«ماه؛ دروازه ای به سوی ستارگان»

شعار هفته جهانی فضا

0

شعار هفته جهانی فضا امسال از سوی انجمن هفته جهانی فضا «ماه؛ دروازه ای به سوی ستارگان» در نظر گرفته شده و از این حیث سازمان فضایی ایران این شعار را سرلوحه و محور برنامه‌ریزی‌های خود قرار داده است.

محوریت برنامه های این هفته با هدف ارتقا سطح آگاهی عمومی از فواید خدمات فناوری فضایی، تاثیر این فناوری بر رونق اقتصادی، جلب نظر و تشویق کودکان به فراگیری علوم فضا و نیز توسعه همکاری‌های بین المللی در برنامه فضایی کشورها در نظر گرفته شده که سازمان فضایی نیز ذیل این محورها، برنامه های این هفته را تنظیم کرده است.
بر این اساس اسامی ۷ دانشمند شهیر و برجسته ایرانی که اسامی آنها روی عوارض سطحی ماه نامگذاری و ثبت جهانی شده است، عناوین روزهای این هفته را تشکیل می دهند.

این اقدام در جهت معرفی بیشتر این دانشمندان و پرداختن به فعالیت‌ها و دستاوردهای ارزشمند آنان و تشریح نقش پررنگ دانشمندان ایرانی در توسعه علوم نجوم در جهان، صورت گرفته است.
این اسامی شامل ابن کثیر فرغانی، عبدالرحمان صوفی، ابوالوفای بوزجانی، ابوریحان بیرونی، ابوعلی سینا، حکیم عمر خیام نیشابوری و خواجه نصیرالدین طوسی می شود. در همین حال برای هر یک از روزهای هفته جهانی فضا نیز شعاری در نظر گرفته شده که البته وابستگی معنایی به اسامی این دانشمند ندارد. (شعارهای انتخابی در جدول قابل مشاهده است)
هفته جهانی فضا ظرفیت مناسبی برای ترویج و آموزش فناوری فضایی به جامعه است و در این راستا جلسات ستاد برگزاری هفته جهانی فضا برگزار شده است و برنامه زمان بندی مشخصی برای هر یک از برنامه ها تخصیص داده شده که به صورت سراسری و کشوری برپا خواهد شد که تقویم برنامه‌های این هفته که تا کنون نهایی شده اند به شرح جدول زیر است.

جدول برنامه هفته جهانی فضا 98

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.