آیدیا؛ دستیار هوشمند دیابتی‌ها

به‌مناسبت روز جهانی دیابت، از نسخه دموی اپلیکیشن I-Dia رونمایی شد

0

بیماری دیابت یک بیماری خودایمن است که بر اثر عدم ترشح انسولین توسط لوزالمعده (پانکراس) به وجود می‌آید. در ایران حدود 5میلیون نفر به دیابت مبتلایند که 10درصد این افراد دیابتی نوع1 هستند. ابتلا به دیابت نوع 1 زیر 30سال اتفاق می‌افتد و این افراد نیازمند تزریق روزانه انسولین هستند.

اپلیکیشن آیدیا توسط جوانان مبتلا به دیابت که زندگی موفقی دارند و والدین کودکان مبتلا به دیابت نوع1 به عنوان دستیار کنترل دیابت طراحی و اجرا شده است. این اپلیکیشن پس از ورود اطلاعاتی مثل داروها، قد، وزن، تغذیه و میزان فعالیت روزانه افراد بهترین الگوریتم تصمیم‌گیری را به کاربران ارائه می‌دهد. در افراد مبتلا به دیابت اندازه‌گیری قندخون، میزان داروها، تغذیه و فعالیت بدنی باید در تعادل باشند.

قرار بر این بود که به‌مناسبت روز جهانی دیابت، استارتاپ آیدیا (I-Dia) از نسخه دموی اپلیکیشن خود رونمایی کند. روز جهانی دیابت 14 نوامبر(23 آبان ماه) است که هر ساله مردم زیادی را درباره بیماری دیابت به فکر می‌اندازد. آیدیا، روز جمعه اول آذر ماه در رویداد زندگی شاد با دیابت که توسط شرکت دانش تغذیه مهر(آیدیا) و شرکت سانوفی ایران به کمک انجمن دیابت گابریک برگزار شد، از دموی اپلیکیشن خود رونمایی کرد.

رویداد زندگی شاد با دیابت بخش‌های متنوع داشت. از آنجایی‌که رویداد فوق با محوریت کودکان مبتلا به دیابت برگزار شد، قسمت اول این رویداد بازی بود. در این قسمت بازی با توت‌ها انجام شد. خاله توت به کودکان آموزش می‌داد که هر ماده خوراکی شیرینی قند بالایی ندارد و برخی مواد غذایی شیرین هستند اما قند آنها پایین است. همچنین در مورد نکات کلیدی و خود‌مراقبتی کودکان، آموزش‌هایی را با استفاده از گیمیفیکیشن و فعالیت‌های بدنی ارائه کرد. بخش بعدی اوریگامی بود و سپس درباره تغذیه دیابتی‌ها صحبت شد. آخرین بخش رویداد زندگی شاد با دیابت آشپزی بود.

دکتر مستانه تابش در این رویداد از مواجهه با کودکان دیابتی در سفر گفت. دکتر تابش کاهش استرس، افزایش آگاهی و تغذیه مناسب را از مهم‌ترین راه‌های کنترل دیابت می‌داند.  دکتر مستانه تابش گفت: «خیلی از غذاهای محلی و بین‌المللی که مناسب افراد دیابتی‌ است، در اپلیکیشن آیدیا وجود دارد.»

اپلیکیشن آیدیا با استفاده از ظرفیت‌های آنلاین در بستر تلفن‌های هوشمند کار خود را آغاز کرده تا مدیریتی بر کنترل دیابت داشته باشد.

مهم‌ترین هدف دستیار هوشمند آیدیا، پایش و کنترل همه عوامل موثر برای ثابت نگه‌داشتن قند خون است. آیدیا همچنین برای کنترل دیابت از دانش تغذیه و علم پزشکی کمک گرفته تا برنامه‌ غذایی مناسبی را برای افراد دیابتی داشته باشد.

نسخه‌ اندروید و آی‌او‌اس اپلیکیشن آیدیا در فروشگاه‌های اپلیکیشن همچون کافه‌‌بازار و گوگل‌پلی در دسترس است. هدف از توسعه اپلیکیشن آیدیا داشتن زندگی روزمره آرام‌تر برای بیماران مبتلا به دیابت و اطرافیان‌شان است. آیدیا علاوه بر پیشگیری علائم مزمن دیابت، سعی در کاهش هزینه‌های مربوط به مراقبت‌های پزشکی دارد.

در اپلیکیشن آیدیا فعالیت‌های ورزشی افراد ثبت می‌شود و به همان میزان مقدار کالری مصرف‌شده، وضعیت قند خون و میزان انسولین لازم با توجه به قد و وزن افراد مشخص می‌شود.

حمید تبیانیان، ‌بنیانگذار مجموعه آیدیا به خبرنگار شنبه گفت: «آیدیا هنوز در مرحله پیش از راه‌اندازی است و راه‌اندازی رسمی آن در آینده نزدیک انجام خواهد شد.» تبیانیان دلیل کار خود را نبود مجموعه‌ای برای کودکان مبتلا به دیابت و والدین‌شان عنوان کرده است.

مهرین نظری، مدیر روابط عمومی آیدیا نیز افزود: «هدف از راه‌اندازی این اپلیکیشن بهبود کنترل قند در افراد دیابتی است. قرار است همه شرکت‌های درگیر با دیابت در این رویدادها شرکت کنند، ما در آیدیا دست به دست هم می‌دهیم تا دنیای زیباتری برای افراد مبتلا به دیابت بسازیم.»

به نظر می‌رسد در آینده نزدیک آیدیا توسعه بیشتری بیابد و بخش‌های متنوعی به این اپلیکیشن اضافه شود. البته این به معنای آن نیست که افرادی که به این بیماری مبتلا نیستند، نمی‌توانند آیدیا را نصب کنند. آیدیا در نظر دارد با بررسی میزان کالری، کربوهیدرات، چربی و پروتئین غذاهای مختلف، به افراد این امکان را بدهد تا از دیابت پیشگیری کنند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.