شرکت‌های دانش بنیان مشمول طرح جایگزین خدمت سربازی هستند

رییس مرکز امور شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری:

0

«سید محمد صاحبکار» در نشست مدیران عامل شرکت‌های عضو پارک فناوری پردیس و مرکز رشد فناوری نخبگان از در نظر گرفتن سه طرح جایگزین خدمت سربازی برای شرکت‌های دانش بنیان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی‌ پارک فناوری پردیس،‌ این پارک در سال اجتماعات سراج میزبان نشست مدیران عامل شرکت‌های عضو پارک فناوری پردیس و مرکز رشد فناوری نخبگان با حضور «سید محمد صاحبکار» رییس مرکز امور شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بود.

صاحبکار در این نشست گفت: جایگزین خدمت سربازی نیروهای متخصص در پادگان‌ها، خدمت در دستگاه‌های دفاعی و دولتی است. این موضوع مختص شرکت‌های دانش‌بنیان و غیر دانش‌بنیانی است که داخل پارک‌های فناوری مستقر باشند.

صاحبکار با بیان سایر طرح‌های حمایتی از شرکت‌های دانش بنیان ادامه داد: استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان در فضاهای مسکونی در شهر تهران با شرایط معینی فراهم شده است و راه‌اندازی مرکز مشاوره رایگان به صورت تلفنی، حضوری و کتبی برای شرکت‌های دانش‌بنیان بخش دیگری از طرح های حمایتی ما هستند.

وی افزود: با بررسی‌های انجام شده، اهم مشکلات این نوع شرکت‌ها در 38 سرفصل خلاصه شده و با به کار گیری مشاوران متخصص، مسیرهای مناسب برای رفع مشکلات شرکت‌های دانش بنیان ارائه می‌شود.

رییس مرکز امور شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان گفت: پارک فناوری پردیس، قطب فناوری غرب آسیا است و رسیدگی به مسائل و مشکلات شرکت‌های دانش‌بنیان با حضور در جمع آنها در جایی مثل پارک‌های فناوری، فرصت مناسبی برای طرح مسائل به صورت حضوری است.

صاحبکار در ادامه اظهار داشت: از سال 83 و ابتدای برنامه چهارم توسعه بحثی در خصوص ایجاد مزایا و تسهیلات برای پارک‌های فناوری شروع و در این برنامه مصوبه‌ای در قالب برنامه پنج ساله برای ایجاد تسهیلات شرکت‌های مستقر در پارک‌های فناوری و مناطق آزاد برنامه‌ریزی شد. یکی از نکات بسیار مهم، شکل گیری صندوق‌های پژوهش فناوری در کنار پارک‌های فناوری در مناطق مختلف بود.
رییس مرکز امور شرکت‌ها وموسسات دانش بنیان عنوان کرد: پارک‌های فناوری به عنوان متولیان برنامه توسعه در مناطق مختلف کشور تشکیل شده بودند و صندوق‌های پژوهش فناوری به عنوان بازوی مالیِ مکمل پارک‌های فناوری شکل گرفتند.

صاحبکار افزود: بعد از شش سال، در سال 89 قانونی تحت عنوان «حمایت از شرکت‌های دانش بنیان» تصویب کردیم و فرآیندی که در برنامه 5 ساله چهارم توسعه ذکر شده بود، به عنوان قانون دائمی تصویب گردید.

وی گفت: از سال 92 نیز، قانون حمایت از شرکت‌‌‌‌‌های دانش بنیان، با نوشتن آیین نامه و فرآیندها اجرایی شد.

رییس مرکز امورشرکت‌ها و موسسات دانش بنیان گفت: شرکت دانش بنیان باید در حوزه فناوری برتر فعالیت کند و در حوزه‌ «های تک» قرار داشته باشد. شرکتی که در حوزه «مدیوم تک» و یا «لو تک» فعالیت می کند می تواند واحد فناور شود و عضو پارک باشد اما نمی تواند دانش‌بنیان تلقی شود.

وی ادامه داد: در دنیا صنایع مختلف را بر اساس «عمق تحقیق و توسعه» یا «چگالی توسعه» دسته‌بندی می‌کنند. چگالی بالا «های تک»، یک پله پایین‌تر «مدیوم های تک»، پله پایین‌تر «مدیوم لو تک» و آخرین «لو تک» محسوب می‌شود.

وی گفت: ملاک انتخاب بر اساس میزان تحقیق و توسعه‌ای است که یک شرکت باید انجام دهد و به یک سری مشکلات فائق آید، تعریف می‌شود.

رییس مرکز امور شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان عنوان کرد: بر اساس مدل بومی کشور، یک مدل تهیه کردیم و پیچیده‌ترین محصول در هر حوزه علمی که در کشور امکان تولید داشتیم را به عنوان «های تک» برگزیدیم و بر همین اساس رتبه‌های پایین‌تر را چیدیم.

وی اظهار داشت: شرکت‌های دانش بنیانِ سطح بالا که بیشترین تحقیق و توسعه را دارند، معافیت مالیاتی می‌گیرند و سطح دوم تایید، بدون معافیت مالیاتی و سطح پایین هم عدم تایید است.

صاحبکار در ادامه تصریح کرد: استاندارد ملی و معیارها را اعلام می‌کنیم و شرکت ها بر اساس معیارها با ما وارد بحث می‌شوند و در صورت اعتراض به سطح تعیین شده، ما به اعتراض آنها رسیدگی می‌کنیم. محصول هر شرکت نسبت به چند هزار محصول جایابی، مقایسه و سطح بندی می‌شود. در حال حاضر 4510 شرکت به عنوان دانش‌بنیان تائید شده‌اند.

صاحبکار گفت: تاییدیه شرکت‌های دانش بنیان هر دو سال یکبار تمدید می‌شوند. کارگروه شرکت‌های دانش بنیان نیز هر سال معیارهای ارزیابی را 5 درصد سخت‌تر می‌کند. این تصمیم کارگروه ارزیابی به منظور افزایش کیفیت شرکت‌های دانش‌بنیان است تا به برخی از صنایعِ با کیفیت پایین تبدیل نشوند.

وی با اشاره به شرکت‌‌‌های حذف شده خاطر نشان کرد: یک هزار و سیصد شرکت که در سال 92 تائیدیه داشته‌اند، در سال جاری معیارهای جدید را احراز نکردند و حذف شدند، چرا که کیفیت برای ما از کمیت مهم‌تر است و به دنبال آمار و ارقام بالا نیستیم.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.