مرکز نوآوری و شتاب‌دهی رسانه‌ای راه‌اندازی شد

برای کسب‌وکارهای نوپا و استارتاپ‌های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات؛

0

تفاهم‌نامه‌ای میان مسئولان مرکز ملی فضای مجازی، وزارت ارشاد، وزارت ارتباطات، وزارت کار و وزارت بهداشت، معاونت علمی ریاست جمهوری و همراه اول با هدف ایجاد بستری برای حمایت از کسب‌وکارهای نوپا و استارتاپ‌های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و تقویت ظرفیت‌های این حوزه به امضا رسید.

مرکز نوآوری و شتاب‌دهی رسانه‌ای کسب‌وکارهای دیجیتالی با هدف حمایت از استارتاپ‌ها و کسب‌وکارهای نوپای حوزه فناوری اطلاعات و تبدیل آنها به شرکت‌های متوسط و بزرگ اقتصادی، راه‌اندازی شد.

در مراسم افتتاح این مرکز، ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی، مهدی فقیهی دبیرستاد توسعه ICT معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور، عیسی منصوری معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار، سید محمدهادی ایازی معاونت اجتماعی وزیر بهداشت، معاون سازمان فناوری اطلاعات ایران، رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد و حمید فرهنگ مدیرعامل همراه اول نیز حضور داشتند.

در حاشیه افتتاح مرکز نوآوری کسب‌وکارهای دیجیتالی، تفاهم‌نامه‌ای نیز میان مسئولان حاضر از مرکز ملی فضای مجازی، وزارت ارشاد، وزارت ارتباطات، وزارت کار و وزارت بهداشت، معاونت علمی ریاست جمهوری و همراه اول با هدف ایجاد بستری برای حمایت از کسب‌وکارهای نوپا و استارتاپ‌های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و تقویت ظرفیت‌های این حوزه به امضا رسید.

 

محورهای تفاهم‌نامه

همکاری، هماهنگی و هم‏ افزایی در موضوع استارتاپ‌ها به ویژه از نوع دیجیتال با لحاظ توانمندی، نقش و جایگاه این کسب‌وکارها برای تسهیل و توانمندسازی عام و خاص جامعه و نخبگان در تأسیس، راه‏‌اندازی، شناسایی و اعتماد به این نوع کسب‌وکارها و حمایت از آنها با هدف اجرای سیاست‌‏های کلان جمهوری اسلامی ایران در حوزه علم و فن‏اوری، توسعه فضای کارآفرینی، حمایت از کالای ایرانی در راستای الزامات ناشی از اقتصاد مقاومتی دانش‌بنیان، ارتقای ظرفیت‌های بومی و بهره‌‏برداری از این ظرفیت‌ها، ورود به بازارهای جهانی و اجرای قوانین و مقررات مربوطه، محورهای این تفاهم‌نامه چندجانبه را شکل داده است.

بر همین اساس این دستگاه‌ها ملزم به موارد ذیل شدند:

الف) معرفی این نوع کسب‌وکارها و فرهنگ‌‏سازی عمومی

ب) تدوین و اجرای آموزش‏‌های الکترونیکی و برقراری همایش، سمینار و کنفرانس مورد نیاز برای ارتقای سطح دانش فعالان و تسهیل و زمینه‌سازی حضور فعالان ایرانی در دوره‌های علمی و آموزشی خارجی

پ) تدوین و اجرای کانال ارتباطی میان فعالان با یکدیگر من جمله سرمایه‏‌گذار و بهره‏‌بردار داخلی و خارجی

ت) تدوین کدهای رفتاری لازم برای تسهیل، تسریع، نظام‌مندسازی کسب‌وکارهای نوپا و یکپارچه، هوشمند و یکسان‌سازی رویه‌‏های مربوط به صدور مجوز یا نحوه و استمرار فعالیت و اعطای تسهیلات یا بهره‌‏برداری از توانمندی‌های عمومی و بومی یا حمایت از مالکیت مادی و معنوی مربوط یا اختصاص فضای فیزیکی و ارائه به نهادهای ذی‌صلاح از جمله شورای عالی فضای مجازی، هیأت دولت و مجلس برای تصویب، ابلاغ و اجرا

ث) شناسایی نهادها و دستگاه‌های عمومی، حکومتی، حاکمیتی و مالی موثر و مذاکره و تفاهم با آنان برای بسترسازی، تأمین زیرساخت‌‏ها و افزارها، اعطای تسهیلات، ارائه فرصت‌‏های تبلیغانی، بسته‏‌های حمایتی یا هر اقدام دیگر لازم و مقتضی متناسب

ج) شناسایی و دسته‌بندی فرصت‌ها و آسیب‌ها و نیز تقویت و رفع آنها، همچنین ارائه مشاوره‌‏های تخصصی فنی، علمی، اقتصادی و حقوقی به ویژه از طریق راه‌اندازی مرکز حمایت، شتاب‌دهی، نوآوری و صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر تخصصی

چ) شکل‏‌دهی و به روز رسانی زیست‌بوم توسعه استارتاپ‌ها

 

تعهدات مرکز ملی فضای مجازی

در همین حال مرکز ملی فضای مجازی درخصوص تدوین و تصویب پیش‌نیازها و آیین‌نامه‌های توسعه زیست‌بوم دیجیتال در مرکز ملی و کمیته‌‏های اجرایی و حمایت از فرایندهای تولید محتوای دیجیتال متعهد شد.

 

تعهدات همراه اول

اختصاص سهمیه تبلیغی صداوسیما به استارتاپ‌ها با استفاده از ظرفیت‌های مرکز توسعه کسب‌وکار جهت معرفی این کسب‌وکارها در قبال دریافت درآمد، سود سهام و یا سهم و انجام تبلیغات ویژه کسب‌وکارهای کوچک و نوپای دیجیتال در صداوسیما با تخفیف مصوب از جمله تعهدات همراه اول در این تفاهم‌نامه است.

 

تعهدات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز متعهد به همکاری در تدوین نقشه راه توسعه کسب‌وکارهای نوپای دیجیتال کشور و کمک در تامین حداقل 10 درصد از منابع مالی معرفی استارتاپ‌ها شد.

 

تعهدات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز به همکاری در تامین زیرساخت‌های فنی مورد نیاز کسب‌وکارهای نوپای دیجیتال و همکاری در اختصاص تسهیلات و وجوه اداره شده به استارت‏اپ‌‏های دیجیتال متعهد شد.

 

تعهدات وزارت کار

همکاری در ایجاد کمیته فعال جهت پیگیری امور مربوط به چالش‌ها وموانع پیش روی کسب‌وکارهای نوپای دیجیتال و همکاری و حمایت از شیوه تامین مالی جمعی ( Crowd Funding ) با ابزارهای تضمینی جهت کسب‌وکارهای با رویکرد اجتماعی و عام‌المنعفه درحوزه کسب‌وکارهای دیجیتال از جمله تعهدات وزارت کار است.

 

تعهدات وزارت بهداشت

در این تفاهم‌نامه وزارت بهداشت نیز متعهد به شناسایی و معرفی استارت‌آپ‌‏های توانمند سلامت دیجیتال و تدوین آیین‌نامه‏‌های نظارتی و حمایتی از استارت‏اپ‏‌های سلامت دیجیتال و نیز تامین امکان دسترسی به بانک‌های اطلاعاتی مجاز جهت تسهیل کسب‌وکارهای دیجیتال حوزه سلامت شده است.

 

تعهدات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

تعهدات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این تفاهم‌نامه به مشارکت فعال در صدور مجوز کسب‌وکارهای دیجیتال، زمینه‌سازی ایجاد و گسترش کسب‌وکارهای فرهنگ و هنر در فضای دیجیتال و حمایت از بهبود دسترسی و رشد مصرف کالاهای فرهنگی و هنری ایرانی – اسلامی در فضای مجازی برمی‌گردد.

 

مدت اعتبار تفاهم‌نامه

این تفاهم‌نامه که در6  ماده و 3 تبصره و در 7 نسخه به امضا و مبادله طرفین رسید از امروز به مدت دو سال معتبر است.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.