«یکتانت» پلتفرم تبلیغاتی برای همه کسب وکارها

0

تیم یکتانت در رویدادی با نام «فصل مشترک» گزارشی از اقدامات این شرکت در سال 1400 را برای مدیران و متخصصان کسب وکارها و اصحاب رسانه ارائه کرد. همچنین تیم یکتانت، انتقادی به وضعیت دیجیتال مارکتینگ کشور و شرایط اقتصادی داشت که با افزایش آمار مهاجرت، نیروی انسانی کشور را با بحران مواجه کرده است.

یکتانت از سال 1395 با نام گیرباکس (gera box) فعالیت خود را آغاز کرد و در سال 1396 یکتانت ثبت شد. سینا مؤمنی، مدیرعامل یکتانت، در رویداد فصل مشترک، با اشاره به این موضوع خلاصه‌ای از وضعیت مارکتینگ و کسبوکارهای آنلاین در امریکا ارائه داد. او گفت: در آمریکا نزدیک به 50درصد از بودجه مارکتینگ کسب‌وکارها به بخش آنلاین اختصاص داشت در حالی که این رقم در ایران کمتر از پنج درصد بود.

او تاکید کرد که یکتانت ایجاد شد تا کسب‌وکارها بتوانند استفاده مفیدی از تبلیغات داشته باشند و در عین حال ناشران و وب‌سایت‌ها هم بتوانند درآمدزایی منصفانه‌ای کسب کنند. در نهایت هم این امر موجب می‌شود تا کاربر محتوایی باارزش و اطلاعات مفید را دریافت کند.

مدیرعامل یکتانت داشتن نیروی متخصص را امری ضروری دانست. به گفته او، بیشتر کسب‌وکارهای ایرانی از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ استفاده می‌کنند. در گذشته، معیار موفقیت یک وب‌سایت رتبه الکسا بود ولی همه ما می‌دانیم این معیار دقیق نیست. هدف ما این بود که معیار سنجش یک وب‌سایت، کیفیت محتوای تولیدشده آن باشد.

او در ادامه درباره روند توسعه یکتانت توضیح داد: سال 1396 یکتانت یک تیم 12 نفره بود. در پایان سال سوم فعالیت، یکتانت یک تیم 150 نفره همراه با چندین بخش بود. یکتانت امروز در حوزه دیجیتال مارکتینگ، 9 بیزینس لاین مختلف را توسعه داده است. یکتانت در این زمینه براساس نیاز کسب وکارها به عنوان مشتری دیجیتال مارکتینگ خود را توسعه داده است که منجر شده تا «نجوا» براساس تبلیغات بازگشتی، «رپورتاژ آگهی» و «سئو» تریبون، نیاز به تبلیغات در سوشال، «جریان» را ایجاد کنند.

داده‌هایی برای بهینه‌سازی اهداف تبلیغ کنندگان

سینا عطاران، مدیر مهندسی نرم‌افزار یکتانت، چالش‌های یکتانت در واحد فنی را توضیح داد: دغدغه ما شامل بهینه‌سازی اهداف تبلیغ‌کنندگان، رضایت کاربران و بهینه‌سازی درآمد ناشران می‌شود. کار مهم هماهنگی بین این سه دسته از ذی‌نفعان یکتانت است. پارامترهای اصلی در حل مسئله هماهنگ‌سازی این بخش‌ها شامل نرخ کانورژن، بودجه کمپین، قیمت کلیک، مخاطب و نرخ کلیک به نمایش (CTR) است.

به گفته او، در حال حاضر 20هزار تبلیغ فعال در لحظه، در سیستم وجود دارد که از سوی تبلیغ‌کننده‌های یکتانت ساخته شده است. از سوی دیگر 50میلیون محصول از فروشگاه‌های آنلاین جمع‌آوری‌شده و وقتی یک کاربر وارد یک سایت می‌شود، الگوریتم باید فقط شش عدد تبلیغ، از میان این 50میلیون محصول و 20هزار تبلیغ فعال موجود را انتخاب کند و به او نمایش دهد. از سوی دیگر در این سیستم، 2هزارو300 نمایش‌دهنده فعال با مخاطبان و دسته‌بندی‌های متفاوت وجود دارد که 90درصد ترافیک وب فارسی را تشکیل می‌دهند و الگوریتم، باید به نیاز تمامی آن‌ها پاسخ داده و آن‌ها را به هدف خود برساند. همه این موارد در حالتی است که 130میلیون دستگاه گوناگون با یکتانت در ارتباط است. در حال حاضر 15میلیون صفحه در یکتانت وجود دارد که دارای تگ موضوعی است و روزانه 5هزار صفحه به آن اضافه می‌شود. یکتانت کاربران را براساس رفتار آنها به 15 سگمنت تقسیم‌بندی می‌کند. هدف ما در سال پیش رو این است که این تعداد به 30 سگمنت افزایش پیدا کند.

محصولات جدید یکتانت در سال 1400 در بازار تبلیغات آنلاین

مریم اسماعیلی و پوران زمانی، مدیران محصول یکتانت به طور مشترک، سخنران‌های بعدی فصل مشترک بودند. مریم اسماعیلی، مدیر محصول یکتانت، توضیح داد: در سال 1400 محصولی بنام «RTB» « real time bidding » یک فضای آزاد و شفاف برای رقابت در وب فارسی بوده است تا همه کسب‌وکارها بتوانند فارغ از اینکه با یکتانت در حال همکاری هستند یا خیر، از این بستر استفاده کنند. RTB درواقع فضای هم‌افزایی در وب فارسی است که از طریق آن ظرفیتی معادل 3میلیارد نمایش تبلیغات در یکتانت انجام شده است.

به گفته او، هدف از ایجاد این محصول، نمایش درست تبلیغ به مخاطب هدف است. به همین دلیل در تکمیل محصول «RTB» سرویس اشتراک مخاطب هم راه اندازی شد. این سرویس این امکان را به کسب‌وکارها می‌دهد تا با رضایت خود بتوانند مخاطبان خود را برای رشد بیشتر در اختیار سایر کسب‌وکارها قرار دهند. این طرح در بین 30 کسب وکار اجرا شد و به زودی در سطح عمومی اجرا خواهد شد.

بنرساز اتوماتیک محصول دیگری بود که مریم اسماعیلی آن را معرفی کرد. این محصول با هزینه نزدیک به صفر برای کسب وکارهای کوچک این امکان را فراهم می‌کند تا بنرهای تبلیغاتی خود را متناسب با شغل و اندازه کسب وکار خود ایجاد کنند.

به گفته او، در سال 1400 تعداد 16هزار و 300 بنر با استفاده از بنرساز اتوماتیک یکتانت ساخته شده است. طبق تعرفه میانگین، هزینه طراحی این تعداد بنر معادل 8میلیارد و 150میلیون تومان است و بنرساز اتوماتیک به صرفه‌جویی در این هزینه برای کسب‌وکارها کمک شایانی کرده است.

محصولات ریکامندیشن و محتوامحور دو محصول دیگری شرکت یکتانت بودند که از سوی اسماعیلی معرفی شدند.

ایجاد 90هزار و 837 کمپین تبلیغاتی

حامد زمانی، مدیر ارتباط با مشتریان یکتانت، آماری از همکاری کسب وکارها ارائه کرد. او گفت تا پایان سال 1400 در مجموع 55هزار کسب‌وکار برای تبلیغات خود در وب‌سایت‌ها با یکتانت همکاری کرده‌اند که در مقایسه با سال 1399، این عدد 60درصد افزایش داشته است. تاکنون بیش از 37هزار کسب‌وکار علاوه بر یکتانت، حداقل از خدمات یکی از بیزینس لاین‌های یکتانت نیز استفاده کرده‌اند. با افزایش تعداد مخاطبان یکتانت، میانگین ظرفیت ماهانه نمایش تبلیغات در سال 1400 از عدد 27میلیارد به 40میلیارد رسید. در این سال، تعداد 90هزار و 837 کمپین تبلیغاتی در یکتانت ساخته شده است که تمامی این کمپین‌ها نیاز به همراهی و هم فکری تیم عملیاتی یکتانت دارد

به گفته او، بیش از 7هزار و 500 کسب‌وکار، اسکریپت ریتارگتینگ یکتانت را در وب‌سایت خود قرار داده‌اند.

هدف گذاری فروش آنلاین در یکتانت

امیرحسین خرمی، مدیر فروش یکتانت به عنوان سخنران بعدی رویداد، با اشاره به کسب‌وکارهای متفاوتی که با یکتانت همکاری می‌کنند، گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد که 46درصد از فروش آنلاین، 19درصد افزایش ترافیک ورودی و 15درصد آگاهی از برند باعث فروش آنلاین از طریق کاربر می‌شود. اگر هدف از تبلیغات، فروش آنلاین است، باید قبل از آن و به عنوان پیش‌نیاز، برای کمپین‌هایی با هدف آگاهی از برند برای آن‌ها برنامه‌ریزی کنید.

افزایش تمایل کاربران وب فارسی به استفاده از موبایل

آرمان آیت‌اللهی، مدیر تیم ارتباط با نمایش‌دهندگان یکتانت، آماری در مورد ناشران و وب‌سایت‌های همکار با یکتانت ارائه کرد: در سال 1400 بیش از 2هزار و 300 وب‌سایت نمایش‌دهنده از طریق یکتانت به طور مداوم کسب درآمد کردند. همچنین هزار و 938 وب‌سایت، جایگاه‌های همسان را که یکی از اصلی‌ترین انواع تبلیغات یکتانت بوده است، در وب‌سایت خود قرار داده‌اند. 803 وب‌سایت از جایگاه‌های بنری استفاده کرده که این تعداد، یک‌سوم جایگاه‌های همسان است. یکی از انواع تبلیغات در یکتانت که در سال 1400 رونمایی شد، جایگاه‌های تبلیغاتیِ پیش‌نمایشِ ویدئویی یا pre-roll است. تا پایان سال 1400، با 26 رسانه که عمدتا از رسانه‌های خبری بودند در این بخش، همکاری داشته‌اند.

او ادامه داد: در حال حاضر یکتانت با ناشرانی از 31 استان کشور همکاری دارد و این وسعت همکاری با هر قشر و سن و قومیتی ایجاد شده است. در سال 1400 نسبت استفاده کاربران از موبایل از 83درصد به 88درصد افزایش یافت. همچنین متوسط ماهانه تعداد دستگاه‌های نمایش تبلیغات یکتانت از سال 98 که عدد 100میلیون تعیین شده بود، به عدد 128میلیون در سال 1400 رسیده است.

حذف انتشار محتوای مخرب در جایگاه‌های تبلیغاتی یکتانت

محسن محمودیان فرد، مدیر پشتیبانی مشتریان یکتانت، گفت: هر تبلیغ ساخته شده از سوی مشتریان یکتانت، از سوی تیم تأیید محتوا مورد بررسی قرار می‌گیرد تا مطمئن شویم محتوا قابل ارائه به مخاطب است یا خیر؟ همچنین بررسی می‌شود که تبلیغ حاوی پیام، محتوا، تصویر و لینک درستی باشد تا هزینه تبلیغ‌کننده به هدر نرود و همچنین متناسب با قوانین سایت‌های نمایش‌دهنده باشد. در سال 1400 تلاش شد تا زمان بررسی محتوای تبلیغات به زیر 30 دقیقه برسد و علت های ردشدن محتوای تبلیغات برای مشتریان به درستی و شفافیت توضیح داده شود تا از تکرار آن در آینده جلوگیری شود

مهاجرت، چالش بزرگ حال و آینده اکوسیستم

مجتبی سلحشور، مدیر ارشد توسعه سازمان و منابع انسانی یکتانت، آماری از ظرفیت نیروی متخصص انسانی ارائه کرد و تا نقدی بر مهاجرت افراد داشته باشد. او گفت: سال گذشته، تعداد نیروهای انسانی یکتانت از 226 نفر به 417 نفر رسیده است. در این بین توازن جنسیتی هم در فرهنگ سازمانی ما حائز اهمیت بوده است. به گفته او، میانگین سنی افراد در یکتانت 26 سال است و 75درصد از نیروهای یکتانت زیر 30 سال هستند.

او مهاجرت را چالشی بزرگ برای کسب وکار ها دانست و گفت: کمبود نیروی متخصص در دیجیتال مارکتینگ چالش ما و بسیاری از مشاغل است. نگهداشت و توسعه همکاران در یکتانت برای ما یک چالش است. چرا که در سال گذشته بسیاری از همکاران خود را به دلیل مهاجرت از دست داده‌ایم.

شفافیت، ماموریت مسئولیت پذیری یکتانت در قبال کسب و کارها

همچنین مهدیه معظمی‌نیا، مدیر ارتباطات یکتانت در این رویداد گفت: ما در قبال جامعه مسئول هستیم و در این راستا دیجیتال مارکتینگ را به خوبی میشناسیم و از آن استفاده می‌کنیم. ما تلاش می‌کنیم این دانش را به افراد و کسب‌وکارها یاد بدهیم تا افراد به کمک این دانش وارد بازار کار شوند و امکان رشد داشته باشند.. با شیوع ویروس کرونا، برگزاری وبینارهای آنلاین را در یکتانت شروع کردیم. از آن روز تا الان 65 وبینار آنلاین رایگان را با همکاری 55 مدرس برگزار کرده‌ایم و 11هزار فرد در این وبینارها شرکت کرده‌اند.

او در ادامه صحبت‌های خود به همکاری با برخی از سازمان‌های مردم نهاد اشاره کرد که با رویکرد مسئولیت‌ اجتماعی یکتانت این همکاری با پنج سازمان خیریه انجام شده است.

رویداد فصل مشترک یکتانت در تاریخ 2 مرداد 1401 با حضور مدیران این شرکت، متخصصان دیجیتال مارکتینگ کشور، مدیران برندهای مطرح کشور و اهالی رسانه در ایوان شمس برگزار شد. در این رویداد، گزارش مفصلی از وضعیت بازار تبلیغات آنلاین کشور و اقدامات این شرکت در سال 1400 ارائه شد.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.