نخستین مرکز شتابدهی و نوآوری حوزه بلاکچین راه‌اندازی می‌شود

با همکاری میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شرکت راهکار سرزمین هوشمند و پارک علم و فناوری دانشگاه تهران

0

تفاهم‌نامه راه‌اندازی و راهبری «نخستین مرکز شتاب‌دهی و نوآوری حوزه بلاکچین» کشور در معاونت علمی و فناوری با همکاری شرکت راهکار سرزمین هوشمند به امضا رسید.

در راستای بند 2 سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، تفاهم‌نامه راه‌اندازی و راهبری «نخستین مرکز شتابدهی و نوآوری حوزه بلاکچین» در کشور در معاونت علمی و فناوری با همکاری میان معاونت علمی به نمایندگی علیرضا دلیری، معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و شرکت راهکار سرزمین هوشمند به نمایندگی عذرا عروجی و سید محمد مدنی از پارک علم و فناوری دانشگاه تهران به امضا رسید.

تعهدات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تفاهم‌نامه

طبق این تفاهم‌نامه معاونت نسبت به حمایت در ارائه تسهیلات و حمایت‌های قانونی، فنی، معنوی از طراحی و راه‌اندازی موضوعات این تفاهم‌نامه اقدام می‌کند. این معاونت همچنین نسبت به تأمین فضای کاری موردنیاز برای استقرار مرکز شتابدهی، معرفی شرکت راهکار سرزمین هوشمند به کلیه فعالان و مراکز قانونی مرتبط با موضوع تفاهم‌نامه برای استقرار در مرکز شتابدهی، اطلاع‌رسانی و ترغیب فعالان مرتبط با موضوع تفاهم‌نامه برای استفاده از ظرفیت‌های ایجاد شده، معرفی استارتاپ‌هایی که در حوزه فناوری‌های مرتبط با موضوع این تفاهم‌نامه هستند به شرکت راهکار سرزمین هوشمند، برقراری تعاملات برای تسهیل‌گری اجرای موضوعات تفاهم‌نامه با نهادهای بالادستی و سیاست‌گذار کشور اقدام خواهد کرد.

معاونت علمی بنا بر این تفاهم‌نامه برای آشنایی و فعالیت سرمایه‌گذاران بخش دولتی و خصوصی، طرح‌ها و ایده‌های که دارای قابلیت تجاری‌سازی هستند از طریق سازوکارهای اجرایی معاونت، اطلاع‌رسانی خواهد کرد. همچنین نسبت به تسهیل شرایط و تسریع فرآیند اخذ تأییدیه دانش‌بنیان محصولات و همچنین شرکت‌های خلاق تجاری شرکت  اقدام می‌کند.

تعهدات شرکت راهکار سرزمین هوشمند

طبق این تفاهم‌نامه شرکت راهکار سرزمین هوشمند نیز نسبت به جذب سرمایه و حمایت مالی و معنوی از طراحی و راه‌اندازی موضوعات این تفاهم‌نامه اقدام می‌کند. این شرکت همچنین نسبت به اقدام به تأمین امکانات موردنیاز مرکز شتابدهی و نوآوری، ارائه بسته خدماتی به استارتاپ‌ها شامل ارزیابی طرح‌ها و هدایت و راهبری استارتاپ‌ها برای انتخاب و فعالیت در مراکز شتابدهی مطابق با تجارب موفق داخلی و خارجی، تخصیص تسهیلات ارائه شده از معاونت و مجموعه‌های سرمایه‌گذاری معرفی شده از طرف معاونت به استارتاپ‌ها مورد قبول در مرکز شتاب‌دهی و تسهیلات لازم  متعهد خواهد شد.

این شرکت همچنین نسبت به سرمایه‌گذاری در شرکت‌های استارتاپ که از مرکز شتابدهی و نوآوری خارج می‌شوند، شرکت نسبت به تهیه برنامه اجرایی موضوعات این تفاهم‌نامه، تهیه و تدوین راهکارهای اجرایی جهت پیاده‌سازی طرح‌هایی در حوزه‌های اولویت‌دار کشور و نیز در سطح بین‌الملل با استفاده از فناوری بلاکچین متعهد می‌شود. لازم به ذکر است گزارش‌های پیشرفت کار شامل عملکرد مرکز شتابدهی، در بازه زمانی معین بر عهده شرکت است.

ایجاد شورای راهبردی

پس از انعقاد تفاهم‌نامه شورای راهبردی متشکل از نمایندگان طرفین به ریاست معاون محترم توسعه مدیریت و جذب سرمایه ایجاد می‌شود. دبیرخانه شورای راهبردی در دفتر تأمین مالی و سرمایه‌گذاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است.

منبع معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.