می‌خواهیم یکتانت مقصد دیجیتال مارکتینگ باشد

0

نشست خبری گزارش سالانه یکتانت با حضور مدیران ارشد این سازمان به صورت آنلاین و از طریق ویدیوکیک و آپارات برگزار شد و سینا مومنی مدیرعامل، سینا عطاران مدیر فنی، مریم اسماعیلی مدیر محصول، و مهدیه معظمی، مدیر روابط عمومی یکتانت با ارائه توضیحاتی درباره گزارش سالانه و آینده یکتانت، به سوالات خبرنگاران نیز پاسخ دادند

به گزارش شنبه پرس، در این نشست خبری آنلاین، سینا مومنی مدیرعامل یکتانت درباره رشد این کسب و کار گفت: در گزارش سال‌های گذشته در پیش بینی پنج ساله آینده گفته بودیم سازمانی خواهیم بود که مثلا صد نفر نیرو دارد. اما بعدها که به این گزارش‌ها نگاه می‌کردیم دیدیم که چقدر جلوتر از پیش بین خودمان هستیم. تا جاییکه امروز، 236 نفر در یکتانت مشغول به کار هستند. به نظر من اصلی‌ترین دلیلی که یکتانت به اینجا رسید و توانست در مدت زمان کم این رشد را تجربه کند، تیمی است که در اختیار دارد و به نظر من مهمترین عنصر در رشد سازمان‌ها، افرادشان است.

مومنی افزود: ما کارمان را از یک دفتر در مرزداران آغاز کردیم، اکنون چند دفتر مجزا در شهرک غرب و اطراف دانشگاه شریف داریم. البته باز هم کم است زیرا اهدافمان و تصویری که داریم، بسیار بسیار بزرگ‌تر است.

سینا عطاران درباره تاریخچه فنی یکتانت گفت: روزی که یکتانت کار خود را آغاز کرد، صرفا یک وبسایت بود با شاید ده رکوئست در ثانیه. اما امروز، این عدد به ده هزار تبلیغ فعال در لحظه رسیده است.

مریم اسماعیلی مدیر محصول یکتانت درباره ارائه محصولات جدید در سال گذشته از سوی یکتانت گفت: در سال‌های اول کار، ما داشتیم تلاش می‌کردیم راهکارهایی اضافه کنیم و می‌دانستیم باید این را گسترده‌تر کنیم و انواع تبلیغات مانند تبلیغات بنری و پوش نوتیفیکیشن را در سال‌های گذشته افزودیم تا بتوانیم در بسترهای مختلف، مخاطب‌ها را هدف قرار بدهیم. در گذر زمان و با آشنایی بیشتر با مشتری‌هایمان، دیدیم وقت آن رسیده که مقداری از این داده و هوشمندی که سمت خودمان وجود دارد استفاده کنیم تا راهکارهای بهتر و دقیق‌تری به مشتریان بدهیم. هدف امسال ما این بود که بتوانیم تبلیغات مشتری را به مستقیم‌تر به دست مخاطب هدف آنها برسانیم. به همین دلیل هم، در سال گذشته، علاوه بر اینکه بستر تبلیغاتمان را گسترده‌تر کردیم، حرکت کردیم به سمت هدفمندی تا بتوانیم مشکلات را برای کسب و کارها بهتر حل کنیم.

مهدیه معظمی، مدیر روابط عمومی یکتانت درباره اهداف سازمان در تدوین گزارش سالانه یکتانت گفت: هدف اول ما در انتخاب جامعه هدف این گزارش، این بود که گروه‌های تبلیغ کننده از این گزارش بتوانند استفاده کنند. چندان به سراغ آن حقایق جذاب برای کاربران نرفتیم و تلاش کردیم تمرکزامن را روی تبلیغ کنندگان بگذاریم که دامنه گسترده‌ای از افراد را در بر می‌گیرد؛ از مدیران کسب و کارها گرفته تا مدیران مارکتینگ و دیجیتال مارکترهایی که در این حوزه فعالیت می‌کنند. یه سری داده‌ها هم هست که کلان‌تر بوده و برای استراتژی مارکتینگ سازمان‌ها مفید هستند. ما تلاش کردیم این گزارش، ترکیبی از پاسخ‌دهی به هر دو نیاز باشد.

در ادامه، سینا مومنی درباره گسترش زیرمجموعه‌های یکتانت افزود: روزی که یکتانت کار خود را آغاز کرد، مزیت آن تخصصی بودن در حوزه تبلیغات همسان بود. از روز اول سعی کردیم که روی همین حوزه کار کنیم و آنقدر پیش ببریم که بتوانیم تمام نیازهای آن را پوشش بدهیم. ولی به مرور زمان، دیدیم که کسب و کارها در کنار این خدمات، خواسته‌های جدیدتری را از ما داشتند. با پیشرفت بیشتر، متناسب با خلا موجود در بازار، خدمات جدید ارائه دادیم. در حال حاضر هم در حال آماده‌سازی خدمات جدیدی هستیم که در آینده اعلام خواهیم کرد.

سینا عطاران نیز درباره داده‌های موجود در یکتانت گفت: یکتانت سه دسته مخاطب دارد. یک دسته، مالکان کسب و کارها هستند که می‌خواهند از تبلیغات نتیجه بگیرند، بخشی هم نمایش دهنده‌ها هستند که می‌خواهند از این راه کسب درآمد کنند و یک دسته هم کاربرانی که این تبلیغات را می‌بینند. یکی از بزرگ‌ترین اهداف یکتانت این بوده که کسب و کارها بهترین نتیجه را از تبلیغات خود بگیرند و برای آنکه به این هدف برسیم، استفاده از یکی از راهکارهای قدیمی که همواره آن را بهبود بخشیدیم بود و آن هم توانایی دنبال کردن کاربر است که بدانیم کاربر چه رفتارهایی داشته است. در نتیجه توانستیم رفتار و علاقه‌مندی‌های آنها را تشخیص بدهیم و بر مبنای این اطلاعات، مخاطب هدف بهتری برای کسب و کارها پیدا کنیم. عطاران افزود: ما هم اکنون یک تیم ده نفره داریم که در حال کار بر روی پروژه هوش مصنوعی ما هستند.

اسماعیلی با ذکر این نکته که میانگین روزانه تعداد صد و پنجاه و هفت کمپین جدید در یکتانت تعریف می‌شود، درباره ظرفیت ارائه خدمات یکتانت گفت: این عدد، عدد بالایی بوده و خوشحال کننده است. اما تصور خود ما این است که خیلی بیشتر از این هم می‌تواند باشد. زیرا ما رشد بالایی را تجربه کردیم و با تنوعی که تبلیغاتمان بخشیده‌ایم، شانس بیشتری داشتیم که مشتری‌ها با نیازهایشان سراغ ما بیایند. طبق آمار، حدود پنجاه درصد از بودجه تبلیغات به دیجیتال مارکتینگ اختصاص داده می‌شود اما در ایران این عدد بسیار پایین‌تر است. ما باید تلاش کنیم با ارائه راه حل‌های بیشتر و بهتر به کسب و کارها، این عدد را بالاتر ببریم. برای مثال یکی از راه‌حل‌های ما که در آینده نزدیک به مستریان ارائه می‌دهیم این است که ابزاری در اختیارشان قرار بدهیم که بتوانند خودشان بنر تبلیغات خودشان را طراحی کنند.

معظمی درباره تاثیر پاندمی کرونا بر کسب وکارها گفت: خب با توجه به اینکه آغاز کرونا زمانی بود که به کمپین‌های عید نزدیک بود، از نظر درآمدی روی ما تاثیراتی داشت و ما را هم مثل بقیه کسب و کارها شوکه کرد. اما تیم منابع انسانی به خوبی روی پروژه دورکاری کار کرد با تیم‌ها بتوانند بدون دغدغه دورکار باشند. از سوی دیگر، با توجه به تاثیرات این پاندمی بر روی کسب و کارها، تلاش کردیم به آنها کمک کنیم و با کاهش برخی تعرفه‌ها خواستیم کسب و کارها راحت‌تر از برخی محصولاتمان استفاده کنند. از طرف دیگر تلاش کردیم به کسب و کارهایی که در فضای آنلاین نبودند یا کمتر حضور داشتند، آموزش بدهیم که چگونه از ظرفیت‌های آنلاین استفاده کنند.

مومنی درباره آینده یکتانت اظهار داشت: ما می‌خواهیم در بلند مدت به جایی برسیم که یکتانت به مقصد دیجیتال مارکتینگ تبدیل بشود و می‌خواهیم قطعات پازل دیجیتال مارکتینگ را دانه به دانه کنار خود یکتانت بچینیم و می‌خواهیم بر حسب نیازهایی که در بخش‌های مختلف بازار می‌بینیم، روی ایجاد کسب و کارهای جدید کار می‌کنیم. یکی از کارهایی که سال گذشته آن را آغاز کردیم، سرمایه‌گذاری روی استارت آپ‌های حوزه دیجیتال مارکتینگ بود. اولین استارت آپی که سرمایه‌گذاری کردیم، نوین هاب بود زیرا اعتقاد داشتیم این کسب و کار می‌تواند یک از همان نیازهای بازار را پاسخ بدهد و محصول خوبی بود.

در سال جدید هم در حال نمایش دهنده‌های مختلف هستیم که یوزر بیس بالایی دارند اما هنوز نتوانسته‌اند بیزینس مدل قابل توسعه‌ای خوبی برای کسب و کارشان داشته باشند. با هدف ایجاد چنین بیزینس مدل‌هایی در حال مذاکره با آنها هستیم و به نتایج خوبی هم داریم می‌رسیم.

در ادامه، عطاران درباره چالش‌های موجود نسبت به نیروی کار و پدیده موج جدید مهاجرت‌ها گفت: ما نیروهای خیلی خوبی داشتیم که برخی حتی از روز اول با ما بودند اما متاسفانه از ما جدا شدند و مهاجرت کردند. واقعیت این است که راه حل دقیقی هم ندارد و به همین دلیل تلاش می‌کنیم نیروهای بااستعدادی را جذب کنیم که در ترم‌های پایین‌تر دانشگاه هستند و آنها را آموزش می‌دهیم و به صورت کاملا کاربردی از آنها استفاده می‌کنیم.

مومنی نیز اضافه کرد: ما جزو معدود شرکت‌هایی هستیم که سهام به کارکنمان ارائه داده‌ایم و این کار را هم کامل انجام داده‌ایم. همین باعث می‌شود افراد دغدغه بیشتری نسبت به کار داشته باشند و همچنین احساس کنند که در ایران، کسب و کاری دارند که می‌توانند به آن وابسته باشند و در بلند مدت باعث می‌شود که این استعدادها در ایران بمانند.

خانم اسماعیلی درباره میزان موفقیت یکتانت اظهار داشت: به نظرم یکتانت تیمی است که با انگیزه کار می‌کنند، کنار هم حالشان خوب است و دوست دارند محصولی خلق کنند که کاربردی باشد. این اتفاق را یک موفقیت بزرگ می‌دانم. اینکه یکتانت توانسته در مدت زمان کوتاه محصولات زیادی داشته باشد و گره‌هایی را توانسته باز کند را هم موفقیت می‌دانم.

خانم معظمی در باب مسئولیت اجتماعی یکتانت گفت: به نظر من نگاه‌ها در ایران در حال تغییر است. در گذشته، وقتی یک سازمان کاری انجام می‌داد، بیشتر جنبه مارکتینگ آن برایشان مهم بود. اما این فضا به خصوص در اکوسیستم استارت آپی تغییر کرده و کسب و کارها در حال انجام کارهای مثبت فراوانی هستند و واقعا هم برای نفس آن کار است. ما هم سعی کردم در این حوزه کارهایی انجام بدهیم با نگاه به اینکه کسب و کارمان چیست و بیشتر در چه فضایی هستیم. اعتقاد ما این است که اگر یک سازمان صد نفره هستیم، به اندازه یک سازمان صد نفره از منابع استفاده می‌کنیم و وقتی 270 می‌شویم پس تلاشمان را هم باید بیشتر کنیم. با این نگاه به این سمت می‌رویم که بتوانیم کار مثبتی برای کسب و کارهایی انجام بدهیم که با ما کار می‌کنند.

مومنی درباره پیش بینی تغییرات آماری در سال 1400 گفت: خب برخی تغییرات، تغییراتی هستند که هر سال رخ می‌دهند. برای مثال، رویکرد مردم در استفاده از دستگاه‌های مورد استفاده خود، به موبایل گرایش پیدا کرده است. از لحاظ تغییرات کسب و کارها، فکر می‌کنم در گذر زمان، با ارتقا دانش در کسب و کارها، نرخ استفاده از کمپین‌های هدفمند بیشتر شده و نقش استفاده از داده‌ها در تعریف کمپین بیشتر می‌شود. ما این نکته را در مدل‌های کمپین‌ها بیشتر خواهیم دید. درباره رفتار مردم، استفاده بیشتر از اینترنت و دستگاه‌های موبایل بسیار مشهود است.

او افزود: تغییراتی هم برای یکتانت پیش بینی می‌کنیم و معتقدیم درآمد ماهانه ما تا پایان سال نزدیک به سه برابر خواهد شد.

در انتهای این نشست خبری، مدیران به سوالان خبرنگاران پاسخ دادند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.