نهادهای نظارتی حتی به بیزنس‌مدل استارتاپ‌ها هم ورود می‌کنند!

حسام میرآرمندهی، موسس کافه‌بازار:

0

ما سرمایه‌گذاری زیادی برای تبلیغ در کشور افغانستان کردیم و ایرانیانی که از کشور رفته‌اند نیز همچنان مشتری ما هستند؛ اما ناگهان نهادی ورود می‌کند و می‌گوید شما که اکثر مشتریانتان در داخل کشور هستند، کسب‌وکارتان را رو به آی‌پی‌های خارجی ببندید. این یعنی نهاد نظارتی حتی به بیزینس‌مدل ما هم ورود کرده است. متأسفانه، اکثر قاضی‌ها با دنیای تجارت الکترونیک آشنایی ندارند. حتی کلماتی که به کار می‌برند گاهی از فضای ذهنی ما بسیار دور است.

حسام میرآرمندهی، موسس کافه‌‌بازار در حاشیه نخستین همایش جنبه‌های حقوقی فناوری اطلاعات و ارتباطات و در پنل «جنبه‌های حقوقی کسب‌وکارهای مجازی» با انتقاد از رویه‌های حقوقی موجود در ارتباط با استارتاپ‌ها گفت: «متأسفانه پراکندگی نهادهای نظارتی باعث شده ما به یک مرجع پاسخگو نباشیم. به نظر من در چنین فضایی که ما از هر سو آماج حملات مختلف قرار گرفته‌ایم، وزارت ارتباطات باید نقش تسهیل‌گر و حمایت‌گر را ایفا کند.»

میرآرمندهی در این‌باره اضافه کرد: «تا وقتی قوانین تنها برای کسب‌وکارهای داخلی محدودکننده و بدون ارائه راه‌حل رقابت‌پذیری باشد، رشد و پیشرفت تنها در حد حرف باقی خواهد ماند. برای مثال، ما سرمایه‌گذاری زیادی برای تبلیغ در کشور افغانستان کردیم و ایرانیانی که از کشور رفته‌اند نیز همچنان مشتری ما هستند؛ اما ناگهان نهادی ورود می‌کند و می‌گوید شما که اکثر مشتریانتان در داخل کشور هستند، کسب‌وکارتان را رو به آی‌پی‌های خارجی ببندید. این یعنی نهاد نظارتی حتی به بیزینس‌مدل ما هم ورود کرده است. متأسفانه، اکثر قاضی‌ها با دنیای تجارت الکترونیک آشنایی ندارند. حتی کلماتی که به کار می‌برند گاهی از فضای ذهنی ما بسیار دور است.»

باقری اصل، معاون دولت الکترنیک وزارت ارتباطات و دبیر این پنل هم ضمن ارائه توضیحات کلی و طرح مساله گفت: «خوشبختانه ما در سال‌های اخیر در زمینه فناوری‌های دیجیتال، پیشرفتی عمیق و چشمگیر داشته‌ایم که از آن تعبیر به تحول دیجیتال می‌کنند، اما سؤال اینجاست که آیا غیر از زیرساخت‌های فنی لازم، بسترهای حقوقی کسب‌وکار نیز محیای استفاده حداکثری و بهینه از این پیشرفت‌های تکنولوژیک هستند؟ تجربه سال‌های اخیر، برای مثال چالش‌های فراوان شرکت‌های حمل‌ونقل با فضای سنتی نشان داده که متأسفانه چنین بستری هنوز فراهم نیست. همانند فضای فنی، در فضای حقوقی و قانونی نیز نیازمند تحول و نه راه‌حل‌های مقطعی برای چالش‌های موردی هستیم.»

نخستین همایش جنبه‌های حقوقی فناوری اطلاعات و ارتباطات، در روزهای 5 و 6 اسفندماه 96 برگزار شد. در حاشیه همایش، این پنل با حضور رضا باقری اصل، معاون دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات (دبیر پانل)، حسام میرآرمندهی موسس کافه‌‌بازار، محمدجواد شکوری‌ مقدم، مدیر مجموعه صبا ایده و سرویس آپارات و جعفر محمدی، کارآفرین و عضو هیات مدیریه سازمان نصر و همچنين موسس پرشین‌بلاگ و ارانیکو، برگزار شد.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.