چرا فین‌تک‌ها در جریان این تفاهم‌نامه نیستند؟!

نامه اعتراض‌آمیز انجمن فین‌تک خطاب به معاون توسعه مدیریت معاونت علمی و فناوری رییس‌جمهور

0

آیا می‌دانید فین‌تک‌ها با تفسیر اشتباهی که از قانون شده است از ارائه خدمات به مردم در شبکه‌های اجتماعی منع و تحریم شده بودند تا رقبای خارجی به‌راحتی بتوانند در رقابتی نابرابر رهبری بازار را بدست بگیرند؟

در پی توافق بانک گردشگری و معاونت علمی برای حمایت از شرکت‌های فین‌تکی، انجمن فین‌تک ایران نامه‌ای گلایه‌آمیز منتشر کرده و از اینکه استارتاپ‌های این حوزه در جریان جزئیات این تفاهم‌نامه نیستند نقدهایی را به عملکرد مسئولان ذی‌ربط وارد کرده است. خبرگزاری شنبه‌پرس در جهت انجام وظیفه اطلاع‌رسانی خود متن این نامه را که انجمن در اختیار آن گذاشته منتشر می‌کند و بدیهی است که این آمادگی را دارد که طرفین تفاهم‌نامه نیز نظرات و پاسخ‌های خود را برای انتشار در اختیار خبرگزاری بگذارند.

آقای دکتر دلیری

معاون محترم توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

با سلام،

از طریق خبرهای منتشرشده در رسانه‌ها مطلع شدیم «بانک گردشگری و معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، با هدف حمایت از شرکت‌های فین‌تک تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.» در این راستا انجمن فین‌تک لازم می‌داند موارد زیر را از این معاونت پیگیری کند.

حمایت از کسب‌وکارهای نوپا و کمک برای از بین بردن موانع بر سر راه آنها حرکتی قابل‌تقدیر بوده و می‌تواند در جهت اقتصاد مقاومتی و اشتغال‌زایی کشور عزیزمان باشد اما چگونه است که همواره استارتاپ‌های فعال حوزه فین‌تک از چنین حمایت‌هایی بی‌بهره می‌مانند و پس از انعقاد تفاهم‌نامه و … صرفا از طریق رسانه‌ها مطلع می‌شوند؟

اولین قدم برای حمایت از استارتاپ‌ها، شناخت آنها و مشکلاتشان در تعامل با آنها است. حال سوال این است که کدام یک از فین‌تک‌ها در این جلسه حضور داشتند که قرار است از آنها حمایت شود؟ تا به حال با کدام یک از فین‌تک‌ها جلسه داشته‌اید تا از مشکلاتی که نفس آنها را به شماره انداخته است مطلع شوید؟ آیا اصلا می‌دانید فین‌تک‌ها برای چه دلیلی به ناحق فیلتر شدند؟ کارگروهی که سال گذشته در این معاونت برای فین‌تک تشکیل شد به چه نتیجه‌ای رسید و چرا منحل شد؟

آیا می‌دانید فین‌تک‌ها با تفسیر اشتباهی که از قانون شده است از ارائه خدمات به مردم در شبکه‌های اجتماعی منع و تحریم شده بودند تا رقبای خارجی به‌راحتی بتوانند در رقابتی نابرابر رهبری بازار را بدست بگیرند؟

پر واضح است که حمایت از کسب‌وکارهای دانش‌بنیان بدون توجه به مشکلات بنیادی آنها قطعا موثر نخواهد بود و صرفا جنبه تبلیغاتی و خبری خواهد داشت و صد البته فین‌تک‌ها نیز از این قاعده مستثنی نخواهند بود. فین‌تک‌ها و تمامی سرویس‌های داخلی امروز نیازمند بازنگری جدی در تعاملات نهادهای نظارتی با آنها هستند. این کسب‌وکارها نیازمند قدمی جدی برای حفظ حریم شخصی کاربران‌شان هستند و به تعبیر وزیر ارتباطات گویا امان نامه‌های قضایی برای فعالیت سرویس‌های بومی نیاز است . کلید این حمایت تنها در شناخت درست پلتفرم و سرویس‌دهنده و تفکیک درست مسئولیت‌ها وایجاد امنیت و پایداری برای کسب‌وکارهاست که هروز کسی به بهانه‌ای کرکره کسب‌وکارها را پایین نکشد…

شوربختانه این روزها شاهد هستیم که مردم در نبود پیام‌رسان خارجی به پیام‌رسان‌های داخلی اعتماد نمی‌کنند و این دردناک است که چه بر سر سرویس‌دهنده‌های داخلی آورده‌ایم که اعتماد مردم به آنها از بین رفته‌ است. شما به عنوان متولی این حوزه مسئول هستید و امیدواریم پاسخ‌گو باشید. در انتها خواهشمند است متن توافق‌نامه صورت‌گرفته با بانک گردشگری را برای این انجمن ارسال نموده تا جهت بهره‌مندی از امتیازات این توافق‌نامه در اختیار عموم فعالان حوزه فین‌تک قرار گیرد.

با تشکر

میلاد جهاندار

دبیر انجمن فینتک ایران

رونوشت: جناب آقای دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.