ساترا تخلفات روبیکا را پیگیری می‌کند

0

معاون سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر (ساترا) اعلام کرد که با وجود ابطال مجوز سرویس صوت و تصویر سوپراپلیکیشن روبیکا، همچنان فعالیت‌های متخلفانه این پلتفرم ادامه دارد

به گزارش شنبه پرس به نقل از آی تی ایران، علی سعد، معاون کاربران و تنظیم گری اجتماعی ساترا در توییتر خود نوشت: «ازبهمن ۹۹ که پیگیری پرونده تضییع حقوق کاربران درروبیکا راشروع کردیم باطیف وسیعی ازتخلفات روبه‌رو شده‌ایم. تخلفات ترافیکی و درآمدهای غیرقانونی، فعالیت بدون مجوز، نقض قوانین رقابت، گزارش‌های اخیر مبنی براستفاده غیرمجاز از اطلاعات شخصی کاربران و … ضرورت اصلاح رابیش ازپیش روشن می‌کند.»

وی اشاره کرد که ساترا پیش از این، «با ابطال مجوز سرویس صوت و تصویر سوپراپلیکیشن روبیکا و منع پخش تبلیغات بازرگانی آن در رسانه‌ملی، اقدامات اولیه را به انجام رساند.»

سعد افزود: در مورد تخلفات ترافیکی با نامه نگاری با وزارت ارتباطات و طرح شکایت در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، پرونده احقاق حقوق کاربران را پیگیری کرد که منجر به حذف محاسبه غیرقانونی پهنای باند در آن شد. اما متاسفانه به دلیل برخی ناهماهنگی‌ها همچنان شاهد تداوم فعالیت‌های متخلفانه این پلتفرم هستیم.

معاون ساترا در ادامه نوشت: «علیرغم اینکه ساترا اولین و تنها نهاد اقدام‌کننده علیه تخلفات روبیکا بود ولی خودش را به حمایت تمام‌قد از سرویس داخلی قانونمند متعهد می‌داند.

روشن است حمایت از پلتفرم داخلی به معنای فعالیت در شرایط برابر و در چارچوب مقررات کشور است که در مورد روبیکا این مسأله نقض شده‌است.»

وی در پایان رشته توییت خود تاکید کرده که «ساترا تخلفات روبیکا را تا اصلاح نهایی و فعالیت قانونمند آن ادامه خواهد داد.»

گفتنی است که در روزهای اخیر، فاش شد که برای برخی از کاربران اینستاگرام، بدون اجازه آنها در روبیکا صفحاتی ساخته و محتوای اینستاگرام کاربران در آن کپی شده است.

جالب اینکه این صفحات حتی تیک آبی تایید هویت نیز گرفته‌اند.

روبیکا در واکنش به اعتراضات کاربران در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که «در روبینو همانند تمام شبکه‌های اجتماعی امکان ثبت شناسه کاربری از ۵ تا ۳۰ کاراکتر برای تمام کاربران فراهم است. تنها محدودیت برای ایجاد حساب کاربری، این است که نام کاربری موردنظر قبلا توسط کاربر دیگری رزرو نشده باشد.»

این شرکت ادامه داد: «در تمامی شبکه‌های اجتماعی، بی‌شمار پیج و کانال‌، مشابه با عنوان یا شناسه افراد، توسط کاربران ایجاد می‌شود که این امر در پلتفرم روبیکا با بیش از ۴۷ میلیون کاربر یکتای رجیستر شده، وجود ۷.۶ میلیون کانال در پیام‌رسان روبیکس و ثبت بیش از ۹ میلیون صفحه در شبکه اجتماعی روبینو توسط کاربران اجتناب‌ناپذیر است.

این پلتفرم داخلی در انتها نیز اعلام کرد که نمی‌تواند شناسه‌های کاربری ساخته شده را حذف کند و از صاحب‌نظران برای ارایه راهکار دعوت به ارایه پیشنهاد کرد.

در ادامه بیانیه این شرکت آمده است: «ضمن احترام به عزیزانی که تاکنون مفتخر به میزبانی ایشان در پلتفرم روبیکا نبوده‌ایم و ایشان منتقد ایجاد کانال توسط سایر کاربران به نامشان در روبیکس و روبینو هستند به اطلاع می‌رساند سلب شناسه کاربری بدون کسب اجازه از مالک کانال یا صفحه امکان‌پذیر نمی‌باشد، لذا روبیکا از تمامی صاحب‌نظران این حوزه که راهکاری جهت بهبود فرآیند ثبت کانال و صفحات دارند دعوت به‌عمل می‌آورد پیشنهادات خود را به ایمیل support@rubika.ir ارسال نمایند.»

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.