افزایش یک میلیون متر مربعی فضای نوآوری کشور تا دو سال آینده

0

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور از راه‌اندازی یک میلیون مترمربع فضای نوآوری خبر داد و گفت: علاوه بر آن به منظور رفع مشکلات حقوقی استارتاپ‌ها کمیته‌ای با قوه قضاییه تشکیل داده‌ایم.

به گزارش خبرگزاری شنبه‌پرس، دکتر سورنا ستاری امروز در آیین رونمایی و پذیره‌نویسی فراصندوق ستارگان با بیان اینکه بر تشکیل این فراصندوق از دو سال پیش در همایشی تأکید شده بود، افزود: از آن زمان تاکنون چندین صندوق جسورانه در بورس ثبت شده است، هر چند که روند آن به کندی صورت می‌گیرد؛ ولی اقدامات در این زمینه صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه وجود پول نفت باعث شده است که ما سرمایه‌گذاری جسورانه را فراموش کنیم،‌ ادامه داد: ایران کشوری با تاریخ چند هزار ساله در حوزه‌های صادرات و نوآورانه است. در گذشته تصور ما این بوده که حل مشکل شغل در گرو اعطای وام بوده، از این رو وام‌های خوداشغالی به جوانان اعطا می‌شد و همین تصور نیز در معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری حاکم بود و ما به فکر ایجاد بازار و رقابت میان شرکت‌ها نبودیم.

ستاری با بیان اینکه در دوره‌های گذشته همین اقدام و رویکرد را با مخترعین داشتیم، یادآور شد: این نوع حمایت از اختراعات موفقیت‌آمیز نبود و این در حالی است که ما در فعالیت‌های سنتی بازار شاهد بودیم که کاسبان بازاری ابتدا به شاگردان خود آموزش می‌دادند و پس از ضمانت وی از این افراد انسان‌هایی بااخلاق معامله‌گری تربیت می‌کردند، چرا که اعتقاد بر این بوده است که این افراد قرار است در آینده وارد تجارت شوند.

معاون علمی رییس جمهور با بیان اینکه همین رویکرد نیز در اکوسیستم نوآوری حاکم است، اظهار کرد: تأمین مالی سرمایه‌گذاری خطرپذیر یعنی سرمایه‌گذاری بر روی طرحی که در سال‌های آینده موفق خواهد بود، ولی ما در حال حاضر به جوانان این رویکرد را نداریم.

ستاری، فصل اول اکوسیستم اقتصاد دانش‌بنیان را سرمایه‌گذاری عظیم در بخش دولت دانست و گفت: ما هیچ‌گاه در طول تاریخ به میزان کنونی در بخش‌های آموزش، پرورش و پژوهش سرمایه‌گذاری نکرده‌ایم، ولی در کنار این سرمایه‌گذاری عظیم اجزای اکوسیستم دانش‌بنیان دیده نشده است و چنین ساختار ایجاد شده در دانشگاه نمی‌تواند اکوسیستم دانش‌بنیان را تأمین کند؛ چرا که دانشگاه‌ها بر اساس اقتصاد نفتی ساخته شده‌اند.

رییس بنیاد ملی نخبگان، اصلاح ساختار دانشگاه‌ها را در گرو توسعه استارتاپ‌ها و مراکز نوآوری دانست و گفت: بر این اساس در شهرها نواحی نوآوری تعریف شده است و این اکوسیستم تأمین نیروی انسانی را بر عهده دارد.

وی از ایجاد بیش از یک میلیون مترمربع فضای نوآوری تا دو سال آینده در کشور خبر داد و افزود: در حال حاضر ۵۰۰ هزار مترمربع از این فضا ایجاد شده است و باید توجه شود که ما انتظار نداریم از این مراکز نوآوری یک بنگاه اقتصادی بزرگ خارج شود.

به گفته ستاری، وظیفه این مراکز نوآوری آموزش دانشجویان برای تبدیل ایده به فناوری است.

معاون علمی رییس‌جمهور با تأکید بر اینکه برای تأمین مالی با بن‌بست و مشکل مواجه هستیم، ادامه داد: صندوق نوآوری و شکوفایی یک نهاد دولتی است و پول دولتی برای حوزه‌های ریسک‌پذیر مناسب نیست و در این حوزه باید بخش خصوصی وارد شود. از پژوهشی که دولت در آن سرمایه‌گذاری کند، شاید نیروی انسانی خوبی تربیت شود، ولی فناوری از آن تولید نخواهد شد.

ستاری تولید محصول را حاصل سرمایه‌گذاری بخش خصوصی دانست و یادآور شد: از آنجایی که ماهیت بخش دولتی عدم ریسک است، غیرممکن است که از پول دولتی محصول صادر شود، مگر آنکه مانند حوزه نظامی بازار آن انحصاری باشد.

به گفته وی، اگر امروز از استارتاپ‌ها حمایت نشود، همان طور که در گذشته دانشجویان نخبه ما را از کشورها بردند، استارتاپ‌ها را نیز به راحتی از کشور خارج خواهند کرد.

وی با اشاره به ایجاد کمیته‌ای در قوه قضاییه، افزود: ما به منظور تعریف ماهیت جدید ثبتی برای استارتاپ‌ها با قوه قضاییه، کمیته‌ای ایجاد کرده‌ایم تا بر اساس آن اعلام کنیم که استارتاپ‌ها شرکت نیستند و امکان انحلال آن‌ها وجود دارد که در این راستا چالش‌هایی وجود داشت و در این کمیته به دنبال رفع چالش‌های حقوقی استارتاپ‌ها هستیم.

انتهای پیام/

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.