پارک نوآوری و فناوری صنعت نفت افتتاح شد

0

پارک نوآوری و فناوری صنعت نفت با حضور وزیر نفت و معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، به‌طور رسمی به بهره‌برداری رسید.

به گزارش شنبه پرس به نقل از تسنیم، پارک نوآوری و فناوری صنعت نفت با حضور وزیر نفت، معاون علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و جمعی از مدیران ارشد صنعت نفت افتتاح شد.

طبق اعلام آیدین ختلان، سرپرست پارک نوآوری و فناوری صنعت نفت، این پارک که در زمینی به مساحت 32 هکتار در محل سابق استقرار پژوهشگاه صنعت نفت ایجاد شده، نهادی دولتی و غیرانتفاعی است که با هدف توسعه فناوری‌های مرتبط با این صنعت در میان دانشگاه‌ها، مؤسسه‌های تحقیق و توسعه، شرکت‌های خصوصی و بازار و تسهیل فرآیندهای زایشی شرکت‌های متکی بر نوآوری از طریق کانون‌های خلاقیت و شکوفایی، مراکز رشد، شتاب‌دهنده‌ها و مراکز نوآوری فعالیت می‌کند.

ختلان در این مراسم با اشاره به ترکیب هیئت امنای پارک گفت: هیئت امنا از چهار عضو حقوقی و پنج عضو حقیقی که معرفی آنها در اختیار وزیر نفت است تشکیل شده و تلاش شده با توجه به ماهیت پارک، از حضور مدیران عامل بزرگ‌ترین متقاضیان فناوری صنعت نفت در هیئت امنا استفاده شود و نمایندگان وزارت علوم و سازمان برنامه و بودجه نیز از اعضای حقوقی هیئت امنا هستند.

سرپرست پارک نوآوری و فناوری صنعت نفت درباره اراضی پارک گفت: بیشتر زمین‌های اختصاص‌یافته به پارک تا پیش از این بلااستفاده بوده و مالکیت آن در اختیار شرکت ملی نفت ایران است.

ختلان درباره سابقه شکل‌گیری پارک نوآوری و فناوری صنعت نفت اذعان داشت: آغاز به بررسی ایجاد پارک در صنعت نفت به اوایل سال 98 برمی‌گردد؛ پس از بررسی‌ها، زمین پارک در مهرماه 98 انتخاب و قرارداد مشاوره برای طراحی پارک در بهمن‌ماه 98 امضا شد. اسفندماه 98 نیز درخواست تأسیس پارک از سوی شرکت ملی نفت ایران به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ارائه شد.

وی افزود: در ادامه، 30 شهریورماه 99 مجوز تأسیس پارک از شورای گسترش و برنامه‌ریزی آموزش عالی دریافت شد و وزیر نفت آبان‌ماه 99 بنده را به سرپرستی پارک منصوب کرد، پس از آن، آماده‌سازی اساسنامه و ارسال آن به وزارت علوم در دستور کار قرار گرفت و سرانجام اساسنامه پارک در بهمن‌ماه 99 ابلاغ شد.

سرپرست پارک نوآوری و فناوری صنعت نفت با اشاره به پیگیری معرفی اعضای حقیقی هیئت امنا به وزارت علوم و دریافت احکام این افراد و معرفی نمایندگان اعضای حقوقی هیئت امنا در دهه نخست اسفندماه و تشکیل نخستین نشست هیئت امنا در آن ماه، افزود: با تشکیل هیئت امنا، آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های پارک (آیین‌نامه مالی و معاملاتی، آیین‌نامه سازمان‌دهی و تشکیلات، آیین‌نامه داخلی هیئت‌امنا، آیین‌نامه پذیرش و آیین‌نامه اجرایی بند (د) تبصره (18) ماده واحده قانون بودجه سال 1400 کل کشور) فروردین‌ماه امسال تنظیم و نهایی‌سازی شدند و پارک نوآوری و فناوری صنعت در 26 اردیبهشت‌ماه امسال ثبت شد.

وی با بیان اینکه پارک‌ها، معافیت‌های قانونی مانند معافیت مالیاتی، امکان ضمانت پارک و… را دارند که فعالیت شرکت‌های فناور مستقر در آن را تسهیل می‌کند، افزود: پارک تا سقف 500 میلیون تومان به صورت مستقیم به واحدهای فناور به‌صورت تسهیلات قابل تبدیل به کمک بلاعوض، کمک می‌کند و در سطوح بالاتر از طریق صندوق پژوهش و فناوری صنعت نفت که خوشبختانه زودتر از پارک تأسیس و فعال شده است، حمایت خواهد کرد.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.