از گزارش سالیانه‌ی زیست‌بوم شرکت‌های دانش‌بنیان رونمایی شد

0

جلسه‌ی آیین رونمایی از گزارش سالیانه‌ی زیست‌بوم شرکت‌های دانش‌بنیان روز چهارشنبه ۵ مهرماه سال ۱۴۰۰ به همت شرکت اعتبارسنجی ارزش‌آفرین اعتماد و با همکاری گروه اقتصاد دانش‌بنیان پژوهشکده مطالعات فناوری به صورت حضوری و مجازی و با حضور ۵۰ نفر از فعالان نهاد‌های مالی برگزار گردید

در ابتدای جلسه جناب آقای دکتر روح‌اله ابوجعفری به عنوان مدیر گروه اقتصاد دانش بنیان پژوهشکده مطالعات فناوری و رئیس هیئت مدیره شرکت اعتبارسنجی ارزش‌آفرین اعتماد یکی از دلایل اصلی تدوین این گزارش را فقدان بانک اطلاعاتی جامع و کامل در ارتباط با سابقه‌ی اعتباری شرکت‌ها بیان کردند و همچنین افزودندکه این دسته از گزارش‌ها موجب شفافیت اطلاعاتی و کاهش عدم تقارن اطلاعاتی در اقتصاد دانش‌بنیان خواهد شد. ایشان افزودند هدف این شرکت توسعه نهاد حرفه‌ای اعتبارسنجی برای شفافیت اطلاعاتی در اکوسیستم دانش‌بنیان است.

لازم به ذکر است این گزارش مبتنی بر داده‌های صحت سنجی شده و با روشهای علمی تهیه شده است.

در ادامه جناب آقای مصطفی عرب، مدیرعامل شرکت اعتبارسنجی ارزش‌آفرین اعتماد نسبت به ارائه بخش‌های اصلی گزارش و نکات تکمیلی آن اقدام نمودند. مطابق با ارائه صورت گرفته میزان وام فعال شرکت‌های دانش‌بنیان در سیستم بانکی در انتهای سال 1399 حدود 49 هزار میلیارد تومان و میزان ضمانت‌نامه فعال شرکت‌های دانش‌بنیان در سیستم بانکی حدود 29 هزار میلیارد تومان بوده است. از میان حدود 5750 شرکت بررسی شده حدود 1900 شرکت ضمانت‌نامه‌بانکی فعال و 1300 شرکت وام فعال در سیستم بانکی داشته‌اند. همچنین با توجه به توسعه کمی و کیفی فعالیت صندوق‌های پژوهش و فناوری روند ارائه خدمات صورت گرفته توسط صندوق‌های پژوهش و فناوری نیز رشد مناسبی داشته است و بخشی از شرکت‌های دانش‌بنیان خدمات مالی خود را از این صندوق‌ها دریافت می‌کنند. اطلاعات تکمیلی در گزارش پیوست آورده شده است.

ایشان در ادامه ابراز امیدواری کردند تهیه و ارائه‌ی گزارش‌هایی از این دست منجر به رشد بیش‌از پیش اقتصاد دانش‌بنیان شده و در روال تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی مدیران و فعالان اکوسیستم کمک نماید. همچنین آمادگی شرکت اعتبارسنجی ارزش‌آفرین اعتماد در تهیه گزارش‌های مشابه مطابق با نیاز فعالان زیست‌بوم را اعلام نمودند.

جناب آقای مهندس زرنوخی عضو هیئت مدیره و مدیرعامل صندوق مالی توسعه تکنولوژی ایران و دبیر سابق انجمن سرمایه‌گذاری خطرپذیر به عنوان سخنران ویژه از برگزاری جلسات اینچنین و همچنین از تهیه گزارش کامل و جامعی که در فضای فعلی حاکم بر کشور نشانه‌ی رشد قابل توجه و ثروت آفرینی شرکت‌های دانش بنیان علی‌رغم نابه سامانی‌های اقتصادی می‌باشد تقدیر نمود. ایشان تاکید کردند با افزودن سرفصل‌هایی همچون میزان تامین مالی صورت گرفته از سایر نهادهای مالی همچون شرکت‌های تامین سرمایه، تامین مالی جمعی همچنین سرمایه‌گذاری خطرپذیر بر جامعیت گزارش افزوده خواهد شد. در ادامه ایشان اضافه کردند که با توجه به ورود بازیگران جدید نظیر صندوق‌های بورسی و صندوق های سرمایه گذاری خطرپذیر، در صورت دسترسی به داده های مالی نظیر تسهیلات و وام های ارائه شده توسط این نهادها، می توان تصویر جامع‌تری از وضعیت تامین مالی حوزه فناوری در کشور داشت.

در انتهای جلسه جناب آقای مهندس سادات رسول مدیرعامل و عضو هیئت مدیره‌ی صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی توسعه صادرات شریف و عضو هیئت مدیره‌ی انجمن سرمایه‌گذاری خطرپذیر با اشاره به جذابیت ارائه‌ی چنین گزارش‌هایی به نهادهای مالی و سرمایه‌گذاران، افزودند: یکی از مواردی که می تواند به توسعه زیست‌بوم تامین مالی فناورانه کمک شایانی نماید، ایجاد سامانه‌ی ایده‌های سرمایه گذاری خطرپذیر نوپا (Early stage) می‌باشد. ایشان با اشاره آمار حضور بانوان در شرکت‌های دانش‌بنیان افزودند: طبق گزارش شرکت اعتماد، در حال حاضر بیشترین تعداد بانوان در حوزه‌ی فناوری‌های زیستی در شرکت‌های دانش‌بنیان مشغول به فعالیت بوده و این نکته‌ی مهم می تواند چراغ راهی برای بانوان فعال در زیست‌بوم نوآوری و شکوفایی جهت انتخاب مسیر شغلی باشد.

در پایان جلسه ضمن پاسخ به سوالات مطرح شده رونمایی از نسخه چاپی این گزارش نیز صورت گرفت. شما می‌توانید از طریق مراجعه سایت شرکت یا از طریق لینک زیر نسبت به دریافت نسخه ی الکترونیکی این گزارش اقدام فرمایید.

http://ietemad.ir/wp-content/uploads/2021/10/Annual-Report-1399-1.pdf

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.