سورینو، سرویس جدید مخابرات

وزیر ارتباطات خبر داد؛

0

محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نشست خبری خود در الکامپ پاسخگوی سوالات خبرنگاران بود.

سورینو، سرویس جدید مخابرات

محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات در نشست خبری خود در الکامپ گفت: تا کنون مشکلات داخلی و عدم سرمایه‌گذاری مناسب و همچنین تحریم‌ها باعث شده تا شبکه اینترنت ثابت کشور به خوبی توسعه پیدا نکند.

وی افزود: آمارهای بین‌امللی نشان می‌دهد که جایگاه ما در بخش پهنای باند موبایل بسیار خوب است اما در بخش اینترنت ثابت از دنیا عقب هستیم.

جهرمی ادامه داد: تصمیم گرفتیم که این عقب‌ماندگی در شبکه اینترنت ثابت را با تغییرات تاکتیکی در استراتژی‌هایمان جبران کنیم. این موضوع را هم از ۲–۳ ماه پیش پیگیری کردیم و حالا با کمک شرکت مخابرات قرار است سرویس جدید راه‌اندازی شود که سرعت دسترسی کاربران به اینترنت پر سرعت را ۴ برابر می‌کند.

وزیر ارتباطات تصریح کرد: مخابرات ایران برنامه‌ای دارد که به نزدیک ۴ میلیون مشترک ADSL خود سرویسی به نام «سورینو» ارائه کند. این سرویس می‌تواند به صورت متوسط براساس ارزیابی کلی که انجام داده‌ایم سرعت اینترنت خانگی را تا ۴۰ مگابیت بر ثانیه افزایش دهد.

جهرمی تاکید کرد: چون ۳۰ درصد خطوط ما مسی است و فاصله زیادی تا مراکز مخابراتی دارد کاربران این مراکز بالای ۲ مگابیت برثانیه امکان دریافت سرعت اینترنت ندارند.

وی همچنین يادآور شد:  با این سرویس ۱۶ درصد مشترکان کشور می‌‍‌‌‌توانند سرعتی  بین ۸ تا ۱۶ مگ بر ثانیه و ما بقی بین ۴ تا ۸ مگ دریافت کنند. با این سرویس کاربران رشد ۴ برابری در ظرفیت سرویس‌های مخابرات ایران تجربه خواهد کرد.

باید خود را در برابر تهدیدات ایزوله کنیم

وزیر ارتباطات در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران مبنی بر اینکه چرا وزارت ارتباطات به سمت بومی‌سازی سرویس‌های فناوری این حوزه می‌رود اعلام کرد: وزارت ارتباطات به دنبال بومی‌سازی هر سرویسی نیست، بلکه در تلاش است تا از کاربران در برابر تحریم‌های یک‌جانبه شرکتی که یک شبه سرویس‌های مختلف را به روی کاربران ایرانی می‌بندد حافظت کند.

جهرمی در واکنش به چرایی بومی‌سازی شدن سیستم‌عامل اندروید گفت:‌ این یک سیستم عامل بومی نیست، بلکه اندروید سفارشی‌شده است. سیستم عامل بومی از پایه با مکانیزم‌های داخلی طراحی می‌شود که البته از دولت‌های قبل هم در مرکز تحقیقات مورد توجه قرار داشته و سیستم عامل زمین که مدل سفارشی‌شده و توسعه‌داده شده از لینوکس بود ایجاد شد.

وی افزود:‌ ما به دنبال بومی‌سازی سیستم عامل نیستیم. به دنبال این هستیم که خود را در برابر تروریسم اقتصادی که یک دولت می‌تواند با تصمیمات یک‌جانبه علیه ملت ایران اقدام کند، ایمن کنیم. می‌خواهیم از کسب ‌و کارهایمان دفاع کنیم و با پیگیری سفارشی شدن یک سیستم عامل، خود را در برابر تهدیدات ایزوله کنیم تا دسترسی این دولت را به حذف اپلیکیشن‌هایمان از گوشی‌ها حذف کنیم.

خروج service از بازار

در ادامه این نشست خبری وزیر ارتباطات در پاسخ به سوال خبرنگاری در مورد وضعیت شرکت‌های Servco و مصوبه هیات وزیران برای شرایط خروج دارندگان این پروانه از بازار گفت:‌ شرایطشان را درک می‌کنیم و گام اول را برای بزرگتر نشدن مشکلات شان برداشته‌ایم. در سال‌های قبل مجوزی به شرکت‌های سروکو ارائه شد و خودشان برای صدور پروانه درخواست دادند. در این پروانه حق الامتیازی در نظر گرفته شده که باید آن را پرداخت می‌کردند. این حق الامتیاز به عنوان درآمد خزانه مورد توجه قرار می‌گیرد و کسی جز وضع کننده قانون حق حذف آن را ندارد.

جهرمی ادامه داد: واقعیت این است که وقتی ما ارزیابی کردیم متوجه شدیم این سروکوها هر چند با علاقه و انتخاب  خودشان و با چشم باز وارد این عرصه شدند، اما من نیز تایید می‌‍‌‌کنم که نه فرآیند اقتصادی موفقی داشتند نه توانسته‌اند در آمدی کسب کنند. چیزی که از عهده ما برمی‌آمد این بود که استراتژی‌های خروج را برای آنها تعریف کنیم چون از ابتدا این شرایط را نداشتند.

وی افزود:  این بحث در کمیسیون تنظمیم مقررات طرح و مصوب شد اگر شرکت‌ها درخواست خروج بدهند باید حق الامتیازشان را تنها تا همان روز فعالیت پرداخت کنند. گام اول ما این بود که از این طریق جلوی بزرگتر شدن بدهی‌شان را بگیریم و آنها را مدیریت کنیم. برای گام دوم باید تلاش کنیم. ما جلوی بزرگتر شدن مشکل را گرفته‌ایم. حق با سروکو‌ها است، چون آنها درآمدی کسب نکرده اند.

مصوبه آزادسازی تعرفه آماده است

جهرمی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه شنیده می‌شود برخی نهادها مانند ستاد اجرایی امام در تلاش برای خرید شرکت‌های اینترنت است؛ اما به دلیل مشکل در بیزنس پلن شرکت‌ها و تعرفه پایین سرویس‌ها این مذاکرات طولانی شده و  آیا در این وضعیت قرار نیست وزارت ارتباطات برای جذب سرمایه با آزادسازی یا تغییر تعرفه موافقت کند گفت: مصوبه آزادسازی تعرفه ما آماد است؛ اما من به خود شرکت‌ها هم گفتم اگر خودشان همین الان نامه‌ای امضا کنند و بگویند با آزادسازی موافق هستند من در اولین جلسه کمیسیون آزادسازی تعرفه را در دستور کار قرار می‌دهم.

وی در ادامه افزود:‌ من بارها این موضوع را به خودشان گفته‌ام اگر ما آزادسازی را در دستور کار قرار دهیم برخی از شرکت‌ها که بازار ندارند، دامپینگی را انجام می‌دهند که همین اقتصاد فعلی که به آن حالا وابسته هستند نیز دچار ورشکستگی می‌شود. بنابراین به خاطر اینکه شرایط بازار و بازیگران بازار هم‌وزن نیستند اصل آزادسازی خیلی مطلوب نیست.

رگولاتوری همین هفته باید گزارشهای لازم را منتشر کند

جهرمی در پاسخ به سوال یک خبرنگار در مورد اینکه چرا رگولاتوری گزارش اختلال‌های اخیر و وضعیت کیفیت شبکه را به صورت رسمی منتشر نمی‌کند و چرا تا کنون شرکت زیرساخت براساس دستور او جریمه‌های خود را به شرکت‌های اینترنتی پرداخت نکرده است گفت: مهلت رگولاتوری برای انتشار گزارش و پیگیری از زیرساخت برای پرداخت جریمه رو به پایان است و تا همین هفته رگولاتوری باید گزارش‌های لازم در این زمینه را منتشر کند. زیرساخت هم باید مانند شرکت‌های اینترنتی جریمه‌های خود را پرداخت کند.

او با اشاره به مصاحبه‌ای که اخیر رییس هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت در این زمینه داشته است افزود:‌ اقای فتاحی در مصاحبه‌ای گفته‌ بودند که جریمه کیفیت بد باید به مشترک نهایی هم برسد که معنی حرف ایشان این بود که اگر شرکت‌ها پنالتی بزنند من هم پنالتی می‌زنم؛ اما من با ایشان تماس گرفتم و گفتم که شما هم باید جریمه را پرداخت کنید. انداختن مسئولیت در این زمینه بر دوش افراد دیگر فایده ندارد و این اتفاق باید رخ دهد. همانطور که در زمینه کم‌فروشی اینترنت ابلاغ نهایی ما این بود که باید ۵ درصد به سرویس کاربران اضافه شود و با وجود مقاومت‌های بسیار اما این اتفاق افتاد.

 

 

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.