مقررات‌زدایی و تسهیل‌گری: نیاز اصلی اقتصاد هوشمند

0

در نشست کارشناسی اقتصاد هوشمند که صبح امروز در ساختمان اتاق ایران با حضور حمیدرضا احمدیان مدیرکل دفتر نوآوری و حمایت از سرمایه‌گذاری وزارت ارتباطات، علی عبدالهی رئیس مرکز فناوری اطلاعات و توسعه اقتصاد هوشمند وزارت اقتصاد، سعید روشنی مشاور ستاد توسعه فناوری‌های اقتصاد دیجیتال و هوشمند‌سازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و مهدی یوسف‌زاده پژوهشگر حوزه فناوری اطلاعات برگزار شد، بر ضرورت حذف مقررات زائد و تسهیل‌گری برای بخش خصوصی تأکید شد.

این نشست اولین نشست کارشناسی اقتصاد هوشمند است و قرار است سلسله نشست‌های اقتصاد هوشمند ادامه یافته و در هر یک از آنها به یکی از ابعاد این اقتصاد نوین پرداخته شود.

 

محمدرضا طلایی رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران، اقتصاد هوشمند و شهر هوشمند را اساس اساس حرکت به سوی کشور هوشمند دانست. طلایی افزود که روند ثبت یک شرکت بر خلاف کشور ما که حداقل ۱ تا ۲ ماه طول می‌کشد، در کشورهای همسایه ۳۰ دقیقه زمان می‌برد.

او حذف مقررات زائد از حوزه فاوا و اقتصاد هوشمند را در گرو تعامل و همفکری دولت و بخش خصوصی دانست و به ‌ضرورت جا افتادن قوانین مرتبط با حوزه فاوا در میان نهادهای دولتی پرداخت.

او همچنین با انتقاد از عملکرد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در حوزه فاوا، افزود: متأسفانه عملکرد این وزارتخانه نشان می‌دهد که وزارت ارتباطات و اطلاعات روی برخی مسائل متوقف شده است. ضمن اینکه حوزه فناوری اطلاعات در این وزارتخانه بسیار کمرنگ است و چیزی برای عرضه ندارد. بر همین اساس فعالان حوزه فاوا بر این باورند، اولین قدم تغییر نام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به وزارت فناوری اطلاعات و ارتباطات است.

حمیدرضا احمدیان، مدیرکل دفتر نوآوری و حمایت از سرمایه‌گذاری وزارت ارتباطات گفت: در بحث‌های مربوط به هوشمندی و هر آنچه پیشوند این کلمه مانند شهر هوشمند یا اقتصاد هوشمند قرار می‌گیرد، اول‌ از همه باید مشخص کنیم کدام مقوله برای ما مهم‌تر است، شهر یا اقتصاد یا هوشمندی صرف؟

به باور مدیرکل دفتر نوآوری و حمایت از سرمایه‌گذاری وزارت ارتباطات، یکی از چالش‌های مهم در این حوزه این است که هنوز به وحدت فکری نرسیده‌ایم و باید بپذیریم که اقتصاد و شهر هوشمند هرکدام ابعادی دارند که صرف توجه به یک بعد آن، مشکلی را حل نخواهد کرد و منجر به توسعه هم نخواهد شد.

احمدیان ضمن تشریح مولفه‌های اقتصاد هوشمند با تأکید بر ضرورت بهره‌مندی فعالان اقتصادی از ابزارهای نوین دیجیتال افزود: سال آینده سال سختی برای اقتصاد کشور است و در این شرایط، فعالان اقتصادی برای اینکه بتوانند به فعالیت‌های خود ادامه دهند و در بازارهای رقابتی دوام بیاورند، لازم است که با ادبیات جدید اقتصاد مانند «اقتصاد اشتراکی» به‌درستی آشنا شوند تا آن‌ها را به کار ببندند.

هوشمندسازی؛ ابرفرصت برای بخش خصوصی و دولت

علی عبدالهی رئیس مرکز فناوری اطلاعات و توسعه اقتصاد هوشمند وزارت اقتصاد نیز در نشست کارشناسی اقتصاد هوشمند کمیسیون فناوری اطلاعات ارتباطات اتاق ایران، پدیده فناوری اطلاعات و ارتباطات را تنها محصول ظهور یک فناوری نوین در حوزه خاصی از علم ندانست، بلکه آن را ناشی از تحولاتی قلمداد کرد که اثرات آن، کلیه عرصه‌های زندگی را تحت تاثیر قرار داده است.

او در همین زمینه از «پارادایم دیجیتالی شدن» صحبت و تاکید کرد: بر اساس این پارادایم، به زودی جمعیت برخط دنیا از جمعیت واقعی بیشتر خواهد شد.

عبدالهی تصریح کرد: در حال حاضر از پارادایم دیجیتالی شدن، وارد پارادایم هوشمندسازی شده‌ایم و نکته‌ای هم که در این فرآیند باید مورد توجه قرار گیرد، تغییر تفکر درباره هوشمندسازی است. باید توجه کنیم که هوشمندسازی یک ابر فرصت هم برای بخش خصوصی و هم بخش دولتی است و ما چاره‌ای نداریم که به این پاردایم تن دهیم.

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و توسعه اقتصاد هوشمند وزارت اقتصاد با اشاره به چالش‌های فعلی موجود در اقتصاد کشور از جمله فرارهای مالیاتی، مقابله با این چالش‌ها را در گروی هوشمند‌سازی دانست و تاکید کرد باید این هوشمندسازی را در سایر بخش‌ها از جمله گمرک و بیمه نیز پیاده کرد.

عبدالهی تعامل و یکپارچگی را مهم‌ترین چالش دیجیتالی شدن و هوشمندسازی در ایران عنوان کرد و برای حل این مشکل افزود: در مسیر مقررات‌زدایی، دولت و بخش خصوصی سه راه در پیش رو دارند؛ اول مشارکت، دوم آموزش و سوم آزمایش است.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.