عطیه اصلاحچی، مدیر توانمندسازی سرمایه‌های انسانی داتین

0

مدرسه داتین هر روز بزرگ و بزرگتر می‌شود. از سال گذشته تاکنون این مدرسه فعالیت خود را پررنگ‎‌تر از گذشته دنبال کرد اما کمتر کسی فکر می‌کرد مسیر توسعه را با این سرعت بپیماید. خوشبختانه استقبال از مدرسه، ورای تصور ما بود و موفق شدیم، در عرصه آموزش و جذب نیروهای مستعد و باانگیزه اما کم‌تجربه، عملکرد قابل قبولی داشته باشیم.

امروز از اینکه موفق شدیم با توجه به نیاز کسب‌وکار داتین، افراد بیشتری را جذب مدرسه کنیم خوشحالیم. کسانی که در ردیف‌های شغلی متفاوت، از مهارت و استعداد کافی برخوردارند اما همچنان باید یاد بگیرند تا بهترین خودشان باشند. در این یادداشت قصد دارم از این مسیر توسعه بگویم و تاکید کنم هر عنوان شغلی برای چه منظوری در مدرسه داتین راه‌اندازی شد و برای پذیرفته‌شدن در هر کدام، افراد باید چه ویژگی‌هایی داشته و در چه رشته‌ای تحصیل کرده باشند.

برنامه‌نویس جاوا، برنامه‌نویس دات‌نت، میز خدمات و خدمات عملیات، ردیف‌های شغلی بودند که تا دو ماه پیش در آنها جذب داشتیم اما به تازگی دو عنوان شغلی مهندسی تست نرم‌افزار و پشتیبان محصولات بانکی را هم به این عنوان‌ها اضافه کرده‌ایم. قبل از اینکه وارد جزئیات شویم باید به این موضوع اشاره کنم که در زمینه جذب همکار در مدرسه داتین، فقط در عنوان شغلی کارشناس خدمات عملیات، محدودیت جغرافیایی وجود دارد. محدوده سنی هم بین 23 تا 30 سال است.

دلیل اضافه‌شدن عنوان شغلی مهندسی تست نرم‌افزار این بود که رویکرد آزمونگری در داتین در حال تغییر است. تا به امروز تست منوئال انجام می شد اما در استراتژی جدید، شرکت به سمت تست خودکار یا اتومات در حرکت است. بنابراین با توجه به نیاز شرکت، سرمایه انسانی بیشتری در این حوزه نیاز داریم. کسانی که می‌خواهند در این ردیف شغلی فعالیت خود را آغاز کنند باید مفاهیم تست نرم‌افزار را بدانند و به آن علاقه‌مند باشند، افزایش کیفیت محصول، دغدغه آنها باشد، روحیه کار تیمی و مهارت حل مساله هم داشته باشند. برای مهندسی تست نرم‌افزار، کسانی که تمام رشته‌های مهندسی را خوانده‌اند یا ترم آخر کارشناسی هستند می‌توانند رزومه خود را از طریق سایت داتین، ارسال کنند.

عنوان شغلی دیگر، کارشناس خدمات عملیات است. ما در مدرسه داتین، به دنبال کارشناس لایه یک هستیم. افرادی که تجربه کمتری دارند اما می‌توانند چند سال کار کنند، آموزش ببینند، ارتقا پیدا کنند و به لایه‌های بالاتر بروند. در این بخش، افراد باید روحیه کار تیمی داشته باشند و مسئولیت‌پذیر باشند. یادگیری سریع و توانایی حل مساله هم دیگر ویژگی شخصیتی افرادی است که در این عنوان شغلی جذب خواهند شد. از آنجایی که عنوان شغلی کارشناس خدمات عملیات، به به شیفت‌کاری گره خورده، منظم‌بودن و سخت‌کوشی، باید ویژگی جدایی ناپذیر این افراد باشد. کارشناسان رشته‌های نرم‌افزار، سخت‌افزار و فناوری اطلاعات، کسانی هستند که می‌توانند برای این عنوان شغلی تقاضا بدهند.

برنامه‌نویس جاوا و دات‌نت دو عنوان شغلی است که جذب آنها احتمالا هیچ وقت در داتین، به پایان نمی‌رسد. دو شغل پرطرفدار و با آینده‌ای روشن که نیاز به سرمایه انسانی در آنها دلیل اصلی راه‌اندازی مدرسه داتین بود. برای فردی که می‌خواهد به عنوان برنامه‌نویس جاوا در داتین کار خود را شروع کند، داشتن چند مهارت ضروری است. نخست اینکه باید حتما پایه‌های برنامه‌نویسی و مفاهیم شی‌گرایی را بداند و روحیه حل مساله، کار تیمی، تلاش و پشتکار داشته باشد.

مهارت‌های برنامه‌نویس دات‌نت هم بی‌شباهت به برنامه‌نویس جاوا نیست. در این ردیف شغلی هم فرد باید برنامه‌نویسی و طراحی شی‌گرا بداند، با ASP.NET، MVC و انگولر آشنا باشد. چارچوب‌های دات‌نت و سی شارپ را بداند. در نهایت روحیه کار تیمی و حل مساله هم داشته باشد. کسانی که می‌خواهند به عنوان برنامه‌نویس، کار خود را در داتین شروع کنند علاوه بر این ویژگی‌ها باید دانش‌آموختگان دانشگاهی یا دانشجویان ترم پایانی رشته‌های مهندسی نرم‌افزار و فناوری اطلاعات باشند.

شغل دیگری که می‌خواهم درباره آن صحبت کنم، کارشناس میز خدمات است. یک شغل خاص. خاص از این جهت که این کارشناس در داتین باید فرد روزهای سخت باشد. با کار شیفتی مساله‌ای نداشته باشد. ابزارهای مانیتورینگ را بداند. درباره مفاهیمی نظیر شبکه، دیتابیس، استوریج، سخت‌افزار و وی ام هم بداند. روحیه کار تیمی، مهارت حل مساله و دانستن مفاهیم IMS هم جزو جدایی‌ناپذیر این کارشناس خواهد بود.

با توجه به افزایش پروژه‌های جدید داتین، قطعا افزایش تیم‌های پشتیبانی هم مطرح است. بنابراین جذب کارشناس پشتیبان محصولات بانکی هم به مشاغل موجود در مدرسه اضافه شد تا کسانی که در این سمت وارد داتین می‌شوند به صورت تخصصی مفاهیم بانکی و مالی را بدانند. فارغ‌التحصیلان یا دانشجویان سال آخر رشته‌های حسابداری، ریاضی، بانکداری، اقتصاد، صنایع، نرم‌افزار و فناوری اطلاعات می‌توانند حتی بدون داشتن دانش تخصصی برای ما رزومه بفرستند.

موضوع آخر درباره مدرسه داتین این است که این مدرسه هیچ‌گاه قرار نیست از مسیر توسعه بازایستد. داتین قرار است شرکت دو هزار نفری شود و برای ما بیش از همه این موضوع قابل توجه و پیگیری است که افرادی باانگیزه و پرانرژی راهی داتین شوند و در این مسیر رشد و توسعه پیدا کنند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.