برخورد با استارتاپ های بیمه به خاطر ارزان فروشی

0

بیمه مرکزی در بخشنامه‌ای از استارت‌آپ‌های بیمه‌ای خواست برای اخذ مجوزهای مرتبط با فعالیت در صنعت بیمه اقدام کرده و فعالیت استارت‌آپ‌های فاقد مجوز از بیمه مرکزی را غیرقانونی دانست.

به گزارش شنبه پرس به نقل از ایرنا، بر اساس این بخشنامه از اول تیرماه هرگونه همکاری مستقیم و غیرمستقیم شرکت‌های بیمه و شبکه فروش با استارت آپ‌های حوزه بیمه که از بیمه مرکزی مجوز ندارند، در همه رشته‌های بیمه‌ای ممنوع است و در صورت عدم رعایت مقررات و مشاهده نام شرکت‌های بیمه در سایت‌ها و نرم‌افزارهای مربوطه، برخوردهای نظارتی لازم در دستور کار بیمه مرکزی قرار خواهد گرفت.
در این بخشنامه تاکید شده است که چنانچه شرکت بیمه‌ای به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم (غالبا از طریق شرکت‌های خدمات بیمه‌ای) خارج از چارچوب ضوابط و مقررات بیمه‌ای اقدام به انعقاد قرارداد با استارت آپ‌ها کرده باشند، سریعاً نسبت به ابطال قرارداد مربوطه و دریافت کامل حق بیمه متعلقه اقدام و نتیجه را به بیمه مرکزی منعکس کنند.
بر اساس این بخشنامه، اعمال هر گونه تخفیف مازاد بر حد مقرر در تبصره ۴ ماده ۱۸ قانون بیمه شخص ثالث (مصوب ۱۳۹۵) در حق بیمه تعهدات اجباری بیمه نامه شخص ثالث و حوادث راننده که منجر به کاهش خالص پرداختی بیمه گذار شود، ممنوع شد.

طبق تبصره ۴ ماده ۱۸ قانون بیمه شخص ثالث، شرکت‌های بیمه می‌توانند تا ۲.۵ درصد کمتر از نرخ‌های مصوب شورای‌عالی بیمه را ملاک عمل خود قرار دهند. اعمال تخفیف بیشتر از این رقم توسط شرکت‌های بیمه، منوط به کسب مجوز از بیمه مرکزی است.  همچنین شرکت‌های بیمه می‌توانند در صورت ارائه خدمات ویژه به مشتریان، با تأیید بیمه مرکزی تا ۲.۵ درصد بیش از قیمت‌های تعیین‌شده توسط بیمه مرکزی، از بیمه‌گذار دریافت کنند.

طبق آئین نامه بیمه مرکزی، اعطای ترفیعات فروش و امتیازات شبه نقدی غیرمتعارف (از جمله ارائه بن‌های خرید، کارت‌های اعتباری، تخفیف در حق بیمه سایر بیمه نامه‌ها)، توسط همه عرضه کنندگان مجاز بیمه‌ای از جمله کارگزاران رسمی بر خط، تخلف محسوب می‌شود.

تخفیف‌های مجاز مقرر در آئین نامه موضوع ماده ۱۸ قانون بیمه شخص ثالث، شامل تخفیف‌های عدم خسارت، خودروهای نوشماره و غیره از این قاعده مستثنی است.

لازم به ذکر است طبق پیگیری های انجام شده توسط شنبه پرس، فردا سه شنبه، اول تیر ماه جلسه ای میان استارت آپ ها و بیمه مرکزی برگزار خواهد شد.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.