سهامدار ایرانسل به دنبال خروج ۲۰۰ میلیون دلار از ایران

0

تلاش‌های تهران برای رفع تحریم‌های آمریکا می‌تواند به شرکت MTN آفریقای جنوبی اجازه دهد حدود ۲.۸ میلیارد راند (۲۰۴ میلیون دلار) پول نقد را از ایران خارج کند

به گزارش شنبه پرس به نقل از ایسنا، گروه MTN که بزرگترین اپراتور تلفن همراه آفریقاست، از سال ۲۰۱۸ و با وضع تحریم‌ها از سوی دونالد ترامپ، رییس جمهور وقت آمریکا علیه ایران، نتوانسته پول از ایران خارج کند. اکنون دولت جو بایدن، رییس جمهور دموکرات آمریکا موافق احیای برجام است و دیپلمات‌ها امیدوارند توافق ۲۰۱۵ تا چند ماه آینده احیا شود.

شرکت MTN در نتایج مالی سالانه خود اعلام کرده که ۲.۸ میلیارد راندی که در ایران مانده، مربوط به بازپرداخت وام و سود نقدی است. این شرکت ۴۹ درصد از شرکت مخابرات ام تی ان ایرانسل را در اختیار داشته و همچنین در شرکت اسنپ سهم دارد.

بلومبرگ به نقل از یک منبع آگاه نوشت: اگر MTN بتواند تمام یا بخشی از این پول را از ایران خارج کند، می تواند بدهی خود را پرداخت کند. خروج از ایران فعلا مطرح نیست اگرچه این شرکت آفریقای جنوبی به دنبال فروش دارایی‌های خود در کشورهای دیگر خاورمیانه به خصوص سوریه و افغانستان است.

شرکت MTN ایرانسل در بیانیه ای به بلومبرگ اعلام کرد این شرکت سال را با عملکرد عملیاتی قوی آغاز کرده و از نتایجی که داشته بسیار راضی است اما به مذاکرات درباره تحریم‌ها یا فرصت این شرکت برای خارج کردن پول نقد خود اشاره ای نکرد.

ارزش سهام MTN امسال ۷۰ درصد صعود کرده و دومین عملکرد خوب را در شاخص FTSE/JSE داشته است و در بالاترین حد از سپتامبر سال ۲۰۱۹ معامله می شود. سرمایه گذاران از طرح فروش دارایی‌ها و پرداخت بدهی این شرکت و تلاش‌ها برای بهره برداری از خدمات فین تک حمایت کرده اند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، پس از آنکه تحریم‌های قبلی ایران در سال ۲۰۱۵ برچیده شد، شرکت MTN حدود یک میلیارد دلار از ایران خارج کرده بود.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.