تهدید علی بابا به اتهام ارزان فروشی

اخطار انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران

0

چندی پیش یکی از شرکت‌های بزرگ هواپیمایی دسترسی علی بابا و‌۲۵۰۰ سایت دیگر را به اتهام گران‌فروشی بسته بود و‌ امروز آنها متهم به ارزان‌فروشی شده‌اند!

این اخطار در پی شکایت تعداد معدودی از دفاتر خدمات مسافرتی از شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی سفرهای علی بابا، مبنی بر فروش بلیط هواپیما، ارزان‌تر از سایر عاملان فروش و تخفیف مستقیم 5 تا 9 درصدی به مسافران بلیط هواپیما ارائه شده است. در این نامه صراحتا علی بابا تهدید شده است که در صورت خودداری از افزایش قیمت بلیط هواپیما مورد برخورد واقع خواهد شد. (تصویر نامه را اینجا ببینید)

صدور چنین اخطاری در شرایطی که علی بابا با کاهش قیمت در صدد حمایت از گروه مصرف‌کننده است و این اقدام باید مورد تقدیر قرار گیرد، در عوض با اخطار و حتی تهدید این انجمن صنفی مواجه شده است و گویا انجمن مورد نظر، با تخفیف و کاهش قیمت به نفع مسافران خطوط هوایی مخالف است.

 

خدمت‌رسانی با کیفیت و در عین حال ارائه قیمت ارزان به مردم جرم نیست

نیما قاضی، مدیرعامل شرکت سفرهای علی بابا در پاسخ به این اخطاریه و با هدف شفاف‌سازی در نحوه نرخ‌گذاری بلیط هواپیما گفت: «قیمت‌گذاری روی بلیط هواپیما در اختیار شرکت‌های هواپیمایی است و این شرکت‌ها نرخ بلیط (Fare) را تعیین می‌کنند؛ اما سود فروش بلیط متعلق به عامل فروش است و عامل فروش، چه آنلاین و چه حضوری، مجاز است از میزان سود خود به مشتری تخفیف دهد. بر همین اساس، همانطور که آژانس‌های مسافرتی حضوری، هنگام فروش بلیط هواپیما برای مشتری تخفیف‌هایی لحاظ می‌کنند، وب‌سایت علی بابا نیز با هدف حمایت از مشتریان خود با توجه به اوضاع نابسمان اقتصادی از بخشی از سود خود به نفع مشتری می‌گذرد و این تخفیف را روی قیمت تمامی بلیط‌های وب سایت خود برای تمامی مشتریان اعمال می‌کند.

او تاکید کرد: «با اطمینان می‌گویم که وب‌سایت علی بابا، تخفیفی بیش از کمیسیونی که متعلق به خودش است ارائه نمی‌کند.»

به گفته مدیر عامل شرکت سفرهای علی بابا، ارائه خدمات با کیفیت با قیمت و پشتیبانی مناسب از افتخارات علی بابا است و این درحالیست که برخی از همکاران ما در جلساتی که در انجمن مورد نظر برگزار می‌شود، نسبت به این موضوع گله‌مندند و معتقدند که علی بابا با ارائه چنین خدماتی با قیمت و پشتیبانی مناسب، توجه مسافران را به خود جلب کرده است و از رقبای دیگر پیشی گرفته است.»

او یادآور شد خدمت‌رسانی با کیفیت و در عین حال ارائه قیمت ارزان و مناسب به مردم جرم نیست و سایت علی بابا از سود خود به منظور حمایت اقتصادی از مشتریان می‌گذرند و بلیط هواپیما با قیمت ارزان و مناسب به فروش می‌رسانند؛ کاری خلاف انجام نمی‌دهند و در چارچوب قانون فعالیت می‌کنند و در صورتی که قانونی برای این حوزه وضع شود، این قانون باید توسط همه بازیگران به اجرا درآید.

مدیر عامل علی بابا با اشاره به این موضوع که رئیس انجمن صنفی مورد نظر، علی بابا را عامل «لطمه به فعالیت سایر واحدها» معرفی کرده است، گفت: «این موضوع بدون اینکه به قوانین و ضوابط خاصی اشاره شود، مطرح شده است و شائبه تبانی و سوء‌استفاده از جایگاه را مطرح می‌کند.»

 

چندی پیش یکی از شرکت‌های بزرگ هواپیمایی دسترسی علی بابا و‌۲۵۰۰ سایت دیگر را به اتهام گران فروشی بسته بود و‌ امروز آنها متهم به ارزان فروشی شده‌اند!

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.