگ، بتوانیم اقدامات هوشمندانه‌تری برای کمک به توسعه فناوری و نوآوری در این شرکت‌ها انجام دهیم.

وی در عین حال به انتظارات صندوق نوآوری و شکوفایی از شرکت‌های بزرگ دانش‌بنیان اشاره کرد و گفت: انتظار ما این است که این شرکت‌ها در کنار صندوق قرار گیرند. امیدواریم با تکیه بر ابزارهای متنوع تامین مالی صندوق و با همکاری شرکت‌های بزرگ، اتفاقات بزرگ‌تری در اکوسیستم فناوری و نوآوری رقم بخورد.

۱ دیدگاه
  1. انتشارات مبتکران می‌گوید

    جلسه خوبی بوده ولی اصولا این جلسه ها سخنرانی های زیبایی داره هیچ یک از این تصمیمات عملی نمی شود.

    انتشارات مبتکران

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.