قطع کابل‌های فیبر نوری، گوگل را در برخی مناطق آفلاین کرد.

گوگل در بیانیه خود، قطع شدن همزمان چندین فیبر نوری را که پدیده بسیار نادری است، دلیل این اختلال معرفی کرد.

0

اختلالی که روز پنج‌شنبه در اینترنت مناطقی از شرق اروپا، ایران و ترکیه رخ داد، به دلیل قطع چند کابل فیبر نوری بود

اختلالی که روز پنج‌شنبه در اینترنت مناطقی از شرق اروپا، ایران و ترکیه رخ داد، به دلیل قطع چند کابل فیبر نوری بود. این مسأله که حدود ۲ ساعت طول کشید بود، ناشی از قطع چندین کابل فیبر نوری بود که در نوع خود اتفاق بسیار نادری محسوب می‌شود.

گوگل اعلام کرد این اختلال موجب در دسترس نبودن خدمات این شرکت حدود ۳۰ دقیقه شد. البته این کمپانی به ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی گفت که برای عبور از این مشکل به سرورهای دیگر آن متصل شوند.

گوگل در بیانیه خود، قطع شدن همزمان چندین فیبر نوری را که پدیده بسیار نادری است، دلیل این اختلال معرفی کرد.

دیده‌بانی بی‌بی‌سی اعلام کرده است که این اختلال موجب عدم دسترسی پنج ساعته به اینترنت در بلغارستان، ایران و ترکیه در صبح پنج‌شنبه شد.

در همین رابطه سجاد بنایی دستیار وزیر ارتباطات ایران گفت که این اختلال به طور همزمان بین ایران و بخارست و روی خط مونیخ اتفاق افتاد. این رخداد باعث مختل شدن ترافیک در یکی از عمده‌ترین کابل‌های فیبر منطقه شده بود. اما طبق گفته بنایی، ترافیک به مسیرهای سالم در غرب و جنوب ایران هدایت شد.

تا کنون هیچ توضیحی درباره قطع شدن این کابل‌های فیبری ارائه نشده است و شرکت گوگل به بی‌بی‌سی اعلام کرده است گزارش کامل این حادثه را در هفته‌های آینده منتشر خواهد کرد.

اگرچه قطع این کابل‌های نوری پدیده نادری محسوب می‌شود، اما = مسبوق به سابقه بوده است؛ به طوری که کابل‌های اینترنت بین‌المللی در گذشته نیز به اشتباه قطع شده‌اند. در سال ۲۰۱۱ یک زن ۷۵ ساله که به دنبال مس بود، به کابل‌های فیبر نوری واقع در ارمنستان آسیب رسانده بود.

در سال ۲۰۱۸ نیز هنگام ساخت یک بیمارستان جدید در اورکنی، به طور اتفاقی یک لینک فیبری قطع شد.

منبع: بی‌بی‌سی

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.