علی‌بابا می‌خواهد روزی 10 میلیارد تومان فروش داشته باشد

مجید حسینی‌نژاد در حضور سورنا ستاری هدف‌گذاری سال 97 این استارتاپ را اعلام کرد:

0

به گفته مدیرعامل علی‌بابا، این استارتاپ اول مرداد سال 93 راه‌اندازی شده و در 12 ماه گذشته 3.5 میلیون بلیت فروخته که ارزش دلاری آن حدود  130میلیون دلار بوده است. رکورد علی‌بابا برای فروش بلیت در یک روز هم 25000 بلیت بوده است و متوسط فروش روزانه بلیت در علی‌بابا هم 17000 بلی عنوان شده است.

به گفته مدیرعامل علی‌بابا، این هلدینگ در حال حاضر 20درصد از بازار بلیت داخلی و 15 درصد از بازار قطار را از آن خود کرده است. اما در رابطه با بلیت پروازهای خارجی هنوز در مرحله معرفی است و تا کنون فقط یک درصد از بازار را تصاحب کرده است. مجید حسینی‌نژاد در حضور معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور که از این استارتاپ بازدید می‌کرد فروش علی‌بابا را روزانه 2.5 میلیارد تومان اعلام و پیش‌بینی کرد سال آینده، این عدد به روزی 10 میلیارد تومان برسد.

به گفته حسینی‌نژاد علی‌بابا اول مرداد سال 93 راه‌اندازی شده و در 12 ماه گذشته 3.5 میلیون بلیت فروخته که ارزش دلاری آن حدود  130میلیون دلار بوده است. رکورد علی‌بابا برای فروش بلیت در یک روز هم 25000 بلیت بوده است و متوسط فروش روزانه بلیت در علی‌بابا هم 17000 بلی عنوان شده است.

به گزارش خبرگزاری شنبه‌پرس، مجید حسینی نژاد، مدیرعامل علی‌بابا، از راه‌اندازی سایت جدید این استارتاپ خبر داد و گفت: «این یکی از بزرگترین پروژه‌های علی بابا است و از هفته آینده برخی کاربران روی سایت جدید منتقل خواهند شد و تا پایان سال سایت جدید به صورت کامل راه‌اندازی می‌شود.»

حسینی‌نژاد در ادامه گفت: «از مهرماه تاکنون  30درصد رشد ریالی داشته‌‌ایم. فروش بلیط داخلی هواپیما از 6هزار بلیط روزانه به 10هزار و قطار از 4هزار به 6هزار رسیده است.» به گفته حسینی‌نژاد مهمترین دغدغه بخش بازاریابی علی‌بابا، رصد رفتار مشتریان این شرکت است و اینکه مشتریانی که به اینترنت دسترسی دارند ولی هنوز از طریق آفلاین خرید می‌کنند ترغیب به استفاده از روش‌های آنلاین شوند.

 

هر 4.5 ثانیه یک بلیت!

به گفته حسینی‌نژاد، علی‌بابا هر 4.5 ثانیه یک بلیت می‌فروشد. «20درصد بازار فروش بلیت پروازهای داخلی در دست علی‌باباست و این رقم در ارتباط با بلیت قطار 15 درصد بازار است که می‌توان ادعا کرد بیشتر از شرکت رجا بلیت می‌فروشیم.»

حسینی‌نژاد از سرمایه‌گذاری علی بابا روی 3 استارتاپ خبر داد و گفت: «برنامه‌ای برای توانمندسازی افرادی که به هر نحو خدمات گردشگری ارائه می‌دهند، داریم. یعنی به جای اینکه مستقیما سرمایه‌گذاری کنیم، بستری فراهم می‌کنیم تا در قالب پلتفرم فعال شوند و خدماتشان را ارائه دهند.» علاوه مدیرعامل علی‌بابا از راه‌اندازی صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیری با مشارکت بخش آی‌سی‌تی بنیاد و میراث فرهنگی در آینده خبر داد.

همچنین در بازدید امروز ستاری از علی‌بابا خبر گسترش دوهزارمتری مرکز تماس این استارتاپ در جاده مخصوص کرج اعلام شد. به گفته حسینی‌نژاد در این فضا، در قسمت کال‌سنتر، 124 نفر به صورت شبانه‌روزی به ارائه خدمات پشتیبانی به مشتریان مشغول خواهند شد. همچنین به گفته مدیرعامل علی‌بابا شعبه رشت و انزلی این استارتاپ هم هفته آینده به این مجموعه اضافه خواهد شد. راه‌اندازی دفتر در مشهد نیز در مرحله مذاکره قرار دارد. حسینی‌نژاد در رابطه با علت تاسیس دفاتر آفلاین می‌گوید: «به این علت که بازار گردشگری همیشه بخش آفلاین دارد، ما می‌خواهیم آن قسمت بازار را هم داشته‌ باشیم. از طرف دیگر اگر بخواهیم در شهرها، فعالیت‌های گردشگری ارائه دهیم باید با گردشگران در ارتباط باشیم. در واقع ما از برندمان استفاده می‌کنیم و از دفاتر آفلاین درآمد کسب می‌کنیم. علاوه بر آن با فعالین محلی در رابطه با گردشگری شهرستان‌ها هم در ارتباط خواهیم بود.»

در رابطه با ارائه خدمات تور، حسینی‌نژاد توضیح می‌دهد: «در سال گذشته دو بیزینس‌مدل داشتیم که با آژانس‌ها همکاری کنیم و هر دو شکست خورد. حالا قصد داریم با افرادی که خودشان محصولات گردشگری تولید می‌کنند وارد مذاکره شویم و آنها را به مشتری وصل کنیم، این پلتفرم جدید در سال آینده راه‌اندازی خواهد شد. در زمینه بومگردی هم وارد خواهیم شد. در این زمینه در حال حاضر، در سایت جاباما قسمتی وجود دارد تا افرادی که قادر به ارائه محل اقامت هستند، ظرفیت‌هایشان را اعلام کنند.»

حسینی‌نژاد اعلام می‌کند: « در حال حاضر سه برند داریم. علی‌بابا، جاباما و هلوپرشیا. هلوپرشیا سال گذشته فقط به دلیل مسائل مالی و حقوقی به وجود آمد ولی در سال آینده دوباره شروع به کار می‌کند.»

 

توسعه استارتاپ‌ها گردشگری اولویت دولت است

در بازدید امروز، سورنا ستاری هم در جواب سوالی، در رابطه با فراهم کردن زیرساخت‌های لازم برای استارتاپ‌ها گفت: «بهترین زیرساخت، زیرساختی است که استارتاپ‌ها خودشان ایجاد کنند؛ بدون دخالت دولت. حمایت دولت را باید به صورت جدی داشته باشیم چه در بخش دانش‌بنیان، چه در بخش استارتاپ‌ها که بسیاری از آنها هم دانش‌بنیان هستند، مثل همین شرکتی که امروز دیدیم. کار اصلی را بخش خصوصی باید انجام دهد و ما باید محیط کسب‌وکار را درست کنیم.  کسب وکارهای آنلاین بیش از هر چیزی احتیاج به بازار و فضای کسب‌وکاری مناسب دارند و اینکه در دادن مجوزها یک تحول جدی داشته باشیم، چون ما به شیوه‌های گذشته نمی‌توانیم ادامه دهیم. من خوشحالم از اینکه می‌بینم این شرکت‌ها کم‌کم روی پای خودشان می‌ایستند و هرروز ایده‌های جدید دارند و بازار را بیشتر فتح می‌کنند. همینطور هرروز نگاه بیشتری برای صادرات به خارج از کشور دارند . یکی از حوزه‌هایی که خیلی مهم است، حوزه گردشگری است و شرکتی که امروز در آن هستیم یکی از شرکت‌های خوب حوزه گردشگری است. این حوزه حوزه‌ای است که قطعا در آینده تحولات جدی می‌تواند در آن اتفاق بیفتد؛ هم در جذب گردشگر خارجی و هم گردشگر داخلی. این استارتاپ‌ها هزینه‌ها را می‌توانند پایین بیاورند و خدمات خوبی را در دسترس مردم قرار دهند. این جزو اولویت‌های ما است که بتوانیم در حوزه گردشگری توسعه ایجاد کنیم.»

 

توسعه استارتاپ‌ها در بافت‌های فرسوده

معاونت علمی‌وفناوری ریاست جمهوری در رابطه با جمع‌آوری استارتاپ‌ها در قالب یک پارک یا شهر مجزا هم بیان کرد: «قطعا توسعه پارک‌های علم و فناوری می‌تواند خیلی موثر باشد ولی چیزی که خیلی مهم است و در مدیریت جدید شهرداری تهران هم پیگیری می‌شود این است که کل شهر را به عنوان یک شهر فناوری داشته باشیم. برای نمونه توسعه استارتاپ‌ها در بدنه شهر، یعنی استقرار آن‌ها در محل مراکزی که قبلا صنایع مختلف در آنها وجود داشته ولی در حال حاضر آن مراکز تخلیه شده و مضرات اجتماعی زیادی را هم ایجاد کرده‌اند. اینم یعنی همان توسعه استارتاپ‌ها در بافت‌های فرسوده؛ موضوعی که می‌تواند تحولات جدی را در مدیریت شهری ایجاد کند. ما کمتر شهری را در ایران پیدا می‌کنیم با جمعیت 15- 16 میلیونی مثل تهران که شهرهایی مثل کرج را در اطراف خود دارد و خدمات گسترده‌ای هم شهروندانشان نیاز دارند. داز طرفی دانشگاه‌های بسیار خوبی هم در شهر تهران داریم و در نتیجه تمرکز نیروی انسانی که در این شهر وجود دارد باعث شده موضوع شهر فناوری را در تهران به‌صورت جدی پیگیری کنیم.»

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.