شرکت‌های دانش‌بنیان برای پرداخت تسهیلات بانکی تا ۶۰میلیون تومان “یارانه” می‌گیرند

0

شرکت‌های دانش‌بنیان با اجرای طرح معاونت علمی و فناری ریاست جمهوری، برای پرداخت تسهیلات بانکی تا ۶۰میلیون تومان “یارانه” می‌گیرند.

به گزارش خبرگزاری شنبه‌پرس، با توجه گلایه‌های برخی از فعالان عرصه دانش و فناوری از سود بالای تسهیلات بانکی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای اولین بار در کشور طرحی را به اجرا گذاشته است که بر اساس آن به سود تسهیلات پرداختی به این شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق، یارانه تعلق می‌گیرد.

در واقع به منظور دستیابی به اهداف صادراتی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری در توسعه صادرات محصولات و خدمات دانش‌بنیان و خلاق به شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق، یارانه سود تسهیلات اعطا می‌شود. این یارانه از طریق صندوق‌های پژوهش و فناوری منتخب پرداخت شده و به تسهیلات دریافتی با موضوع صادرات و انتقال فناوری تعلق می‌گیرد.

یارانه سود تسهیلات، مبلغی است (تا سقف ۶۰ میلیون تومان) که در صورت دریافت تسهیلات صادراتی یا انتقال فناوری از بانک‌ها، صندوق‌ها و نهادهای مالی و رعایت شرایط مندرج در مصوبه یارانه تسهیلات، شرکت مشمول استفاده از آن یارانه خواهد شد.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از معدود نهادهایی است که برای سود تسهیلات بانکی اعطاء شده به محصولات نوآور، یارانه تخصیص می‌دهد. بسیاری از تولید کنندگان معمولاً از میزان بالای سود تسهیلات بانکی و جرائم دیرکرد گله مند هستند. برخی نوسانات در جریان فروش و بازگشت ارز حاصل از صادرات و یا هر مشکل دیگری ممکن است جریان نقدینگی یک بنگاه اقتصادی را با چالش مواجه کند. این مسئله باعث می‌شود که پرداخت اقساط تسهیلات دریافتی با تاخیر مواجه شود.

بر اساس طرح معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شرکت‌های برتر صادراتی که سالانه بیش از ۱ میلیون دلار صادرات داشته باشند، از یارانه بیشتری برخوردار خواهند بود.

همچنین برابر قانون، یارانه به تسهیلاتی تعلق می‌گیرد که سود آنها معادل و یا حداکثر ۰.۵ درصد بیشتر از مصوبه شورای پول و اعتبار باشد.

انتهای پیام/

منبع: ایسنا

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.