مستند استارتاپ کشمون ساخته می‌شود

محمد واعظی، از دلایل ساخت این مستند می‌گوید:

0

کشمون راه حل بحران بی‌آبی نیست، یک الگو برای مقابله با این بحران در یک شهرستان کوچک است، الگویی که می‌تواند علاوه بر معرفی فرصت‌های کارآفرینی براساس امکانات موجود، به ما بگوید که هر کداممان می‌توانیم چه نقشی در حفظ منابع آبی داشته باشیم. تا آب برای فرزندان و نسل بعدی تبدیل به خاطره نشود.

محمد واعظی، مستندساز ایران اقدام به ساخت مستندی از استارتاپ کشمون کرده است. او دلیل این کار را وجود دغدغه مشترک زیست‌محیطی و بحران آب بین خود و محمد قائم‌پناه، بنیان‌گذار کشمون می‌داند و از انگیزه‌های اقدام به ساخت این مستند تا قرار گرفتن پروژه‌اش روی سایت حامی‌جو برای مشارکت مردمی به این صورت توضیح می‌دهد.

«رویای آب» نام فیلم مستندی است که داستان یک استارتاپ در «قائن» خراسان جنوبی را روایت می‌کند؛ استارتاپی که سعی دارد برای بحران کم‌آبی راه‌حلی پیدا کند.

 

چرا این فیلم باید ساخته شود و چه حرفی برای گفتن دارد

محمد واعظی می‌گوید: «با نرخ کنونی مصرف بی‌رویه آب در ایران، ۱۲ استان از ۳۱ استان کشور، ظرف ۵۰ سال آینده ذخایر آبی خود را به پایان خواهند رساند. ما در میان آمارهای هراس انگیز و خبرهای بد، باید به دنبال یک راهکار برای این بحران  باشیم. من طی آشنایی اتفاقی به محمد قائم پناه برخوردم. ما دغدغه‌های مشابهی باهم داشتیم و این شروع تولید مستند «رویای آب» بود. محمد قائم‌پناه از یک خانواده کشاورز در قائن می‌آمد، در دانشگاه فیزیک خوانده بود اما رویای دیگری داشت. او با داشتن تجربه‌های گوناگونی مانند صادرات زعفران، راه‌اندازی دو رستوران گیاه‌خواری در مشهد و راه‌اندازی «کاوی کنج»، اولین مدرسه طبیعت ایران در مشهد؛ پس از تولد دخترش افرا، با یک سوال جدی روبرو می‌شود؛ آیا ایران آنقدر آب دارد تا افرا بتواند زندگی راحتی داشته باشد؟»

واعظی صحبت‌هایش در مورد کشمون و محمد قائم‌پناه را به این صورت ادامه می‌دهد که پس از به وجود آمدن این سوال، محمد و همسرش به فکر مهاجرت از ایران می‌افتند تا اینکه ایده‌ای تازه، مسیر زندگی‌شان را عوض می‌کند. ایده‌ای که باعث می‌شود محمد به همراه برادرش یک کسب‌وکار جدید راه‌اندازی کنند؛ او می‌گوید: «کسب‌وکار جدید آنها به این بود که به کشاورزان زعفران قائن برای فروش آنلاین محصولشان کمک می‌کند. در این استارتاپ که اسمش را «کشمون» گذاشته‌اند کشاورزان قائنی زعفرانشان را برای فروش در یک وب‌سایت قرار می‌دهند و مشتریان می‌توانند با مراجعه به وبسایت و خواندن پروفایل ویژه هر کشاورز که در آن عکس‌ها و جزییات زندگی و شیوه کشت و برداشت زعفران ذکر شده است، زعفران خود را خریداری کنند.»

واعظی از سوابق و موفقیت‌های کشمون می‌گوید: «این استارتاپ در مدت کوتاهی مورد توجه زیادی واقع می‌شود؛ این استارتاپ در دومین گردهمایی کارآفرینان ایرانی موسوم به  iBridgeدر بارسلون اسپانیا، از میان ده‌ها استارتاپ مقام دوم را کسب کرد. کشمون در سال 1396 در رقابت با 800 استارتاپ دیگر در رویداد کارزار، موفق شد مقام اول این رقابت را از آن خود کند و از سوی هفته‌نامه شنبه و مجله همشهری جوان به عنوان بهترین استارتاپ سال 96 انتخاب شد. کشمون در ابتدای سال 97 نیز مقام دوم رویداد جاده ابریشم که یک رقابت استارتاپی با حضور داوران و کارآفرینانی از 30 کشور بود را از آن خود کرد.»

این مستندساز به این صورت توضیح می‌دهد: «کشمون راه حل بحران بی‌آبی نیست، یک الگو برای مقابله با این بحران در یک شهرستان کوچک است، الگویی که می‌تواند علاوه بر معرفی فرصت‌های کارآفرینی براساس امکانات موجود، به ما بگوید که هر کداممان می‌توانیم چه نقشی در حفظ منابع آبی داشته باشیم. تا آب برای فرزندان و نسل بعدی تبدیل به خاطره نشود.»

 

چرا کراد فاندینگ می‌کنیم و این پول را صرف چه خواهیم کرد

واعظی از علت قرار گرفتن پروژه ساخت مستند استارتاپ کشمون در بین پروژه‌های سایت حامی‌جو به این صورت می‌گوید: «ما برای تولید این مستند یکسال تلاش کرده‌ایم. سفرهای متعدد به قائن، پژوهش و گفت‌وگو با کشاورزها و شکل‌گیری فیلمنامه مستند. تا به امروز نیمی از فیلمبرداری این پروژه در 20 جلسه و در قائن و کیش و تهران انجام شده است. از شروع پروژه برای جذب حامی تلاش کردیم تا بتوانیم هزینه‌های سنگین تولید را پوشش دهیم. پس از کاغذبازی‌ها و هماهنگی‌ها، جلسات متعدد و کارشناسی زیادی با سازمان‌ها برگزار کردیم و نتیجه: هیچ! در نهایت این پروژه روی سایت کرادفاندینگ حامی‌جو قرار گرفته است تا با مشارکت مردم آن را به سرانجام برسانیم.»

او در پایان اشاره می‌کند: «ما اما عقب ننشستیم، امید داریم و این حرف اصلی مستند رویای آب است.»

 

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.