رویداد مسابقه‌محور «چالش طراحی منظومه ماهواره ای» با حمایت سازمان فضایی و پژوهشگاه فضایی ایران ۱۱ مهر برگزار می‌شود

با حضور اساتید و کارشناسان حوزه‌ی فضایی

0

رویداد مسابقه‌محور «چالش طراحی منظومه ماهواره‌ای» با هدف ایجاد یک فرصت عالی برای دانشجویان، فارغ‌التحصیلان، نخبگان و شرکتهای نوپاست تا با چالش های به روز در حوزه صنعت فضا آشنا شده و بتوانند توانایی خود را در انجام طراحی مفهومی و تحلیل ماموریت به اثبات برسانند. این رویداد در ۱۱ مهر ماه ۱۳۹۸ در پژوهشگاه فضایی ایران- تهران برگزار می‌شود.

به گزارش دبیرخانه رویداد  «چالش طراحی منظومه ماهواره ای» این رویداد که توسط مرکز نوآوری فضایی کیهان و با حمایت سازمان فضایی ایران و شتاب دهنده دانش و فناوری فاطر شریف برگزار شده و میزبان دانشجویان، کارشناسان و اساتید حوزه‌ی فضایی خواهد بود.

اقای مهندس کیوان کوکبیان، دبیر این رویداد، درباره ضرورت‌ها و دلایل برگزاری این رویداد گفت:

استفاده از منظومه‌های ماهواره­ای (Satellite Constellation) در طراحی ماموریت­های فضایی آینده اهمیت زیادی دارد. از این‌رو مرکز نوآوری فضایی کیهان در نظر دارد مسابقه «چالش طراحی منظومه ماهواره‌ای» را برای رفع نیازهای صنعتی کشور و پاسخگویی به چالش­های موجود در صنایع داخلی از جمله صنایع نفت و گاز، مخابرات و . . . با استفاده از منظومه ماهواره‌ای برگزار کند. در این مسابقه گروه­های شرکت‌کننده باید با طراحی منظومه­ای از ماهواره­ها بهترین پاسخ را برای حل یکی از چالش­های مطرح شده ارائه نمایند. این مسابقه شامل سه بخش طراحی معماری ماموریت، طراحی مفهومی ماهواره و توسعه طرح تجاری می­باشد.

ایشان در این زمینه افزود:

فضای کارآفرینی و کسب‌وکارهای با محوریت نوآوری در کشور، به‌طرز چشمگیر در حال رشد بوده و اقدامات بسیاری به‌صورت فردی و گروهی، انجام شده‌است کسب و کارهای استارتاپی در حوزه های مختلف صنعت کشور باعث ایجاد ثروت و توسعه دانش شده اند.. رشد این استارتاپ ها همچنان نیاز به حمایت سازمان ها و ارگان های ذیربط دارد. حوزه فضایی و فناوریهای وابسته به آن نیز از این قاعده مستثنی نیستند و سرمایه گذاری و حمایت از تیم های جوان و نخبگان کشور و ایجاد استارتاپ های فضایی می تواند منجر به رشد بیش از پیش این صنعت در کشور شده و بتوان انتظار خلق ثروت و بهره وری موثر از فضا را داشت. یکی از اولویت های مهم در این حوزه تعریف صحیح مساله برای جامعه نخبگان بر اساس نیازهای واقعی کشور است. این مسیر باعث تعریف پروژه های صحیح مبتنی بر نیاز فعلی و اینده کشور می گردد و از هدررفت سرمایه معنوی و مادی کشور نیز جلوگیری نمود.

رویداد مسابقه‌محور «چالش طراحی منظومه ماهواره ای» که با حمایت سازمان فضایی ایران و هم پنین پژوهشگاه فضایی ایران برای نخستین بار برگزار ‌می‌شود، تلاش دارد تا با استفاده از ظرفیت‌های متخصصان صنعت فضایی درراستای پاسخ‌گویی به نیازهای دیگر صنایع کشور برآید و بستری جهت شناسایی و تبادل ایده­های نوآورانه و خلاق در این زمینه باشد و ضمن آشنایی با اصول طراحی مهندسی سیستم بتواند  بستری مناسب برای آشنایی علاقمندان و فعالان صنعت فضایی با انواع مدل­های کسب‌وکار این صنعت در ایران نیز باشد.

موضوعات محوری رویداد:

دبیر این رویداد، موارد زیر را به عنوان برخی از موضوعات محوری این مسابقه برشمرد:

  • طراحی منظومه ماهواره ای برای پایش مستمر نواحی موردنظر
  • طراحی منظومه ماهواره ای برای ایجاد سیستم موقعیت‌یاب محلی
  • طراحی منظومه ماهواره ای برای ایجاد شبکه مخابراتی

رویداد مسابقه‌محور چالش طراحی منظومه ماهواره ای، در روز ۱۱ مهر ماه ۱۳۹۸ در پژوهشگاه فضایی ایران در تهران برگزار می‌شود و علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت‌نام در آن می‌توانند به سایت www.manzoumeh2019.ir  مراجعه و یا با شماره تلفن ۰۲۱۶۶۰۶۲۹۳۱ تماس حاصل نمایند.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.