طرح نوآفرین در دولت معطل مانده!

محمد جواد آذری جهرمی در حاشیه جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی اشاره کرد

0

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات: «طرح نوآفرین نزدیک به ۳ ماه است که در کمیسیون اقتصادی دولت مانده و هنوز به تصویب نرسیده است. در این جلسه صحبت شد که این طرح سریعا در دولت تصویب شود.»

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ظهر امروز (دوشنبه) در حاشیه جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی بیان کرد: «بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات در سال‌های گذشته توسعه قابل توجهی داشته و سرمایه گذاری ۲۰ هزار میلیارد تومانی در بخش ارتباطات با نسبت ۳۰ به ۷۰ درصد توسط دولت و بخش خصوصی انجام شده است.»

به گفته او، این سرمایه‌گذاری سبب شد تا بازاری که در سال ۱۳۹۲ اندازه آن به میزان ۱۸ هزار میلیارد تومان بود، به ۴۰ هزار میلیارد تومان برسد.

آذری جهرمی ادامه داد: «فناوری اطلاعات و ارتباطات بخشی است که علی‌رغم اینکه سایر بخش‌ها با رکود مواجه بوده‌اند، رشد قابل توجهی داشته است. توسعه زیرساخت‌های ارتباطی، زیرساخت توسعه سایر بخش‌هاست و نقش پیشران آن‌ها را دارد.»

 

به شرط اجرای مصوبات می‌توانیم فضا را مدیریت کنیم

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه این بخش بر اثر تحریم‌های ظالمانه و اثرات رشد نرخ ارز در برنامه‌های توسعه با تلاطماتی مواجه شده است، اشاره کرد: «در جلسه امروز اثرات این تلاطمات و نحوه مدیریت آن‌ها برای رشد بررسی شد و در نهایت مصوباتی داشتیم که به شرط اجرای آن‌ها خواهیم توانست این فضا را مدیریت کنیم.»

او گفت: «حجم بازار در سال گذشته ۳۶ هزار میلیارد بوده و پیش‌بینی ما برای امسال ۴۰ هزار میلیارد تومان است. در بخش بودجه بنا بود دولت امسال به صورت مستقیم ۶۴۰۰ میلیارد تومان از ۴۰ هزار میلیارد را برای تامین هزینه‌ها تامین کند. برای سال جاری پیش‌بینی ما رسیدن به این میزان است اما طبیعتا تلاطمات پیش روی بازار ارز حوزه توسعه را کند می‌کند و اهداف پیش‌بینی شده در برنامه ششم با این نرخ رشد ارز قابل دستیابی نیست.»

 

درآمدی صد در صد ریالی و هزینه‌های ارزی

آذری جهرمی با بیان اینکه درآمد حوزه ارتباطات و فناوری ارتباطات صد درصد ریالی اما بخش اعظم هزینه‌های آن ارزی است، خاطرنشان کرد: «این موضوع نیاز به ورود بخش دولتی برای تسهیلات دارد. بخش اول این است که هزینه‌های توسعه را در کشور کم کنیم که شامل مالیات اپراتورها و هزینه‌های گمرکی می شود. دولت و شرکت مخابرات ایران سهم‌هایی دارد که لازم است به خود مخابرات برگشته شود.»

 

صرفا مصوبه اثرگذار نیست و باید اجرایی شود

وزیر ارتباطات با تاکید بر اینکه باید این مفهوم را که نرخ ارز دیگر نرخ سابق نیست بپذیریم، عنوان کرد: «در جلسه امروز بسته‌ای ۱۴ بندی به تصویب رسید که البته همه آن در حوزه ارتباطات نبود و بخشی از آن به موضوع فضایی و فناوری اطلاعات در زمینه تسهیل کسب‌وکارهای نوپا مربوط بود.»

او گفت: «طرح نوآفرین نزدیک به ۳ ماه است که در کمیسیون اقتصادی دولت مانده و هنوز به تصویب نرسیده است. در این جلسه صحبت شد که این طرح سریعا در دولت تصویب شود.»

آذری جهرمی ادامه داد: «جمع‌بندی این بود که فضای بسیار امیدبخشی در فناوری اطلاعات و ارتباطات وجود دارد و هم می‌تواند در زمینه اشتغال مفید باشد و هم پیشران سایر حوزه‌ها برای توسعه باشد.»

وزیر ارتباطات در پایان گفت: «امیدواریم مصوبات امروز به انجام برسد چرا که صرفا مصوبه اثرگذار نخواهد بود و باید اجرایی شوند.»

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.