بنیان‌گذاران دیجی‌کالا و آپارات نشان امین‌الضرب دریافت کردند

در سومین دوره اهدای نشان کارآفرینی امین‌الضرب؛

0

سومین دوره اهدای نشان کارآفرینی امین‌الضرب در تالار وحدت برگزار شد. برادران محمدی، بنیان‌گذاران دیجی‌کالا و محمد جواد شکوری مقدم، بنیان‌گذار آپارات و فیلیمو موفق به دریافت لوح و نشان امین‌الضرب شدند.

سومین دوره اهدای نشان کارآفرینی امین‌الضرب، 18 دی‌ماه در تالار وحدت برگزار شد. در این مراسم، برادران محمدی، سعید و حمید محمدی بنیان‌گذاران دیجی‌کالا و محمد جواد شکوری مقدم، بنیان‌گذار آپارات و فیلیمو موفق به دریافت لوح و نشان امین‌الضرب شدند.

ساختن برند‌های بزرگ ملی برای کشور

به گزارش خبرگزاری شنبه‌پرس، حمید محمدی، هم‌بنیان‌گذار دیجی‌کالا پس از دریافت نشان امین‌الضرب گفت: «این نشان بار سنگینی روی دوش ما قرار خواهد داد. جامعه ما برای داشتن الگوهای موفق و شنیدن و دیدن داستان‌های موفقیت به چنین نشان‌هایی نیاز دارد.»

او در ادامه بیان کرد: «ما به عنوان نسل بعد از انقلاب، رویای این را داشتیم که کشور ما هم مانند کشورهای بزرگ جهان با برندهای مطرحش شناخته شود؛ ما هم تلاش می‌کنیم که با اعتماد مردم بتوانیم در آینده یکی از برندهای بزرگ ملی کشورمان باشیم.»

هیچ قنادی نشد استاد کار…

محمد جواد شکوری مقدم در مراسم دریافت نشان امین‌الضرب به بیت «هیچ قنادی نشد استاد کار، تا که شاگرد شکر ریزی نشد» اشاره کرد و گفت: «امیدوارم بتوانم شاگرد شکر ریز خوبی برای شما پیشکسوتان باشم.»

تقدیر از جوانانی که توانستند بازار را دگرگون کنند

مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران با اشاره به این که این روزها اعتماد و امید مردم در جامعه به شدت کاهش پیدا کرده است، گفت: «باید یکبار برای همیشه این اصل را ب‍پذیریم که هیچ کشوری در دنیا، توسعه پیدا نکرده است مگر اینکه حضور بخش خصوصی را پذیرفته باشد.»

خوانساری ادامه داد: «قصد ما گله و شکایت نیست ولی هدف ما تلاش برای مقابله با ضدیت علیه کارآفرینان و حمایت از کارآفرینی است.» او در ادامه با اشاره به مشکلات اقتصادی و رانت موجود در جامعه بیان کرد: «در این روزهایی که فشار تحریم بیشتر شده است، سوال این است که آثار فرهنگی و دستگاه‌ها به چه میزان به کارآفرینان تریبون می‌دهند و به معرفی آنان می‌پردازند. امروز جامعه ایران نیازمند دمیدن روحی تازه است که بتواند محرک نشاط و انگیزه برای جوانان باشد. این حق جوانان ایران است که ببینند و بشنوند که در روزهایی بسیار سخت‌تر از این، کارآفرینان تهدیدها را به فرصت تبدیل کرده و در همان شرایط به رویایشان رنگ واقعیت بخشیدند.»

رئیس اتاق بازرگانی تهران به بنیان‌گذار مجموعه دیوار و کافه‌بازار اشاره کرد و گفت: «جوانانی که توانستند بازار ایران را دگرگون کنند باید مورد تقدیر قرار گیرند و روحیه آنها برای بیشتر کار کردن زنده نگه داشته شود.»

امروز تنها شجاعت، خلاقیت و نوآوری به داد ما می‌رسد

اسحاق جهانگیری، معاون اول ریاست جمهوری با اشاره به شرایط سخت و پیچیده‌ای که بر جامعه حاکم است، گفت: «برای این شرایط، رویکردها و سازوکارهای معمول و شناخته شده، به دلیل فرسایش و فساد جوابگو نخواهد بود. ما نیازمند تعقل، نوآوری و خلاقیت در راهکارها هستیم؛ همینطور کشف جدید کارآفرینان مانند دو گروه دیجی‌کالا و آپارات که امروز منتخب دریافت نشان امین‌الضرب شدند.»

او با بیان اینکه باید در کارآفرینی براساس تغییرات جمعیتی و اجتماعی خود، به سمت فناوری‌های جدید برویم، تاکید کرد: «میدان باید برای جوانان و زنان فراهم باشد چراکه از این گروه‌ها می‌تواند کارآفرینان بزرگی در اقتصاد کشور ظهور کنند.»

در ادامه معاون اول ریاست جمهوری از تغییرات صحبت کرد و گفت: «امروز بسیاری از افرادی که اصلا تصور نمی‌شده در رده‌های بالاهای کارآفرینی قرار گرفتند و بسیاری از بزرگانی که در قدیم وجود داشتند امروز دیگر نامی از آنها نیست؛ دلیل این فراز و فرودها هماهنگ شدن با تغییرات است. هرگاه در مقابل تغییرات ایستادگی شود، نتیجه آن نابودی است و خوشبختانه یا متاسفانه امروز وقوع تغییرات پرشتاب و گسترده است.»

جهانگیری در با تاکید بر اینکه در شرایط امروز جامعه، تنها شجاعت، خلاقیت و نوآوری به داد ما می‌رسد بیان کرد: «مسئولیت مشترک همه ما در این شرایط این است که با شناسایی و تقویت فرصت‌های جدید کارآفرینی، نگرانی و ابهام نسبت به آینده کشور را کاهش دهیم و در کنار هم و با خلق فرصت‌های جدید این دوران سخت را پشت سر بگذاریم.»

نشان امین‌الضرب چیست و به چه کسی تعلق می‌گیرد؟

حاج حسن امین‌الضرب موسس مجلس وکلای تجار یعنی سلف اصلی اتاق بازرگانی در ایران است. او و فرزندانش را باید اولین نسل از فعالان اقتصادی مدرن و علاقه‌مند به توسعه اقتصاد ایران دانست که هر کدام با اقدامی پایه‌های استواری را در نهاد اقتصاد ایران قرار دادند.

از سال 95 اتاق بازرگانی تهران با برگزاری مراسم اعطای نشان امین‌الضرب، سنگ بنای این نشان را گذاشتند و امسال سومین دوره از آن هم برگزار شد.

نشان امین‌الضرب از پیشکسوتان بخش‌خصوصی تقدیر می‌کند. عزت‌الله فولادوند، مترجم برجسته، پیشرو و جریان‌ساز؛ محمدعلی موحد، نویسنده و پژوهشگر تاریخ و ادبیات؛ سید ابوالقاسم مرتضوی، بنیان‌گذار کارخانه آرد ستاره؛ لئون آهارونیان، مدیرعامل شرکت ستی؛ اکبر ابراهیمی، رئیس هیئت مدیره گروه صنعتی پاکشوما؛ سلطان حسین فتاحی، بنیان‌گذار کارخانه تولید لوازم خانگی امرسان؛ حمیدرضا هاشمی‌نیا، رئیس هیئت مدیره شرکت‌های سام الکترونیک و سام سرویس؛ عباسعلی قصاعی، بنیان‌گذار کارخانه چینی زرین برگزیدگان این مراسم و از دریافت‌کنندگان لوح و نشان امین‌الضرب در سومین دوره از اهدای این نشان بودند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.