جنگ دولت هند با توییتر

0

روز چهارشنبه، یک مقام ارشد هند یک نشست مجازی با مدیران جهانی توییتر برگزار کرد.

در آنجا به این غول شبکه‌های اجتماعی گفته شد که از تجارت در هند استقبال می‌شود، اما بدون توجه به قوانین و دستورالعمل‌های خود توییتر باید قوانین کشور را دنبال کند.

زمینه این جلسه افزایش تنش بین دولت بهارتیا جاناتا (BJP) حزب نارندرا مودی و توئیتر در مورد توییت‌ها و حساب‌های مرتبط با تظاهرات ادامه‌دار کشاورزان علیه مجموعه‌ای از قوانین اصلاحات کشاورزی بود.

آشفتگی عمدتاً مسالمت آمیز با خشونت مربوط به گروهی از معترضین در ۲۶ ژانویه که منجر به کشته شدن یک نفر و زخمی شدن صدها پلیس شد، متزلزل شد. دولت از توئیتر خواسته بود تا توییت‌هایی را که از هشتگ آتش‌زا استفاده کرده بودند و حساب‌هایی که گفته می‌شود توسط گروه‌های جدایی طلب سیک و با حمایت پاکستان استفاده می‌شود، حذف کند.

توییتر ابتدا در پاسخ به اخطار قانونی دولت، با استناد به مخالفت‌های ناشی از نظم عمومی، حدود ۲۵۰ حساب را مسدود کرده بود. این موارد شامل گزارش های یک مجله خبری تحقیقی، و فعالان  مرتبط با حمایت از اعتراضات چند ماهه در حومه دهلی بود. سپس، شش ساعت بعد، توییتر با استناد به «توجیه ناکافی» برای ادامه تعلیق، حساب‌ها را بازیابی کرد.

دولت آقای مودی در بیانیه‌ای مختصر، به توئیتر دستور مسدود کردن مجدد حساب‌ها را داد و افرادی را که برای کار در این شرکت در هند کار می‌کردند تهدید کرد که اگر از این کار امتناع کنند، به اقدامات قانونی – حداکثر تا هفت سال زندان – اقدام می کنند. دولت تأکید می‌کرد که این توییت‌ها بخشی از  کارزاری با انگیزه سواستفاده، التهاب و ایجاد تنش در جامعه به دلایل غیرمستند است.

روز چهارشنبه، توییتر در یک وبلاگ، پاسخ داد. این شرکت گفت که بیش از ۵۰۰ حساب – برخی از آنها به طور دائم – که دستکاری سیستم عامل و هرزنامه بودند را به حالت تعلیق درآورد، صدها حساب را که قوانین آن را در مورد تحریک و خشونت نقض کردند، اقدام کرد و از برخی شرایط جلوگیری کرد که قوانین خود را از روند نقض کرد. مطابق با قوانین آن، برخی از حساب‌ها فقط در هند مسدود شده بود.

اما همچنین گفت که حساب‌های متعلق به شرکت‌های رسانه‌ای، روزنامه نگاران، فعالان و سیاستمداران را مسدود نخواهد کرد زیرا این باعث نقض حق اساسی آنها در بیان آزاد طبق قانون هند می‌شود.

توییتر در کشوری با یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون نفر جمعیت که میلیونها نفر آنها کاربر اینترنت هستند و مورد استفاده نخست وزیر هند، وزیران کابینه وی و سایر رهبران هندی قرار دارد، با ریسک جدی آسیب دیدن روبروست. با شدت گرفتن این اختلاف، بسیاری از سیاستمداران و کاربران هندی به پلتفرم رسانه اجتماعی هندی “کو” که سال گذشته در سبک توییتر راه اندازی شد، پیوسته اند.

هشتگ اپلیکیشن “کو” با ۲۱ هزار پست و پس از آن هشتگ توییتر را ممنوع کنید روز چهارشنبه در هند ترند برتر توییتر شد.

عده ای در توییتر نظیر پیوش گویال، وزیر بازرگانی هند هفته جاری توییتهایی ارسال و اعلام کردند «من اکنون در کو هستم». گویال که ۹.۶ میلیون فالوئر در توییتر داشت، با ارسال توییتی از مردم خواست وی را در پلتفرم هندی دنبال کنند. سامبیت پاترا، سخنگوی ملی حزب حاکم مودی و آمیت مالویا، مدیر IT وی روز چهارشنبه به «کو» پیوستند.

بر اساس گزارش رویترز، «کو» که لوگوی آن یک پرنده زرد است، اعلام کرد دانلودش در دو روز گذشته ۱۰ برابر افزایش یافته و به بیش از سه میلیون رسیده است.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.