شورای راهبردی دانش‌بنیان به ریاست رییس‌جمهوری تشکیل می‌شود

0

رییس کمیته پژوهش و فناوری مجلس از تشکیل شورای راهبردی دانش‌بنیان به ریاست آیت الله سید ابراهیم رییسی، رییس جمهوری خبر داد

به گزارش شنبه پرس به نقل از ایسنا، اسفندیار اختیاری درباره آخرین وضعیت طرح جهش تولید دانش بنیان گفت: کلیات طرح جهش تولید دانش بنیان، در شور اول به تصویب صحن علنی مجلس و در شور دوم، جزئیات آن در ۲۰ ماده به تصویب کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری رسید و در حال ویرایش نهایی برای قرار گرفتن در دستور کار صحن علنی است.

نماینده مردم زرتشتیان در مجلس شورای اسلامی درباره ضرورت تدوین این طرح، بیان کرد: با توجه به گسترش شرکت‌های دانش‌بنیان و نیازهای به وجود آمده برای این ستون اقتصادی کشور، جهت رفع مشکلات در این موضوع و به خصوص به روز کردن قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان که در سال ۱۳۸۹ تصویب شده، این طرح تدوین و ارائه شده است.

کاهش درگیری شرکت‌های دانش بنیان با بوروکراسی اداری

وی افزود: در این طرح، حمایت‌های قانونی و مورد نیازی که در آن قانون نیامده است یا در آن قانون، مشکل تفسیر داشت، بطور شفاف آورده شده است. در ضمن به گونه‌ای ساختارها تغییر کرده که شرکت‌های دانش بنیان، درگیری کمتری با بوروکراسی اداری داشته باشند و حمایت از اقتصاد دانش بنیان جزو وظایف کابینه دولت نیز باشد.

بدنه دولت موظف به همکاری با شرکت‌های دانش بنیان می‌شوند

نماینده مردم در مجلس یازدهم در پاسخ به این سئوال که آیا با تصویب این طرح در ساختار دولت نیز تغییری ایجاد خواهد شد یا خیر، بیان کرد: ساختار دولت تغییر نمی‌کند ولی وظایف برخی از اعضای کابینه تغییر کرده و همراهی با مباحث اقتصادی دانش بنیان در این وظایف پررنگ تر دیده شده است. این نیاز مهم کشور بوده که باید بدنه اجرایی کشور نیز با نگاه ویژه با این ستون اقتصادی همکاری کنند.

شورای راهبری دانش بنیان به ریاست رئیس جمهوری ایجاد خواهد شد

اختیاری درباره اینکه گفته شده با تصویب این طرح، شورای جدیدی تحت عنوان شورای راهبری دانش بنیان به ریاست رئیس جمهوری، دبیری و نایب رئیسی معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری تشکیل می‌‎شود، گفت: در این شورا که علاوه بر رییس جمهوری و معاون علمی و فناوری، چند وزیر نیز حضور دارند، وظایف متعددی تعریف شده که مهمترین آن، تدوین برنامه‌های اجرایی است که شرکت های دانش بنیان به آن نیاز دارند. به عبارت بهتر، غیر از سیاستگذاری برای این شرکت‌ها که در اختیار شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری است، کلیه امور و هماهنگی‌های دیگر مربوط به اقتصاد دانش بنیان در چارچوب قانون، جزو وظایف این شورا است.

افزایش اعتبار ۳ هزار میلیارد تومانی صندوق نوآوری‌ و شکوفایی

به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، رئیس کمیته پژوهش و فناوری کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس در پاسخ به این سئوال که آیا برای صندوق نوآوری‌ و شکوفایی تکلیف و وظیفه جدیدی تعیین شده است، بیان کرد: در این قانون به سرمایه صندوق، ۳۰ هزار میلیارد ریال اضافه شده و جهت همکاری بخش‌های مختلف بازار سرمایه کشور با این صندوق، مواد قانونی آورده شده است.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.