ابر رایانه جدید و خلق بزرگترین نقشه سه بعدی جهان

جدیدترین ابر رایانه بزرگ جهان احتمالا به حل مهمترین سوالات اخترفیزیک کمک خواهد کرد

0

به گزارش شنبه پرس به نقل از ونتوربیت، مرکز ملی محاسبات علمی تحقیقات انرژی رسما اعلام کرد ابررایانه جدید خود به نام Perlmutter كه یكی از سریعترین ابر رایانه‌ها در هوش مصنوعی است، کار خود را با كمك به ساخت بزرگترین نقشه سه بعدی از جهان آغاز خواهد کرد. این نقشه می‌تواند کمک بزرگی برای مطالعه انرژی تاریك تسریع كننده جهان باشد. این ابررایانه، برای هدایت مشاهدات خود، داده‌ها را از طریق ابزار طیف سنجی انرژی تاریک پردازش خواهد کرد.

نسخه اولیه Perlmutter شامل 1536 گره است که هرکدام پردازنده 64 هسته‌ای Epyc 7763 و چهار پردازنده گرافیکی NVIDIA A100 دارند. نتیجه این کار، سیستمی با تقریبا چهار نمایشگر عملکرد (به علاوه 35 پتابایت فضای ذخیره‌سازی) است که زمان محاسبه را بطور چشمگیری کاهش می‌دهد. NVIDIA ادعا کرد Perlmutter می‌تواند اطلاعات DESI یک ساله را به جای هفته‌ها یا ماه‌ها در “چند روز” پردازش کند.

در مرحله دوم این پروژه که در سال 2021 انجام می‌شود ، 3072 گره صرفا-پردازنده اضافه خواهد شد که هرکدام دارای تراشه‌های Epyc 7763 دوتایی هستند. ساخت نقشه سه بعدی از جهان تنها پروژه این ابررایانه نیست و قرار است درباره برهمکنش‌های اتمی نیز مطالعه خواهد کرد که برای تقویت فناوری انرژی پاک مانند سوخت‌های زیستی بسیار تاثیرگذار است.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.