همایش سراسری بلاکچین ایران برگزار شد

0

همایش سراسری بلاکچین ایران با همکاری مدرسه تابستانی بلاکچین، دانشگاه شریف و شرکت آریا همراه در روزهای  ۶ و ۷ مهرماه در سالن شهید قندی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد.

هدف این رویداد شبکه‌سازی و دورهمی استارتاپ‌های فعال در حوزه بلاکچین و دیگر افراد متخصص در این حوزه بود. همایش سراسری بلاکچین ایران چهار بخش کلی داشت.

بلاکچین تاک شامل سخنرانی‌هایی درباره رمزارزها، ماینینگ، مسائل حقوقی بلاکچین و شیوه بهره‌برداری از بلاکچین می‌شد.

پنل‌های گفت‌وگو که متخصصین بلاک‌چین در زمینه‌های مختلفی با یکدیگر بحث و تبادل نظر می‌کنند.

ارائه استارت‌آپ‌های مختلف حوزه بلاکچین و رمزارزها در ایران

و شبکه‌سازی که برای ارتباط‌گیری افراد با فعالان و متخصصین حوزه بلاکچین و رمزارزهای کشور فرصت مناسبی است.

امیر حسین مردانی در مراسم افتتاحیه همایش بلاکچین ایران از لزوم آموزش بلاکچین در کشور و اهداف مدرسه تابستانه بلاکچین ایران (IBSS) گفت. امیرحسین مردانی مدرسه تابستانه بلاکچین ایران را به عنوان هاب بلاکچین کشور در آموزش و تجاری‌سازی این فناوری معرفی کرد. علی جهانی، دبیر علمی مدرسه تابستانه بلاکچین ایران و مدیر دفتر توسعه سرمایه‌گذاری آریاهمراه نیز درباره «عصر جدید رمزدارایی» سخنرانی کرد.

یکی از قسمت‌ها در روز اول همایش بلاکچین ایران حضور الکساندر چپرنوی بود. الکساندر چپرنوی روسی که مهمان ویژه همایش بلاکچین ایران بود که به پروژه‌های زیادی در خصوص بلاکچین و رمز ارز کمک کرده است.

هم‌بنیانگذار Smartcontract.com و بنیانگذار Ergo  سخنرانی خود را با عنوان «پول قراردادی» (Contractual Money) آغاز کرد. بعد از صحبت‌های الکس چپرنوی پنل «بلاکچین؛ واقعیت یا توهم» با مدیریت سهیل نیکزاد محقق حوزه بلاکچین و رمزارزها ادامه یافت. در این همایش ولی الله فاطمی اردکانی، مدیر عامل شرکت ققنوس، دکتر صادق الحسینی، تحلیل‌گر اقتصادی، محمدرضا فروزنده‌دوست، مدیرکل ارزیابی امنیتی محصولات سازمان فناوری اطلاعات و حمزه قطبی‌نژاد، مدیرعامل توسعه کارآفرینی بهمن حضور داشتند.

در این پنل بیش از هر چیزی کاربردی بودن بلاکچین مدنظر است. به عنوان مثال دکتر فاطمی اردکانی مدیرعامل ققنوس با یک مثال عینی از کاربرد بلاکچین در توزیع آب سخن گفت.

مهدی بخشی اولین سخنران بعد از ظهر همایش بلاکچین ایران بود. در ابتدا قرار بود حنظله اکبری در این همایش سخنرانی کند اما به جای او مهدی بخشی از آزمایشگاه بلاکچین شریف به روی سن آمده و از چالش‌ها و مشکلات بلاکچین گفت.

ضیاء صدر، محقق و مدرس بلاکچین و رمزارزها در خصوص«چالش حریم خصوصی در رمزارزها» سخنرانی و کاوه مشتاق، نویسنده و محقق حوزه بلاکچین و رمزارزها نیز به عنوان سخنران در این رویداد حضور داشته و با موضوع «همه چیز درباره ماینینگ» صحبت کرد.

در ادامه فعالیت‌های روز اول همایش سپهر محمدی، رئیس انجمن بلاکچین ایران نیز درمورد «رمزارزهای با ثبات و کاربرد آن در مناسبات اقتصادی ایران و جهان»  توضیحاتی داد.

روز اول همایش بلاکچین ایران در حالی پایان یافت که حامد صالحی مدیر اجرایی کمپین  IranRescueBit از کاربرد رمزارزها و بلاکچین برای نجات انسان‌ها و کمک به بازماندگان بلایای طبیعی گفت.

ایران رسکیوبیت در ادامه کمپین‌های خارجی مشابه با همکاری موسسه مهرآفرین به فعالیت خیریه‌ با استفاده از رمز ارزها می‌پردازد.

روز دوم همایش سراسری بلاکچین ایران  با سخنرانی محمدعلی مداح علی، عضو هیات علمی دانشکده برق دانشگاه شریف آغاز شد.صحبت‌های ایشان درباره نیازهای ما از بلاکچین بود. روز دوم همایش بلاکچین ایران به ارائه‌ استارتاپ‌های گذشت.

در این رویداد استارتاپ‌های بلاکچین و رمزارزها در ایران کار می‌کنند، به بیان تجربیات خود پرداختند. استارتاپ‌های حاضر در همایش سراسری بلاکچین، کارچین، ثبت شد، جیب، نوبیتکس، سککوک و تریژر بودند. سامانه کارچین، پلتفرم درخواست آنلاین تاکسی است که امیرعباس امامی بنیانگذار آن در همایش بلاکچین سخنرانی کرد.

در این همایش سهیل پایدار، بنیانگذار استارت‌آپ ثبت شد، از حل کردن مشکل کپی رایت با استفاده از این پلتفرم خبر داد.

زهرا امینی مدیر بازاریابی و روابط عمومی سامانه پرداخت رمزارز جیب معتقد بود که دیگر رمز ارزها تنها ابزار سرمایه‌گذاری نیستند. امیرحسین راد، بنیان‌گذار و مدیرعامل نوبیتکس، از دغدغه خرید و فروش رمز ارزها در یک پلتفرم امن گفت.

فردوس باقری، مدیرعامل پلتفرم سککوک فناوری بلاکچین را در استفاده از مراودات تجاری موثر و ارمیا سحرخیز، مدیرعامل و بنیان‌گذار استارت‌آپ تریژر بهره‌گیری از فناوری‌های نو را در بهبود و حفظ محیط‌زیست با ارزش دانست.

عنوان پنل روز دوم همایش سراسری بلاکچین ایران «چالش‌های حقوقی و حاکمیتی بلاکچین» بود.

این پنل با مدیریت حامد صالحی، مدیر اجرایی کمپین ایران رسکیوبیت و با حضور مصطفی نقی‌پورفر، مدیر آزمایشگاه نوآوری بلاکچین، دکتر سروش قاضی‌نوری، معاون سیاست‌گذاری و اعتباربخشی فناوری اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات، عرفان لاجوردی و رضا قربانی، سردبیر مجله عصر تراکنش برگزار شد.

حسن ختام این همایش، سخنرانی دکتر روح‌الله رحمانی، مدیرعامل مرکز نوآوری دیجی‌کالا نکست، در خصوص بلاکچین در جهان اسلام و امیر هامونی، مدیرعامل فرابورس ایران درباره کاربرد توکن و بلاکچین در بازار سرمایه بود.

 

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.