حمایت از 200 طرح پژوهشی علوم و فناوری‌های شناختی

به منظور دستیابی به فن‌آوری و خدمات شناختی برای مردم کشور؛

0

ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تا کنون با انتشار 8 فراخوان حدود 200 طرح پژوهشی و مطالعاتی این حوزه را در کشور حمایت کرده است.

پس از انتشار نهمین فراخوان طرح‌های پژوهشی توسط ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی در سال جاری، بیش از 70 طرح در حوزه‌های روانشناسی شناختی، مدل‌سازی شناختی، بازتوانی شناختی، علوم اعصاب‌شناختی، فن‌آوری شناختی، آموزش و پرورش شناختی، فلسفه، زبان‌شناسی شناختی، روان‌سنجی و  نگاشت مغز به ستاد ارسال شد. محققان، اساتید و متخصصان از سراسر کشور شرکت‌کنندگان در این فراخوان بودند.

بررسی و داوری طرح‌های ارسالی

به منظور توسعه و گسترش دانش علوم شناختی و بهره‌مندی محققان و دانش‌پژوهان نشست هم‌اندیشی، بررسی و داوری طرح‌های پژوهشی درحوزه‌های علوم شناختی در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد.

در این نشست سید کمال خرازی، مشاور عالی معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در امور توسعه علوم شناختی؛ مجید نیلی احمد آبادی، دبیر ستاد توسعه علوم شناختی معاونت علمی؛ جمعی از مدیران و کارشناسان ارشد این ستاد و 70 نفر از محققان، اساتید و پژوهشگران دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور شرکت داشتند.

با حضور این افراد بیش از 70 طرح پژوهشی در حوزه‌های مرتبط با دانش علوم شناختی مربوط به نهمین فراخوان این طرح‌ها مورد بررسی و داوری قرار گرفت.

دستیابی به فن‌آوری و خدمات شناختی برای مردم

حسین عزیزی کارشناس ارشد ستاد توسعه علوم شناختی در این نشست بیان کرد: «نتایج بررسی این تعداد از طرح‌های پژوهشی در حوزه‌های علوم شناختی، در آینده نزدیک در کارگروه تخصصی بخش پژوهش این ستاد مشخص و اطلاع‌رسانی می‌شود.»

او ادامه داد: «تاکنون هشت مرحله فراخوان حمایت از طرح‌های تحقیقاتی از سوی ستاد توسعه علوم شناختی منتشر شده است که بر اساس آن حدود 200 طرح پژوهشی و مطالعاتی در حوزه علوم و فناوری‌های شناختی در مراکز علمی کشور تحت پوشش حمایت‌های ستاد قرار گرفت.»

کارشناس ارشد ستاد توسعه علوم شناختی همچنین گفت: «از میان طرح‌های تحقیقاتی در حوزه‌های علوم شناختی تحت حمایت این ستاد، شماری از طرح تکمیل و به نتیجه رسیده است. بطوری که هفته گذشته نتایج کاربردی چهار طرح در حوزه نورواپتیک و تصویربرداری از مغز در پژوهشکده لیزر و پلاسما دانشگاه شهید بهشتی با همکاری مرکز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی راه‌اندازی و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.»

به گفته عزیزی، ستاد علوم شناختی در راستای سیاست‌های این ستاد می‌کوشد با حمایت از طرح‌های پژوهشی زمینه ترویج دانش علوم شناختی در سطح کشور هرچه بیشتر فراهم و انگیزه فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی در حوزه‌های علوم و فن‌آوری‌های شناختی‌ گسترش یابد.

یکی از اهداف اصلی ستاد از حمایت از طرح‌های پژوهشی در حوزه علوم شناختی، دستیابی به فن‌آوری و خدمات شناختی برای مردم در کشور است.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.