فیلتر کردن کاریابی‌ها، آن‌هم در سال اشتغال‌زایی؟!

یادداشتی از نغمه مصطفوی، مدیرعامل پلتفرم کاریابی کاربانک  

0

امسال شعار اصلی دولت اشتغال‌زایی بوده است؛ پس ما انتظار داشتیم که از کسب‌وکارهایی که برای شفافیت و رونق فضای کار تلاش می‌کنند حمایت شود نه اینکه چنین ضربه‌ای بر پیکره آن‌ها وارد شود. ارزش‌آفرینان جوان اکوسیستم استارتاپی نیاز به حمایت و تعامل مستقیم و شفاف‌تری دارند.

سایت کاربانک در روز 23 دی‌ماه ایمیل و پیامکی از کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه دریافت کرد که خیلی شفاف تاکید کرده بود اطلاعات و محتوای سایت مطابق قانونی که در ایمیل به ان ارجاع داده شده بود، مشکل دارد و از ما خواسته بود برای رفع این اشکالات اقدام کنیم در غیر این صورت منتظر فیلترینگ باشیم. تماس گرفتیم و متوجه شدیم دستوری از وزارت کار را منتشر کرده‌اند که بنا بر آن سایت‌های کاریابی غیرمجاز باید فیلتر شوند. برای من عجیب بود که با وجود اینکه ما مجوز داشتیم اما به ما هم ایمیل زده بودند! در پاسخ به همین استدلال، به من گفته شد که باید مجوز دریافت‌شده را روی سایت‌تان قرار می‌دادید. در پاسخ به اینکه در بخش «پانویس»  و «درباره ما» سایت چنین مجوزی را منتشر کرده‌ایم هم نهایتا این جواب را گرفتیم که «در هر صورت ما براساس لیستی که وزارت کار برای ما ارسال کرده تصمیم می‌گیریم. اسم سایت شما هم به عنوان کاریابی غیرمجاز در این لیست قید شده است!»

پیگیری‌های ما از وزارت کار هم با این جواب روبه‌رو شد که نام کاربانک، اشتباها(!) در این لیست قرار گرفته است. هم‌زمان خبردار شدم که جابینجا و سه‌سوت‌جابز وچند سایت دیگر فیلتر شده‌اند. متوجه شدم که فراتر از فیلتر شدن یا نشدن کاربانک، این یک چالش فراگیر است که دامن همه استارتاپ‌های این حوزه را گرفته است. بلافاصله با وزارت ارتباطات درخصوص این تهدید جدی تماس و نامه‌نگاری کردیم. درنهایت در جلسه‌ای با حضور آقای باقری اصل، قول‌های مساعدی برای پیگیری و کار روی موضوع داده شد. اما کماکان نگرانی‌ها وجود داشت و البته هنوز هم وجود دارد …

شاید بد نباشد برای روشن شدن موضوع کمی به گذشته برگردیم. صدور این مجوز از سال 94 آغاز شده است. شهریور همان سال وزارت  کار اعلام کرد که سایت‌های کاریابی باید از این وزارتخانه مجوز بگیرند، ما که برای گرفتن مجوز ها اقدام کرده بودیم و نهایتا تا فروردین 95 موفق شدیم مجوز کاریابی و مجوز کاریابی الکترونیک یا مجازی را دریافت کنیم. هم‌زمان ما به چند استارتاپ‌ی که در این حوزه فعالیت می‌کردند اطلاع‌رسانی کردیم که با وجود سختی‌ها و چالش‌های چندماهه خودمان برای گرفتن مجوز، آن‌ها هم برای این مجوز اقدام کنند. البته ناگفته نماند که برخی از همکاران ما در این مورد کمی سهل‌انگاری کردند و موضوع را جدی نگرفتند. نکته دیگر این که برخی از سایت‌های کاریابی حتی اقدام به ثبت خود در سایت ساماندهی هم نکرده، و از این رو قبل از فیلتر شدن حتی ایمیل تذکر هم دریافت نکرده‌اند. در کنار تمام نقدهایی که درخصوص چنین مجوزهایی و اصولا برخوردهای مبتنی بر فیلترینگ با کسب‌وکارهای مجازی وجود دارد ولی بهتر می‌بود که چنین تعللی از سوی کاریابی‌های الکترونیک انجام نمی‌شد تا این روزها می‌توانستیم با دست پرتر مطالبات برحق خود را مطرح کنیم. هرچند همه ما می‌دانیم که این کسب‌وکارها چقدر دغدغه‌های مرتبط با مجوزهای مختلف و متعدد گریبانشان را گرفته و غافل شدن از یک مجوز نباید مجوزی برای بستن آن‌ها باشد.

در چند روز گذشته و با پیگیری‌های انجام‌شده آخرین نتیجه حاصل‌شده یک فرصت سه‌ماهه است که به استارتاپ‌های کاریابی داده شده تا برای گرفتن مجوز اقدام کنند.  امیدواریم موضوع فیلترینگ سایت‌ها بزودی رفع شود چون ما می‌دانیم که هر روز تعطیلی یک سایت یعنی هزینه‌های هنگفت مالی، هدر رفتن انگیزه‌ها و مهم‌تر از آن از دست دادن فرصت‌ها.

امسال شعار اصلی دولت اشتغال‌زایی بوده است؛ پس ما انتظار داشتیم که از کسب‌وکارهایی که برای شفافیت و رونق فضای کار تلاش می‌کنند حمایت شود نه اینکه چنین ضربه‌ای بر پیکره آن‌ها وارد شود. ارزش‌آفرینان جوان اکوسیستم استارتاپی نیاز به حمایت و تعامل مستقیم و شفاف‌تری دارند. هرچقدر که ما و یا همکارانمان در خصوص گرفتن مجوز تعلل کرده باشیم و یا اصولا با گرفتن اینگونه مجوزها مشکل داشته باشیم، مقام مسئولی که بخشی از بدنه وزارتخانه‌ای است که باید اشتغال را توسعه و رونق دهد نباید در هیچ شرایطی تصمیمش منجر به فیلتر شدن یک کسب‌وکار شناخته‌شده این حوزه شود – آن هم با در نظر گرفتن نفس حضور ما؛ ایجاد ارزش در رابطه با اشتعغال و استخدام. همه ما بخشی از یک اکوسیستم کارآفرینی هستیم، از کاربانک و جابینجا گرفته تا خود وزارت کار و دفاتر کاریابی. هم سکوت کردن در این فضا خطاست و هم تصمیم‌های احساسی گرفتن. بنابراین باید خودمان را بخشی از یک کل بدانیم که قرار است اشتغال و کاریابی در کشور را توسعه دهد، تصمیم‌هایی که این هدف مشترک را تضعیف می‌کند نگیریم و هر روز در راه تقویت یکدیگر گام برداریم.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.