جذب سرمایه ۷.۵ میلیون دلاری محسن ملایری، سهیل علوی و سیاوش محمودیان در استارت‌آپ Tribe

0

هم‌بنیان‌گذاران ایرانی از جذب سرمايه کسب و کارشان در کشور کانادا می‌گویند

استارت‌آپ Tribe در کشور کانادا که توسط سه هم‌بنیان‌گذار ایرانی به نام‌های سیاوش محمودیان، سهیل علوی و محسن ملایری راه‌اندازی شده است، به تازگی از جذب سرمایه ۷.۵ میلیون دلاری استارت‌آپ خود خبر داده است.

جالب می‌شد اگر مشتری‌های شما می‌توانستند کارهایتان را برایتان انجام دهند. پاسخ دادن به سوالات یکدیگر در مورد محصولات شما، ارائه ایده‌هایی برای پیشرفت و تشویق یکدیگر برای استفاده بیشتر از خدمات. هیجان‌انگیز، اما کمی غیرقابل باور است. اما به نظر می رسد سیاوش محمودیان، هم‌بنیانگذار و مدیرعامل شرکت Tribe، راه حلی پیدا کرده است که جامعه مشتریان بتوانند در پیش‌برد کسب و کار به شرکت‌ها کمک کنند.

به گزارش شنبه پرس به نقل از فوربس استارت‌آپ Tribe در کشور کانادا که توسط سه هم‌بنیان‌گذار ایرانی به نام‌های سیاوش محمودیان، سهیل علوی و محسن ملایری راه‌اندازی شده است، با یک ایده متفاوت در بستر شبکه‌های اجتماعی، می‌خواهد مشتریان کسب وکارها را به یک ارزش قابل اتکا تبدیل کند. محسن ملایری پیش از این بنیانگذار شرکت آواتک، شتاب‌دهنده نام آشنای شرکت سرآوا و سهیل علوی نیز هم‌بنیانگذار استارت‌آپ سفارش غذای ریحون در پرتفو سرآوا بوده‌اند. 

سیاوش محمودیان، که به تازگی از جذب سرمایه ۷.۵ میلیون دلاری استارت‌آپ Tribe خبر داده است، این طور استدلال می‌کند: «موفق‌ترین شرکت‌ها آنهایی هستند که احساس تعلق در بین مشتریان خود ایجاد می‌کنند. شما با این کار می‌توانید مشتریان خود را به عنوان بخش بزرگتری از کسب و کار خود تبدیل کنید».

محمودیان می‌گوید، جامعه مشتریان – یا شبکه‌های اجتماعی که حول محور تجارت شکل گرفته‌اند – راهی برای دستیابی به این هدف هستند. بنابراین Tribe بستری را ارائه می دهد که مشاغل می‌توانند روی آن جامعه خود را ایجاد کنند. سرویس نرم افزاری آن، مشتریان را قادر می‌سازد تا به سرعت شبکه‌های اجتماعی خود را که به صورت سفارشی برای این کسب و کار احداث شده است، داشته باشند.. محمودیان توضیح می دهد: «هدف این است که حتی مشتری بدون دانش کدنویسی بتواند چیزی شبیه به فیس بوک ، LinkedIn یا Slack خود را در مدت کوتاهی ایجاد کند.»

مشتریانی که برای حل مشکلات یا همفکری به یکدیگر مراجعه می کنند سریعتر و بهتر از زمانی که منتظر پاسخ پشتیبانی یک شرکت خاص می‌مانند پاسخ می گیرند. همچنین مدیران محصول نیز بازخوردهای بی‌پایانی از آنچه مشتریان در مورد کسب و کار آنها فکر می‌کنند دریافت می‌کنند که به بهبود کسب و کار آنها کمک می‌کند. علاوه بر این محتوای تولید شده توسط کاربر که در این انجمن‌ها تولید می‌شود، با موتورهای جستجو Google به طور فزاینده‌ای ارزش بالاتری را برای این کسب و کار ایجاد می‌کند.

این یک ارزش پیشنهادی است که از زمان راه اندازی Tribe در سال ۲۰۱۹ مورد توجه مشتریان قرار گرفته است. تعداد مشتری‌ها با رشد ۴۰۰ درصدی نسبت به سال گذشته روبرو شده است ، به طوری که اکنون هر روز حدود ۳۰۰ جامعه جدید در Tribe ایجاد می‌شود. چیزی نزدیک به ۸۰،۰۰۰ شبکه در سراسر جهان در بستر Tribe.

هم‌بنیان‌گذار Tribe می‌گوید، شبکه های اجتماعی سنتی با ارائه خدماتی مانند صفحات گروهی، ابزاری را برای کسب و کارها برای راه اندازی فضاهای اختصاصی برای مشتریانشان در شبکه خود فراهم می کند. اما Tribe بر این باور است که سرویسی که به طور ویژه برای کمک به شرکت‌ها ایجاد شود و به طور مستقل راه اندازی شود، می‌تواند بسیار کارآمدتر باشد.

محمودیان می گوید: « ما فکر می کنیم کاری که Shopify با آمازون انجام داده است را می‌توانیم با فیس بوک و دیگر شبکه‌های اجتماعی انجام دهیم». «ما می‌خواهیم مشاغل، صاحب مشتری خود باشند و آنها باید بتوانند فضا و محیط مورد نظر خود را بسازند.»

محمودیان می‌افزاید: «در عمل راه‌اندازی یک شبکه اجتماعی برای یک کسب و کار، ۹۰٪  آن به ایجاد جامعه برمی‌گردد و فقط ۱۰٪ آن فناوری اطلاعات است، اما بسیاری از شرکت‌ها تمرکز خود را بیشتر روی بخش دوم ماجرا می‌گذارند.»

تحقیقاتی که توسط گارتنر انجام شده نشان می دهد، دو سوم مشتریان وفادار به یک کسب و کار، بخاطر تجربه کاربری به آن احساس وفاداری می‌کنند. و این نکته تاثیر بیشتری نسبت به نام تجاری و قیمت دارد. داده های فورستر نشان می دهد شرکت‌های مبتنی بر تجربه مشتری رشد سالانه ۱.۶ برابر تا ۱.۹ برابر در حفظ مشتری‌، نرخ خرید مکرر و ارزش ماندگاری مشتری را نسبت به سایر شرکت‌ها ارائه می‌دهند.

محمودیان می گوید، سایر توسعه‌دهندگان می‌توانند راه حل‌های Tribe را بهبود بخشند و تجربه کلی بهتری را برای سازندگان جامعه و مشتریانشان ایجاد کنند. رویکرد این پلت فرم، مشتریان را قادر می‌سازد به سادگی آن دسته از برنامه‌هایی را که به بهترین وجه کار از یک کسب و کار استفاده می‌کنند را جذب کرده و ارزش بالاتری به آن بدهند.

نویسنده: دیوید پروسر

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.