استارتاپ‌ها راهکار مبارزه با قاچاق کالا و خروج ارز 

ستاری در جمع نخبگان فناوری‌اطلاعات قوه قضائیه تاکید کرد:

0

ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، شفافیت را یکی از مؤلفه‌های اصلی شرکت های دانش بنیان و استارتاپ‌ها دانست و افزود: کسب و کارهای خلاق بیش از هر زمان دیگر شفافیت را برای مشتریان به ارمغان آورده‌اند و راه‌کار کاهش معضلاتی همچون قاچاق کالا، خروج ارز به واسطه واردات و حمایت از تولید ملی و ایران ساخت در کنار کاهش مشکلات مالیاتی، تعزیراتی و گمرکی حمایت و ایجاد زمینه برای رشد استارتاپ‌ها است.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری گفت: دولت‌ها در پژوهش‌های بخش تجاری و کاربردی نقش راهبری و تسهیل‌گری ایفا می‌کنند و شرکت‌های دانش‌بنیان، استارتاپ‌ها، دانشگاهیان به خوبی می‌توانند در این حوزه نقش‌آفرینی کنند.
سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری در نشست نخبگانی فناوری اطلاعات در قوه قضائیه گفت: به واسطه فرهنگ اقتصاد نفتی اجازه بروز خلاقیت و نوآوری را در اقتصاد و کارآفرینی و به تبع آن در پژوهش سلب کردیم، اما این روند طی سال‌های اخیر و با جایگزین شدن تدریجی زیست بوم کارآفرینی و نوآوری در آستانه تغییر است.
وی افزود: فرهنگ اقتصاد دانش‌بنیان اکنون زمینه‌ای فراهم کرده است تا جوانان خلاق و کارآفرین بتوانند استارتاپ‌های خود را یاجاد کنند و ضمن کارآفرینی و درآمدزایی درخور توجه در اندک‌زمان، نقش خود را در سپهر اقتصاد دانش‌بنیان ایفا کنند.

نقش‌آفرینی بخش دولتی در حمایت از پژوهش
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری،ستاری با تأکید بر ضرورت عدم ورود بخش خصوصی به حوزه پژوهش‌های تجاری و ایجاد زمینه بروز خلاقیت‌های پژوهشی برای بخش خصوصی گفت: دولت‌ها می‌بایست به عنوان راهبر و نه مجری پژوهش‌های تجاری و کاربردی نقش‌آفرینی کنند و پژوهش‌هایی که قرار است به حل مشکل یا ارائه خدمتی جدید بپردازند، باید توسط شرکت‌های دانش‌بنیان، استارتاپ ها، دانشگاهیان و فعالان بخش خصوصی صورت بگیرد.
رئیس ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ، با بیان این‌که زیست بوم کارآفرینی بزرگ‌ترین زیرساخت بازگشت دانشگاهیان و پژوهشگران نخبه ایرانی به کشور است، عنوان کرد: با ترویج فرهنگ توسعه اقتصاد دانش‌بنیان و اصلاح رویکرد عمومی به سوی نوآوری و کارآفرینی، در آینده‌ای استارتاپی‌ها، به بزرگ‌ترین کسب و کارهای جامعه بدل خواهند شد.

 

کسب و کارهای فناورانه حقوق شهروندی نیز نقش‌آفرین هستند به طوری که یک خریدار از دوردست‌ترین نقطه کشور، می‌تواند کالا یا خدمات مورد نیاز خود را با قیمت و کیفیتی هم‌تراز پایتخت و مراکز دسترسی عمده دریافت کند.

استقبال جامعه از استارتاپی‌ها
سورنا ستاری، اقبال عمومی جامعه نسبت به شرکت های دانش بنیان و کسب و کارهای استارتاپی به خصوص در حوزه خدمات را به دلیل توانمندی این کسب و کارها در پر کردن خلأ خدمات کیفی و سازگار با شرایط جامعه دانست و گفت: مردم به خوبی از استارتاپ‌ها به خصوص در حوزه خدمات استقبال کردند، زیرا به کمک نوآوری این استارتاپ‌ها، خدمات مورد نیاز خود را با چالش اندک، هزینه پایین و کیفیت بالا دریافت می‌کنند.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، شفافیت را یکی از مؤلفه‌های اصلی شرکت های دانش بنیان و استارتاپ‌ها دانست و افزود: کسب و کارهای خلاق بیش از هر زمان دیگر شفافیت را برای مشتریان به ارمغان آورده‌اند و راه‌کار کاهش معضلاتی همچون قاچاق کالا، خروج ارز به واسطه واردات و حمایت از تولید ملی و ایران ساخت در کنار کاهش مشکلات مالیاتی، تعزیراتی و گمرکی حمایت و ایجاد زمینه برای رشد استارتاپ‌ها است.
وی ادامه داد: کسب و کارهای فناورانه حقوق شهروندی نیز نقش‌آفرین هستند به طوری که یک خریدار از دوردست‌ترین نقطه کشور، می‌تواند کالا یا خدمات مورد نیاز خود را با قیمت و کیفیتی هم‌تراز پایتخت و مراکز دسترسی عمده دریافت کند.
ستاری اضافه کرد: عمده استارتاپ‌های موفق از وام دولتی بهره نجسته‌اند و با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی پیشرفت کرده‌اند.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.