دورهمی پادکسترهای شنوتو در روز جهانی رادیو

نسل اول برنامه‌سازان رادیوهای اینترنتی ایران از کدام واقعیت‌ها صحبت کردند؟

0

در روز ۲۴ بهمن و به مناسبت روز جهانی رادیو تعدادی از پادکسترهای مهم‌ترین پلتفرم تولید و انتشار پادکست در کشور یعنی شنوتو، چهارمین دورهمی خود را به میزبانی این استارتاپ در تهران برگزار کردند. این فضای دوستانه فرصت خوبی بود برای تبادل ایده‌های تولید، بررسی روش‌های بهبود کیفی پادکست‌ها و البته جذب مخاطب بیشتر.

۱۳ فوریه یا ۲۴ بهمن روز جهانی رادیو نامگذاری شده است. اختراعی که از زمان همه‌گیر شدن و استفاده تجاری از آن نزدیک به یک قرن می‌گذرد. اختراعی که توانست سبک زندگی بشر را بیش از هر رسانه‌ای تغییر دهد، به گونه‌ای که خیلی از اساتید جامعه‌شناسی دنیا معتقدند وقتی رادیو اختراع شد، برای اولین بار مردم مجبور نبودند برای سرگرمی خانه‌های خود را ترک کنند. در واقع نزدیک به ۱۰۰ سال پس از تاسیس اولین ایستگاه رادیویی جهان، رادیو هنوز هم مهم‌ترین رسانه در دسترس، مقرون به صرفه و انعطاف‌پذیر، به ویژه در کشورهای در حال توسعه است.

در روز ۲۴ بهمن و به مناسبت روز جهانی رادیو تعدادی از پادکسترهای مهم‌ترین پلتفرم تولید و انتشار پادکست در کشور یعنی شنوتو، چهارمین دورهمی خود را به میزبانی این استارتاپ در تهران برگزار کردند. این فضای دوستانه فرصت خوبی بود برای تبادل ایده‌های تولید، بررسی روش‌های بهبود کیفی پادکست‌ها و البته جذب مخاطب بیشتر.

با توجه به این هر کدام از این پادکسترها، پادکست‌های خود را در حوزه‌ای مشخص تولید می‌کنند، و به مخاطبان علاقمند به حوزه‌های مدیریت و کارآفرینی،‌ داستان،‌ سفر و گردشگری،‌ فیلم و سینما ارائه می‌دهند؛ فرصتی فراهم شد تا این برنامه‌سازهای رادیویی دور هم جمع شوند و با یکدیگر به تبادل تجربه بپردازند.

 

نسل اول برنامه‌سازان رادیوهای اینترنتی ایران

شنوتو به آدرس www.shenoto.com به طور تقریبی ۲۰ پادکست یا برنامه رادیویی به طور مستمر و هفتگی منتشر می‌کند که توسط افراد و گروه های مختلفی تولید می شوند. با توجه به اینکه پادکست یا پادکستینگ ادامه‌دهنده راه رادیو در فضای دیجیتال و فضای وب است و از سوی دیگر به عنوان یک رسانه یا رادیو فردی شناخته می‌شود، این گروه از برنامه‌سازان یا اصطلاحا پادکسترها را می توان نسل اول و پیش قراوالان برنامه‌سازی صوتی در ایران دانست که قطعا در آینده خیلی بیشتر از این افراد خواهید شنید. افرادی که برای توسعه محتوای بومی فارسی ،‌ به اشتراک گذاری تجربه، خلق ارزش مضاعف برای جامعه و همچنین ایجاد یک سرگرمی جدید،‌ همراه و با کیفیت برای جامعه زحمات زیادی را به جان خریده‌اند و به طور میانگین هر هفته بیش از ۱۰۰.۰۰۰ نفر آنها را به طور کامل می‌شنوند.

 

در این دورهمی و به مناسبت روز جهانی رادیو، هشت واقعیت زیر از این رسانه قدیمی و دوست‌داشتنی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 

  1. رادیوها در همه جا هستند و حداقل 75٪ خانوارها در کشورهای در حال توسعه به رادیو دسترسی دارند.
  2. بیش از 2،4 میلیارد گیرنده رادیویی آنالوگ و بیش از ۵۱.۰۰۰ ایستگاه رادیویی در سراسر جهان وجود دارد.
  3. درآمد اصلی ایستگاه های رادیویی بزرگ و رسمی دنیا از بخش محتوای خبری حاصل می‌شود و طبق آخرین بررسی‌های انجام‌شده به طور میانگین این شبکه‌ها درآمد سالانه‌ای بین ۱۹ الی ۲۵ میلیون دلار دارند.
  4. 86 درصد از بزرگسالان بین 25 تا 54 ساله جامعه حداقل یک بار در یکی از سه پلت فرم اصلی شنیداری رادیو را شنیده‌اند. گوش دادن به رادیو AM / FM هشت برابر بیشتر نسبت به رادیوهای ماهواره‌ای و هفده برابر بیشتر از رادیوهای اینترنتی (پادکستها) است.
  5. طبق تحقیقات یونسکو، گوش دادن به یک ایستگاه رادیویی خارجی زمانی کاهش می یابد که رسانه های محلی آزاد باشند و آنچه که مردم محلی دوست دارند بشنوند را ارائه می دهند.
  6. رشد شنوندگان رادیوهای اینترنتی (پادکستها) در سالهای ۲۰۱۳ الی ۲۰۱۷ بیش از ۲۰۰ درصد بوده است.
  7. در سالهای ۲۰۱۴ الی ۲۰۱۷ تعداد دانلود پادکستها (رادیوهای اینترنتی) ۶۵۰ درصد رشد داشته است.
  8. بین سالهای ۲۰۱۶ الی ۲۰۱۷ تعداد شنوندگان پادکستها هر ماه ۱۹ درصد افزایش داشته است. به طور میانگین رشد حوزه موضوعی خبر و گفتگو در حدود ۲۴ درصد و رشد حوزه موسیقی ۷ درصد بوده است.

 

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.