تروث سوشال، شبکه اجتماعی دونالد ترامپ، فردا دردسترس قرار می‌گیرد

0

به گزارش شنبه پرس به نقل از زومیت، یکی از مدیران اجرایی تروث سوشال، شبکه‌ی اجتماعی دونالد ترامپ، گفته است این پلتفرم فردا به‌صورت عمومی دردسترس قرار می‌گیرد تا پس از مدت‌ها، شاهد بازگشت رئیس‌جمهور پیشین آمریکا به فضای مجازی باشیم.

رویترز می‌نویسد پست‌هایی که یکی از مدیران اجرایی تروث سوشال (Truth Social) روی نسخه‌ی آزمایشی این شبکه‌ی اجتماعی جدید منتشر کرده است، به تاریخ آغاز به‌ کار عمومی پلتفرم اشاره می‌کنند. به‌ادعای رویترز، شبکه‌ی اجتماعی جدید دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین ایالات متحده‌ی آمریکا، دوشنبه‌ی این هفته در اپ استور اپل منتشر خواهد شد. بدین‌ترتیب، به‌نظر می‌رسد ترامپ قصد دارد در تعطیلات روز ریاست‌جمهوری آمریکا فعالیتش را در شبکه‌های اجتماعی از سر بگیرد.

گزارش‌ها می‌گویند تروث سوشال از مدتی پیش به‌صورت آزمایشی دردسترس افراد محدودی قرار گرفته است تا توسعه‌دهندگان این شبکه‌ی اجتماعی با دریافت بازخورد بهبودهایی در پلتفرم اعمال کنند. جمعه‌ی گذشته، حساب کاربری تأییدشده‌ی مدیر ارشد محصول تروث سوشال که به فردی به نام بیلی بی تعلق دارد، جواب‌گوی سؤالات کاربران بود.

اسکرین‌شات‌هایی که رویترز دیده است، نشان می‌دهند کاربری از بیلی بی پرسیده «تروث سوشال کِی دردسترس عموم قرار می‌گیرد؟» که او در جواب نوشته است: «در‌حال‌حاضر، قرار است دوشنبه ۲۱ فوریه در اپ استور منتشر شویم.»

بیش از یک سال پیش، حساب کاربری دونالد ترامپ در توییتر و فیسبوک و یوتیوب مسدود شد و به‌نظر می‌رسد سرانجام زمان بازگشت رئیس‌جمهور قبلی ایالات متحده‌ی آمریکا به فضای مجازی فرارسیده است. اوایل سال ۲۰۲۱، طرفداران ترامپ به محل برگزاری جلسات کنگره حمله‌ کردند و ترامپ به‌دلیل متهم‌شدن به تحریک خشونت مجبور شد با شبکه‌های اجتماعی خداحافظی کند.

دونالد جونیور، پسر بزرگ ترامپ، ۱۵ فوریه (۲۶ بهمن) اسکرین‌شاتی از حساب کاربری تأییدشده‌ی پدرش در تروث سوشال روی توییتر منتشر کرد. در این اسکرین‌شات، دیدیم که دونالد ترامپ روز ۱۴ فوریه (۲۵ بهمن) روی حساب کاربری‌اش پستی با این متن منتشر کرده است: «آماده شوید! رئیس‌جمهور محبوبتان به‌زودی شما را ملاقات خواهد کرد.»

گروه رسانه و فناوری ترامپ موسوم به TMTG که دوین نونز، نماینده‌ی جمهوری‌خواه پیشین ایالات متحده‌ی آمریکا آن را رهبری می‌کند، شرکت مادر تروث سوشال است. TMTG جدیدترین شرکتی است که ادعا می‌کند به‌دنبال راه‌اندازی پلتفرمی اجتماعی برای حمایت از آزادی‌بیان است تا نظر کاربرانی را به پلتفرم خود جلب کند که با سیاست‌های غول‌هایی مثل فیسبوک و توییتر موافق نیستند. در‌حال‌حاضر، هیچ‌یک از این شرکت‌ها نظیر Gettr و Parler و حتی Rumble نتوانسته‌اند ازلحاظ محبوبیت به پلتفرم‌های بزرگ توییتر و یوتیوب نزدیک شوند.

اسکرین‌شات‌هایی که رویترز مشاهده کرده است، افزون‌بر اشاره به تاریخ آغاز به‌ کار تروث سوشال، نشان می‌دهند نسخه‌ی ۱٫۰ این اپلیکیشن منتشر شده است. این یعنی عملاً تروث سوشال از مرحله‌ی بتا خارج شده و به مرحله‌ای رسیده است که دردسترس عموم مردم قرار گیرد. بررسی‌ها نشان می‌دهد تا چهارشنبه‌ی گذشته، این اپلیکیشن در نسخه‌ی ۰٫۹ به‌سر می‌بُرد. نماینده‌ی TMTG فعلاً حاضر نشده است به درخواست رویترز برای ارائه‌ی جزئیات بیشتر پاسخ دهد.

صفحه‌ی تروث سوشال در اپ استور اپل به ۲۱ فوریه (فردا) به‌عنوان روز انتشار این اپلیکیشن اشاره می‌کند. پیش‌تر و در اوایل سال جاری میلادی، به این تاریخ انتشار اشاره شده بود؛ اما نونز اخیراً با انتشار توییت‌هایی گفته بود که اپلیکیشن تا پایان مارس (اسفند ۱۴۰۰ و فروردین ۱۴۰۱) راه‌اندازی خواهد شد.

جمعه‌ی گذشته، نونز در تروث سوشال از کاربران خواسته است که حساب‌های بیشتری را دنبال کنند و تصاویر و ویدئوهای بیشتری به‌اشتراک بگذارند و وارد مباحث شوند. دوین نونز به‌وضوح در تلاش است میزان فعالیت در تروث سوشال را افزایش دهد. نونز در یکی از پست‌هایش به کاربر جدیدی خوش‌آمد گفته که ظاهراً کشیشی کاتولیک است. نونز از این کشیش درخواست کرده است که کشیش‌های بیشتری را به تروث سوشال بیاورد.

دیگر پاسخ‌های مدیر ارشد محصول تروث سوشال در پرسش‌و‌پاسخ روز جمعه نشان می‌دهند شبکه‌ی اجتماعی ترامپ تا حد زیادی تداعیگر توییتر است. به‌گفته‌ی این مدیر اجرایی، کاربران فعلاً نمی‌توانند تروث‌های تروث سوشال را ویرایش کنند (پست‌های تروث سوشال با عبارت تروث خطاب می‌شوند). کاربران توییتر سال‌ها است خواستار اضافه‌شدن قابلیت ویرایش توییت هستند؛ اما این قابلیت احتمالاً هیچ‌گاه به توییتر اضافه نخواهد شد.

بیلی بی در‌ادامه گفته است که شبکه‌ی اجتماعی تروث سوشال از پیام خصوصی هم پشتیبانی می‌کند. همچنین، احتمالاً پست‌های منتشرشده‌ی جدید کاربران ازطریق نوتیفیکیشن به شما اطلاع داده خواهد شد. تروث سوشال امکان مسدودکردن کاربران را نیز فراهم خواهد کرد. این شبکه‌ی اجتماعی قصد دارد در هفته‌های آینده سیاست‌های مربوط به تأیید حسا‌ب‌های کاربری را اعلام کند.

با اینکه جزئیات مربوط به تروث سوشال به‌تدریج در حال عمومی‌شدن است، هنوز اطلاعات چندانی درباره‌ی گروه تجاری TMTG نمی‌دانیم. یکی از ابهامات ما این است که TMTG در‌حال‌حاضر چگونه بودجه‌ی رشد فعلی‌اش را تأمین می‌کند.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.