رسانه ها باید به کمک توسعه زیست‌بوم تولید محتوی بیایند

0

مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در بازدید از رایمون مدیا بیان کرد:

رسانه ها باید به کمک توسعه زیست‌بوم تولید محتوی بیایند

دبیر ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تور علمی و بازدید از مرکز نوآوری و شتاب‌دهی رایمون مدیا گفت: باید شناخت رسانه ملی و دیگر رسانه‌ها از حوزه علم و فناوری درست شکل بگیرد تا این ظرفیت مهم تولید محتوا به کمک توسعه این زیست‌بوم در کشور بیایند.

به گزارش روابط عمومی مرکز نوآوری و شتابدهی رایمون، تور بازدید از بزگترین مرکز CJI  کشور با حضور دکتر پرویز کرمی مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان، دکتر سید احمد موسوی صمدی مدیر گروه اجتماعی شبکه 4 و دکتر سید مهدی جوادی مدیر عامل مرکز نوآوری و شتابدهی رایمون به همراه جمعی از تهیه کننده های شبکه های مختلف سیما وفعالان حوزه تصویرساز کشور از بخش‌های مختلف مرکز نوآوری و شتاب‌دهی رایمون مدیا بازدید کردند.

کرمی افزود: زیست‌بوم فناوری و نوآوری زنجیره کامل ودرستی از بازیگران حوزه‌های علمی کشور را شناسایی وحمایت کرد، گفت: این زنجیره در کنار هم و در دل زیست‌بوم فناوری و نوآوری به توسعه علم و فناوری در کشور و معرفی دستاوردهای این حوزه به جامعه موثر شدند.

وی با اشاره به تلاش‌های معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌های کشور، بیان کرد: در حال حاضر با حمایت‌های معاونت علمی و فناوری و اجرایی شدن قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان، ۵ هزار و ۳۰۰ شرکت و ۶ هزار استارتاپ در کشور فعالیت می‌کنند.

دبیر ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به راه‌اندازی کارخانه های نوآوری ، گفت: پهنه‌های فراموش شده و ازکارافتاده ومتروک شهری با استقرار شتاب‌دهنده‌ها و استارتاپ‌ها در دلشان به محل تولید استارت اپها وتجمیع ظرفیت‌های علمی و فناورانه کشور بدل شدند.

کرمی همچنین گفت: همین مجموعه رایمون که به عنوان یک مرکز نوآوری و شتاب‌دهی در حوزه تصویرسازی فعالیت می‌کند هم در یک سوله متروک شده و قدیمی یک کارخانه روغن کشی ایجاد وبه قلب یکی استودیوهای مجهز کشور تبدیل شده است.

به گفته مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، در حال حاضر ۱۲۰ مرکز شتاب‌دهی در کل کشور ایجاد شده است. این مراکز به عنوان یکی از ارکان اصلی زیست‌بوم فناوری و نوآوری در کشور حضور دارند.

کرمی همچنین بیان کرد: تولید محتوا یکی از حوزه‌هایی است که ظرفیت بالایی برای کمک به توسعه فرهنگ علم و فناوری کشور ونیز اشتغالزایی دارد. حرکتها در این حوزه آغاز شده اما هنوز زنجیره آن تکمیل نشده است.

رئیس مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: بطور مثال ایران در حوزه زیست‌فناوری و نانوفناوری حرف اول را در منطقه می‌زند. این اتفاق با شکل‌گیری زیست‌بوم فناوری و نوآوری شتاب گرفت. توانایی ایران در این حوزه‌های علمی در دوران شیوع کرونا به جامعه اثبات شد.

کرمی در ادامه بیان کرد: باور مردم به توانمندی‌های علمی کشور به فرهنگ‌سازی و معرفی این تلاش‌ها وابسته است. مثلا روزهای شیوع کرونا بهترین فرصت بود که مردم بدانند زیست‌بوم فناوری و نوآوری چه توانایی ها وظرفیت‌هایی دارد.

دبیر ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به نیاز تولید ماسک در کشور، گفت: ما پیش از شیوع بیماری کرونا دانش و دستگاه‌های تولید ماسک را در کشور به صورت محدود داشتیم‌؛ اما با شروع این بیماری در کشور صددرصد این دانش و ظرفیت در کشور فعال شد و در اختیار جامعه قرار گرفت.

کرمی ادامه داد: زیست‌بوم‌ فناوری و نوآوری زمانی تکمیل می‌شود که همه ارکان آن اعم‌ از دولت، بخش خصوصی و دانشمندان ومردم بعنوان حامی به آن ورود و نقش خود را به صورت کامل ایفا کنند.

مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری همچنین تاکید کرد:  قهرمان‌سازی موثر، دوام یافتن و افزایش اشتغال‌زایی در زیست‌بوم فناوری و نوآوری را به حضور مفید رسانه‌ها در این حوزه منوط کرد و گفت: هر حرکت نو اورانه و خلاقانه‌ای در کشور در ابتدا با مخالفت‌هایی روبرو می‌شود. همانگونه که برای شروع کار تاکسی‌های اینترنتی پیش آمد اما نباید از این مخالفت‌ها ترسید. باید قدم‌های موثر برداشت و توسعه علم و فناوری را با کمک همه بازیگران این عرصه به پیش برد.

رئیس مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری معتقد است که نوآوری راه خود را پیدا می‌کند. اما حضوروزبان رسانه در این حوزه راه‌گشا است و به شفاف‌سازی اقدامات و توسعه این حوزه کمک می‌کند.

بر اهمیت بهره‌گیری از رسانه و فضای مجازی در توسعه علم و فناوری تاکید کرد و گفت: باید از این ابزار مهم و موثر برای معرفی تلاش‌های علمی ومعرفی دستاوردها در جهت امید افزایی و پیشرفت به جامعه بهره ببریم.

کرمی در این بازدید با بیان اینکه تنها راه تاثیرگذاری دستاوردها و یافته‌های علمی،  رفع نیاز و نمود آنها در جامعه است، بیان کرد: اگر دانشمندان وفناوران از حمایت‌های جامعه برخوردار نباشند قطعا کار انها ابتر شده وموثر نخواهند بود.

به گفته مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، در گذشته رسانه ها و رسانه‌های مکتوب شناخت کافی از حوزه علم و فناوری نداشتند و دانشمندانمان  نیز از رسانه‌ها دوری می‌کردند.

کرمی ادامه داد: تنها راه برون رفت از این فضای نامطلوب، معرفی دستاوردهای حوزه علم و فناوری به جامعه با شیوه  درست و قابل فهم برای رسانه‌ها بود. ما همه ارکان زیست‌بوم فناوری و نوآوری را در کشور داریم اما از آن استفاده  درست وکاملی نمی‌ کنیم .

مدیر عامل مرکز نوآوری و شتابدهی رایمون:

تبدیل ایران به  قطب انیمیشن و جلوه های ویژه  خاورمیانه

مدیر عامل مرکز نوآوری و شتابدهی رایمون نیز در این تور بازدید گفت: ما در رایمون با استفاده از تکنولوژی های روز قابلیت تولید فیلم ها و تیزرهای مشابه خارجی را داریم که به دلیل عدم آگاهی و یا ضعف دانش استفاده تاکنون کمتر در سینما و تلوزیون استفاده شده است.

سید مهدی جوادی با اشاره به این موضوع که استفاده از تکنولوی موشن کپچرهزینه های تولید را پایین می آورد و به سادگی قابلیت شبیه سازی را دارد که در متری شیش و نیم از این قابلیت رایمون استفاده شده است. برای بازیگران نیز تطبیق با فضای خیالی سخت است و کارگردان ها کمتر به سمت استفاده از این تکنولوژی می روند. به عنوان مثال برای بازیگر سخت است تصور کند در حال بازکردن درب است.

وی با اشاره به این موضوع که برای رشد و ارتقا در حوزه تولیدات موفق قابل رقابت با عرصه جهانی نیازمند فاصله گرفتن با حمایت های دولتی و تجاری سازی تولیدات هستیم، گفت: استفاده از تجهیزات به روز و قیمت پایین خدمات در ایران، ایران را کشوری مستعد برای تبدیل شدن به قطب تولید انیمیشن و جلوه های ویژه در خاورمیانه کرده است.

تولید محتوی در ایران مغفول مانده است

مدیر عامل مرکز نوآوری و شتابدهی رایمون با اشاره به این موضوع که باید به محتوا به عنوان یک محصول و کالای ارزشمند نگاه کرد. ایجاد زنجیره ارزش در این حوزه هم ضروری است، افزود: تقریبا ارزش تولیدات محتوی در دنیا بالغ بر 1200 میلیارد دلار است که در کشور ما کمتر به آن پرداخته شده است. باید تولید محتوا را از شکل سفارشی خارج کنیم و به سمت و سوی درآمدزایی، عرضه و فروش سوق دهیم. رایمون تمام توان خود را برای حمایت از استارتاپ های تولید محتوی در کشور کرده است.

دولتی سازی تولیدات رکود به همراه دارد

سید مهدی جوادی با اشاره به این موضوع که از فعالیت های نوآورانه استقبال می کنیم، افزود: در بحث تولید محتوی ناگزیر از حرکت به سمت تولید محصول فناورانه هستند در این صورت است که محصول ناگزیر به طی کردن مسیر از  تجاری سازی و فعال شدن در حوزه رقابتی است این در حالی است که دولتی بودن تولیدات قابلیت رقابتی بودن محصول و تولید براساس نیاز مشتری را از محصول می گیرد و رکود به همراه دارد.

مدیر عامل مرکز نوآوری و شتابدهی رایمون رایمون تصریح کرد: در حال حاضر محتوی به عنوان سود تجاری در بازار شناخته می شود. در دو سال گذشته بالغ بر 6 هزار میلیارد تومان در حوزه محتوی در آمد زایی ایجاد شده است. وقتی از این توانمندی و هنر به درستی استفاده شود نیاز به ارگان های سفارش دهنده مثل سازمان صدا و سیما و سفارشی تولید کردن کاهش می یابد و خلاقیت وارد عرصه تولید می شود تا از مزیت های رقابتی محصول استفاده شود.

ارائه خدمات استدیوئی به برنامه های ناظر به عرضه در بازار عمومی

سید مهدی جوادی خاطر نشان ساخت: مرکز شتابدهی و نوآوری رایمون به عنوان مرکز cji  کشور در نظر گرفته شده است تا با درکنار هم قرار دادن نیاز های تولید به تهییه کنندگان و تولیدکننده ها برای تولید محصول فن آورانه کمک کند، مجموعه رایمون دارای مجهز ترین استدیو موشن کپچر ایران، استاپ موشن، صدا، تصویر، 360 درجه کروماکی و  بلک باکس ، سالن تصیح رنگ، سینمای خانوادگی و … است و برای در ارائه خدمات استدیوئی به برنامه های ناظر به عرضه در بازار عمومی توجه داریم.

وی یادآور شد: اکثر انیمیشن های بزرگ ایران از خدمات رایمون استفاده کرده اند و تولید برنامه های مختلف تلوزیونی مانند آفتاب شرقی، زندگی پس از زندگی، فن آورد و… ، کپچر فیلم های سینمایی و ارائه خدمات رندر فارم به تهیه کننده و کاردان های مختلف مانند فیلم مسخره باز، خورشید، متری شیش و نیم ، فرود و ….  نشان از توانمندی رایمون در حوزه CJI دارد.

نگاه رایمون فرامرزی است

مدیر عامل مرکز نوآوری و شتابدهی رایمون با اشاره به نگاه فرامرزی این مرکز از دریافت سفارش تولید از کشورهای اطراف، اسپانیا و هند خبرداد و گفت: یکی از افتخارات رایمون دریافت سیمرغ بلورین جشنواره فجر برای جلوه های ویژه توسط یکی از استارتاپ هایی بود که دو سال قبل از یکی از شهرستان ها به رایمون وارد شده بود، است. علاوه بر این تولیدات داخلی در حوزه بین الملل نیز برای کشور هند 2.0 که دو هفته تاپ لاین بالی وود بود، پروژه هایی با کشور عراق و اسپانیا داشتیم.

رایمون پایگاهی برای استفاده از زنجیره خدمات شتابدهی

سید مهدی جوادی با اشاره به تحریم ها گفت: نیروهای توانمند رایمون با استفاده از قابلیت نیروهای داخلی خود سعی در دور زدن تحریم ها و بومی سازی برخی از تجهیزات موشن کپچر و یا شکستن قفل نرم افزارهای این حوزه کرده است. از دیگر ابتکارات ما در رایمون با استفاده از ریموتی که طراحی شد امکان ارسال و دریافت فایل از راه دور را برای همه تهیه کنندگان داخلی و خارجی فراهم کرد که پروژه های سنگین انیمیشن داخلی و خارجی را از این طریق و بدون حضور فیزیکی انجام دادیم.

وی با اشاره به ورود رایمون به حوزه شتابدهی افزود: نگاه رایمون تجاری سازی محصولات فن آورانه است که برای تحقق این مهم از همه ابزارها و قابلیت های مجموعه مشاوران، منتورها و کارشناسان کمک گرفتیم تا بتوانیم تیم های استارتاپی را به مرحله شتابدهی خود برسانیم. در این راستا اقدام به ایجاد فضای کار اشتراکی برای تیم های استارتاپی با قابلیت استفاده از زنجیره خدمات رایمون مدیا کردیم.

در پایان دکتر پرویز کرمی به  فعالان عرصه تولید فیلم  برنامه های تلوزیونی و تهیه کننده های صدا و سیما گفت: یکی از پروژه های موفق معاونت علمی که با حمایت این معاونت و ستاد اجرائی فرمان امام تاسیس شد مرکز نوآوری و شتابدهی رایمون به عنوان یکی از بزرگترین مراکز CJI  کشور بود و از تهیه کننده خواست تا از این قابلیت های رایمون استفاده کنند.

در این تور میهمانان از بخش های مختلف مرکز نوآوری و شتابدهی رایمون شامل سالن سینما، استودیو کروماکی، استدیو استاپ موشن، استودیو موشن کپچر، فضای کار اشتراکی، رندر فارم و…. بازدید و قابلیت های رایمون برای میهمانان بازگو شد.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.