رونمایی از ربات انسان‌نمای سورنا ۴ همزمان با آغاز هفته پژوهش و فناوری

0

در مراسمی با حضور معاون علمی‌ و فناوری رییس‌جمهور از ربات انسان‌نمای “سورنا ۴” رونمایی شد.

به گزارش خبرگزاری شنبه‌پرس، ربات انسان‌نمای سورنا ۴ با حضور دکتر سورنا ستاری امروز، همزمان با آغاز هفته پژوهش و فناوری در دانشکده فنی دانشگاه تهران رونمایی شد.

این ربات ۱۷۰ سانتی‌متری و ۷۰ کیلوگرمی توانایی راه رفتن با سرعت ۷/. کیلومتر را دارد و می‌تواند درجا دور بزند. این ربات، توانایی حرکت آنلاین به جوانب را دارد و دنده عقب نیز حرکت می‌کند.

ربات سورنا ۴ همچنین  می‌تواند روی سطوح ناهموار حرکت کند و تعادل خود را در صورت بروز اغتشاش بازیابی کند. از دیگر توانایی‌های سورنا ۴ می‌توان به توانایی شوت زدن، انجام حرکات متنوع دلخواه چون دست دادن و ادای احترام و جابجایی و بلند کردن اشیاء اشاره کرد.

همچنین این ربات توانایی تشخیص ۱۰۰ فرمان صوتی و توانایی‌های گفتاری و شنیداری را دارد. قابلیت پاسخ‌گویی به صورت تبدیل متن به گفتار، توانایی بینایی و قابلیت تشخیص ۱۰۰ شی مختلف از دیگر توانایی‌های این ربات است.

یوسفی، مجری طرح در مراسم رونمایی از این ربات در جمع خبرنگاران با اشاره به قابلیت‌های این ربات گفت: سورنا ۴ مجهز به پوش ریکاوری است و در صورت هول داده شدن و یا دچار لغزش شدن، قادر به حفظ تعادل خود است.

وی از طراحی و ساخت سورنا ۵ و ۶ خبر داد و یادآور شد: در نسل ۵ این ربات بر افزایش سرعت و تکرارپذیری آن تمرکز خواهد شد.

یوسفی با بیان اینکه از سرریز این فناوری در طراحی اندام رباتیکی استفاده می‌شود، گفت: در حال حاضر پروپوزال‌هایی در این راستا تعریف شده است.

مجری طرح خاطر نشان کرد: عملگرها و موتورهای این نسل کاملا بومی شده و با سرمایه‌گذارهایی برای ساخت ربات‌های آموزشی مذاکره شده است.

طراحی و ساخت این ربات در سال ۸۶ آغاز و سال ۸۷ نسل اول آن رونمایی شد.

سال ۸۹ نسل دوم رونمایی شد و سورنا ۳ نیز در سال ۹۴ رونمایی شد.

انتهای پیام/

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.