گفت و گو با دکتر ستار هاشمی معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات در نمایشگاه اینوتکس ۲۰۲۱

حرکت به سمت هوش مصنوعی در اینوتکس آغاز شده است

0

بازدید از نمایشگاه به چه صورت بود؟

یکی از موضوعات خیلی مهمی که کاملا به چشم می‌آید این است که استارت‌آپ‌های شرکت کننده در اینوتکس ۲۰۲۱ به شکل گسترده‌ای از فناوری‌های نوین، مخصوصا هوش مصنوعی استفاده کرده‌اند. همونطور که مشاهده می‌کنید بحث هوش مصنوعی یکی از اصلی‌ترین موضوعاتی است که بیشتر پیش‌بینی‌های مربوط به تکنولوژی، آنرا یکی از قدرت‌های اصلی سال‌های آینده و ۲۰۳۰ می‌دانند. پس ما باید آمادگی لازم برای حرکت به این سمت را ایجاد کنیم. خوش‌بختانه همین نمایشگاه اینوتکس به خوبی نشان می‌دهد که حرکت به سمت هوش مصنوعی و فناوری‌های نوین آغاز شده است و طبیعتا این مطلبد که در تمام حوزه‌ها این فعالیت و آمادگی را آغاز کنیم. هم در زمینه آموزش عالی و هم در زمینه آموزش‌های پایه‌ای. نمایشگاه اینوتکس می‌تواند نمونه خوبی در این زمینه باشد.

فکر می‌کنیم نمایشگاه‌های این چنینی چه کمکی به جوانان می‌کند؟ و چطور می‌شود از چنین فضاهایی استفاده کرد؟

ببینید، وقتی ما از نوآوری حرف می‌زنیم، در واقع همراه با اخلال در نظم موجود کسب و کارها و دنبال کردن فرایند‌ها است. طبيعتا افرادی که در گیر و دار سازمان‌ها، مشغول فرایند‌های منظم هستند، و به فرایند‌های جاری سازمان‌ها عادت کرده‌اند. اجرایی نوآوری در سازمان‌ها به صورت طبیعی امکان‌پذیر نیست. برای همین سازمان‌ها اهمیت تن دادن به چنین تغییراتی را یا احساس نمی‌کنند یا اگر احساس می‌کنند دیگر به آن نمی‌پردازند.
برای همین نوآوری با مفهموم جوان و جوان‌گرایی گره خورده است. و ما راهی جز تن دادن به جوان‌گرایی برای رسیدن به نوآوری نداریم.
در این نمایشگاه هم همانطور که شاهد هستید، دید و بازدیدها و بازیگران اصلی و حاضران اصلی این رویداد جوانان هستند و اگر بخواهم خیلی حسی بگم خدمتتان عرض کنم. میانگین سنی افراد حاضر در این رویداد کمترتر از سی سال است. این نشان می‌دهد که فضا، فضای جوانی است و باید توجه ویژه‌ای به آن داشت.
ما این جوان‌گرایی را در وزارت هم داشته‌ایم و اگر نگاهی به مدیرات این وزارت خانه داشته باشید، متوجه این جوان‌گرایی می‌شوید. چرا که تکنولوژی با چنین رویکردی هم راستا است و نیازمند حضور جوانان است.

همچنین ما یک سری از ظرفیت‌های وزارت‌خانه را برای حمایت از کسب و کارها آزاد کرده‌ایم که بتوانیم از کسب و کارهای نوپا که توسط همین جوانان مدیریت می‌شود، حمایت کنیم.

این کمک به چه شکل صورت می‌گیرد؟

حوزه‌های مختلفی برای این توانمندسازی وجود دارد. یکی از این راه‌ها حمایت از شرکت‌هایی نوپایی است که تعدادی از افراد و جوانان را جذب کنند و اشتغال‌زایی کنند. ما برای چنین شرکت‌هایی تسهیلاتی را در نظر گرفته‌ایم که هم به اشتغال‌زایی کمک کنیم و هم باعث توانمندسازی جوانان شویم.
البته این تسهيلات با توجه به شرایط، بروزرسانی می‌شود. اما فرایند پیچیده‌ای ندارد، تا جوانان بتوانند به راحتی از آن استفاده کنند.

اهمیت اینوتکس و رویدادهایی از این جنس را در چه می‌بینید؟

ببین در چنین نمایشگاهی، ارتباط و گفتمان و همچنین مچ میکنیگ یکی از مهم‌ترین مسائلی است که شکل می‌گیرد. سرمایه‌گذاران دسترسی بهتری به کسب و کارهای نوپا و ایده‌های خلاقانه دارند و به راحتی می‌توانند کسب و کارهای موفق را مشاهده و انتخاب کنند. از طرف دیگر در رویدادهایی مانند ریورس‌‌پیچ ما شاهد مطرح شدن نیازها از طرف صنایع هستیم. فناوری هم می‌تواند با توجه به نیازهای موجود به دنبال راه‌حل برای آن باشد. این شناخت و این گفت و گوها باعث می‌شود که دید بهتری نسبت به یکدیگر، نیازها و راه حل‌ها داشته باشیم و عملا چرخ را از ابتدا خلق نکنیم.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.