مکان‌یاب‌های رادیویی دریایی با تلاش شرکت دانش‌بنیان ایرانی ساخته شد

0

با تلاش یک شرکت دانش‌بنیان داخلی، مکان‌یاب‌های رادیویی دریایی ایرانی ساخته شد.

به گزارش خبرگزاری شنبه‌پرس به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، طراحی و ساخت سامانه مکان‌یاب‌های رادیویی دریایی یکی از نیازهای اصلی در حوزه صنایع دریایی است که بیشتر این سامانه ها تاکنون از دیگر کشورها تامین می شد؛ اما چند سالی است که جوانان ایرانی همت کردند و به عرصه طراحی این محصولات کاربردی قدم گذاشتند. تلاش این شرکت‌ها در چند سال اخیر، به توسعه فناوری های مدرن در کشور کمک موثری کرده است. فناوری هایی که مسیری طولانی را تا بومی شدن طی کرده اند.

یکی از شرکت های دانش بنیان، این روزها به کمک تخصص نیروی انسانی خود روزنه امیدی به روی صنعت دریایی کشور باز کرده است. این شرکت وارد عرصه طراحی یکی از سامانه های کاربردی صنعت دریایی کشور شده است.

به گفته اسماعیل وحدتی مدیرعامل این شرکت دانش بنیان، در حال حاضر محصولاتی در قالب پروژه/ محصول به مجموعه‌های کاربر ارائه می‌شود که از یک روش مبتنی بر اختلاف زمان دریافت سیگنال (یا TDOA) در سایت‌های دور از هم بهره برده و اقدام به مکان‌یابی اهداف مورد نظر می‌کند. در این راستا تاکنون سامانه‌های مختلف مکان‌یاب رادیویی طراحی و ساخته شده‌اند و در اختیار کاربران در حوزه دفاعی قرار گرفته‌اند.

وی گفت: این شرکت سامانه‌ای بر اساس روش مکان‌یابی زمانی یا Multi-lateration و سامانه‌ مکان‌یاب تلفیقی یا Hybrid ارائه کرده است که با دست‌یابی به محصول با قابلیت‌های افزوده شده علاوه بر کاربران فعلی در حوزه دفاعی، امکان ارائه آن به کاربران دیگر در حوزه های تجاری نیز میسر خواهد شد.

وحدتی افزود: غیر متحرک یا به اصطلاح پسیو بودن سامانه‌های ساخت شرکت و دقت بالای آن در مکان‌یابی، از قابلیت های این سامانه‌های ساخت داخل محسوب می‌شود. بر اساس انتظارات کاربران این سامانه قابلیت‌های جدیدی دارد که کاربری آن را آسان‌تر کرده و مزیت‌های تاکتیکی ایجاد می‌کند. در همین حال افزودن نوع پردازش جدید در سخت‌افزار و نرم‌افزار بر پایه زاویه (علاوه بر روش زمانی موجود)، مد تلفیقی و ماژول کالیبراسیون و سنکرون‌سازی با سیگنال‌های GNSS از جمله مهم ترین ویژگی های محصول طراحی شده است.

مکان‌یاب‌های رادیویی دریایی ساخت ایران

وی درباره ظرفیت مکان‌یاب‌های رادیویی برای ورود به بازارهای بین‌المللی گفت: اگر چه در قدم اول تغییرات و بهبودهای حاصل شده روی سامانه‌های فعلی انجام می‌گیرد و کاربران آن مجموعه‌های دفاعی هستند ولی با توجه به نیاز بازار در کاربردهای دیگر و بررسی‌های صورت گرفته، در آینده‌ نزدیک صنایع دیگر (از جمله در کاربردهای مخابراتی) مشتریان بالقوه‌ سامانه‌های مکان‌یاب و مانیتورینگ پسیو خواهند بود.

این فعال فناور، درباره ارزآوری محصولات و خدمات، گفت: یکی از نگاه‌های اصلی در توسعه‌ سامانه‌ مکان‌یاب‌های رادیویی ورود به بازارهای غیرنظامی است. در گام نخست با ارائه‌ سامانه‌های قدرتمند و با کاربری آسان، جلوی واردات محصولات مشابه گرفته می‌شود و در قدم بعدی، تامین نیازهای مصرف‌کنندگان خارجی مد نظر است. این گسترش در زمینه کاربردهای مخابراتی سامانه‌های مکان‌یاب که با مفاهیمی از قبیل مانیتورینگ فضای فرکانس نیز عجین شده، نیاز بازار است.

به گفته وی، قیمت محصول تولید شده در داخل کمتر از ۵۰ درصد نمونه خارجی است. ضمن این که هزینه‌های مربوط به پشتیبانی و خدمات مشاوره، نصب، راه‌اندازی و راهبری در مقایسه با شرکت‌های خارجی ناچیز است. از این رو به نظر می‌رسد تکیه بر این موضوعات در کنار توجه به تولید داخل در وزارت ICT می‌تواند کارساز باشد. درهمین حال در تولید این محصول استانداردهای جهانی سیستم‌های دفاعی لحاظ شده که فراتر از سیستم‌های صنعتی و تجاری است.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.