مشکل فضای استارتاپی، پول است

مقایسه دو دیدگاه در رابطه با کار در استارتاپ‌ها

1

مشکل اصلی اکوسیستم استارتاپی پول است. جذب سرمایه و سرمایه‌گذار به سختی اتفاق می‌افتد؛ اگر هم اتفاق بیفتد، اغلب سرمایه‌گذاران با فرهنگ کار استارتاپی آشنایی زیادی ندارند و این شیوه کار را درک نمی‌کنند؛ اکثر آنها تمایل دارند کار به شیوه‌های سنتی بازار انجام شود.

پلوتو استارتاپی است که در زمینه ساخت فروشگاه آنلاین فعالیت می‌کند و اگر کسی بخواهد فروشگاه خودش را بسازد، از او حمایت خواهد کرد. طه آشتیانی و سینا محمدی دو همکار قدیمی پلوتو هستند. آشتیانی یک سال در استارتاپ پلوتو کار کرده است و بعد از آن مدت ترجیح داده حال و هوای کارمندی را هم تجربه کند و در حال حاضر به عنوان کارمند در یک شرکت مشغول است. محمدی، مسئول بخش مارکتینگ این استارتاپ است و خیال رفتن از اکوسیستم استارتاپی را ندارد.

 

کارمندی، کار با دست بازتر است

علت ترک اکوسیستم استارتاپی را از طه آشتیانی جویا شدیم؛ آشتیانی در جواب می‌گوید: «تجربه کار در محیط استارتاپی باعث می‌شود خیلی یاد بگیریم. در مورد خود من شاید در این یک‌سال، اندازه یک عمر تجربه کار کردن کسب کردم. الان هم در جایگاهی که مشغول به کار هستم، تجربیات آن دوران به من کمک کرده است. از کار کارمندی هم راضی هستم و برای من جذاب است.» او تفاوت کار در یک شرکت بزرگ یا استارتاپ را در این می‌بیند که در صورتی که پیشنهادی داده شود، حد مجاز ترتیب اثر، عدد و رقم بالاتری نسبت به استارتاپ‌ها دارد و با دست بازتر امکان کار و فعالیت وجود دارد و کلا تجربه بسیار متفاوتی است.

به گزارش خبرگزاری شنبه‌پرس، سینا محمدی معتقد است کار کردن در محیط استارتاپ‌ها بسیار جذاب است و می‌گوید یک سال است که در فکر راه انداختن استارتاپ خودش است؛ اما به دلیل مشکلاتی مانند نداشتن تیم تا الان موفق نشده است. «تجربه کار استارتاپی از این نظر خیلی خوب است که وقتی وارد کار می‌شوی به یک حوزه خاص محدود نیست و ناخودآگاه تجربه فعالیت در تمام زمینه‌ها را خواهی داشت. وقتی مشکلی پیش می‌آید اعضاء تیم از کار حسابداری تا مارکتینگ و پشتیبانی حمایت می‌کنند و وارد عمل می‌شوند تا کار پیش رود و به این ترتیب تجربه انجام کار در حوزه‌های زیادی را خواهی داشت.»

محمدی ادامه می‌دهد: «مشکل اصلی اکوسیستم استارتاپی پول است. جذب سرمایه و سرمایه‌گذار به سختی اتفاق می‌افتد؛ اگر هم اتفاق بیفتد، اغلب سرمایه‌گذاران با فرهنگ کار استارتاپی آشنایی زیادی ندارند و این شیوه کار را درک نمی‌کنند؛ اکثر آنها تمایل دارند کار به شیوه‌های سنتی بازار انجام شود.»

 

 

۱ دیدگاه
  1. دانشی می‌گوید

    …از کار کارمندی هم راضی هستم و برای من جذاب است….
    هیچ وی سی به فردی که حاضر نیست ریسک ترک کار کارمندی کند، پول نمیدهد.
    ایران که همیشه اخ است ولی بد نیست خارج از کشور را بررسی کنید و ببینید بوت استراپ و هزینه شخصی عامل شروع یک استارت آپ است.
    البته آنهم با هزینه کم و نه پول زیاد….

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.