استارتاپ‌ها رونق‌بخش میراث فرهنگی می‌شوند

0

سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری
به راه افتادن استارتاپ‌ها در سه بخش میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری نقش مؤثری در ایجاد اشتغال برای جوانان تحصیل‌کرده، ایفا می‌کند. بنابراین این موضوع به عنوان یک اولویت مهم در حمایت از صنایع خلاق و فرهنگی قرار دارد.

به گزارش شنبه پرس، به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری، سه‌شنبه 31 اردیبهشت‌ سال جاری با همراهی علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، از مرکز نوآوری پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری دیدن کرد. در این بازدید فعالان استارتاپ‌هایی که در حوزه صنایع فرهنگی، نرم و خلاق ایده‌هایشان را اجرایی کرده، به بیان نقطه نظرات و ایده‌هایشان پرداختند.

ستاری بر همکاری معاونت علمی و فناوری و سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری برای توسعه استارتاپ‌ها و صنایع خلاق و فرهنگی تأکید کرد و گفت:« برنامه‌های مشترک و همکاری‌های جدی‌ای در راه است، به طور خاص حمایت‌های مالی و زیرساختی را مد نظر قرار دادیم و آماده هستیم تا شتاب‌دهنده‌های حوزه میراث‌فرهنگی و گردشگری بر مبنای سازوکار همکاری مشترک حمایت ‌شوند.»

در ادامه رئیس ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز تصریح کرد: «به راه افتادن استارتاپ‌ها در سه بخش میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری نقش مؤثری در ایجاد اشتغال برای جوانان تحصیل‌کرده، ایفا می‌کند. بنابراین این موضوع به عنوان یک اولویت مهم در حمایت از صنایع خلاق و فرهنگی قرار دارد.»

ستاری وجود یک محیط مناسب برای رونق این دست کسب و کارها را اولویتی مهم در روند اجرا از سوی معاونت علمی و فناوری مطرح کرد و توضیح داد: « پیش‌بینی و فراهم آوردن محیطی برای استارتاپ‌های حوزه میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری یک اولویت بسیار مهم برای رونق صنایع خلاق و فرهنگی است. این گام‌ها ضمن حمایت از جوانان فعال در این حوزه، زمینه‌ساز رونق و احیای بخشی از بافت تاریخی تهران شده است.»

رئیس بنیاد ملی نخبگان، نقش خارق‌العاده جوانان تحصیل‌کرده در زنده کردن بافت‌های فرهنگی و اندیشه‌ای فراموش شده را یادآوری کرد و ادامه داد:« حوزه‌های باستان‌شناسی و بخش‌های مرتبط با گردشگری می‌توانند با ایجاد استارتاپ‌های خود، ضمن خلق ارزش افزوده از ظرفیت‌هایی که به محاق فراموشی رفته‌اند، احیا کرده و برای دیگر جوانان نیز اشتغال بیافرینند.»

ستاری، به حمایت‌ زیرساختی و مالی برای توسعه زیست‌بوم استارتاپ‌های میراث فرهنگی و گردشگری اشاره کرد و گفت: « حوزه میراث‌فرهنگی و گردشگری، بخشی از هزینه مرمت خانه تاریخی سرهنگ ایرج را پرداخت می‌کند.»

رونمایی از سامانه گردشگری مجازی

در ادامه این بازدید از سامانه هوشمند هایپراسکپو با حضور ستاری و مونسان رونمایی شد. در این نمایشگاه مجازی تمام استارتا‌پ‌های حوزه میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در غرفه‌های مجازی حضور دارند و محصولات خود را ارائه می‌دهند.

استفاده از این سامانه مجازی، فرصتی را فراهم می‌کند تا استارتاپ‌ها به طور مستقیم با بازدیدکنندگان خود ارتباط داشته باشند. برندسازی و جذب سرمایه‌گذاری مجریان استارت‌آپ‌ها از دیگر مزایای این سامانه هوشمند است.

مرمت ساختمان ایرج با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری 

خانه‌ای تاریخی در مرکز پایتخت با معماری سنتی چشم‌نوازش ستون‌های مرمری خیره‌کننده‌اش و حیاطی که با حوض و درخت کهنسال تزیین شده است، برای استارتاپ‌هایی که در حجره‌های پیرامونی فعالیتشان را آغاز کرده‌اند، یادآور شکوه میراث فرهنگی و الهام‌بخش پروراندن ایده‌های نوآورانه‌شان است. دیوارهای آجری این بنا پس از سال‌ها مرمت شده و این بنای فرهنگی، با حضور استارتاپ‌ها حیاتی دوباره می‌گیرند.

در حال حاضر بخشی از خانه تاریخی سرهنگ ایرج مرمت شده و فرآیند مرمت این بنا با همراهی بخش خصوصی و معاونت علمی و فناوری رییس‌جمهوری کامل می‌شود. گردشگری عشایری، گردشگری کودک، موزه مجازی، راهنمای صوتی اماکن تاریخی، ضدآب‌سازی خاک، شیشه و سنگ بناهای تاریخی محور فعالیت استارتاپ‌های مستقر در خانه تاریخی سرهنگ ایرج است.

در این بازدید محمدحسن طالبیان معاون میراث‌فرهنگی، ولی تیموری معاون گردشگری، حسین اربابی معاون سرمایه‌گذاری حقوقی و امور مجلس، پویا محمودیان معاون صنایع‌دستی و محمد خیاطیان معاون توسعه مدیریت سازمان میراث‌فرهنگی نیز حضور داشتند.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.