تغییر الگوی ‌سرمایه‌گذاری روی استارتاپ‌ها در جی‌تکس ۲۰۱۸

نفوذ فناوری بلاکچین در بازی بزرگ ‌سرمایه‌گذاران

0

از مزایای استفاده از فناوری بلاکچین در حوزه سرمایه‌گذاری که باعث ناکارآمدی سایر نهادهای ‌سرمایه‌گذاری متمرکز ‌می‌شود ‌می‌توان به هزینه پایین بررسی و مدیریت طرح‌ها، شفافیت بالا و عدم امکان دخالت سلیقه برخی مدیران در تصمیم‌گیری، غیرمتمرکز بودن و جهانی بودن این پلتفرم‌ها اشاره کرد.

با پیشرفت روزافزون فناوری نه‌تنها کسب و کارهای سنتی و کالاها و خدمات تغییر شکل ‌می‌دهند بلکه در برخی موارد مفاهیم یک حوزه و چارچوب‌های آن به کلی تغییر ‌می‌کنند. یکی از حوزه‌هایی که در نمایشگاه جی‌تکس ۲۰۱۸ دبی بسیار مورد توجه استارتاپ‌ها و حتی ‌سرمایه‌گذاران قرار گرفته، پلتفرم ‌سرمایه‌گذاری غیرمتمرکز مبتنی بر فناوری بلاکچین است.

 

پلتفرم سرمایه‌گذاری غیرمتمرکز

این پلتفرم در اصل یک نرم‌افزار بلاکچین است که امکان ‌سرمایه‌گذاری توسط سرمایه‌گذاران و جذب سرمایه توسط تیم‌های استارتاپی را به صورت غیرمتمرکز فراهم کرده است. به گفته برخی از بازدیدکنندگان، این اولین VC  غیرمتمرکز است که به همه این امکان را ‌می‌دهد که بدون دخالت واسطه‌ها، طرح‌های استارتاپی را مشاهده کنند، به صورت امن روی آنها ‌سرمایه‌گذاری کنند و از منافع آنها نیز منتفع شوند. استارتاپ‌ها نیز ‌می‌توانند با اطمینان از یک فرآیند منطقی و روشن، سرمایه جذب کنند و بدون نگرانی بابت دریافت پول و خدمات، از پایگاه مشتریان عمده این پلتفرم به عنوان مشتریان اولیه، استفاده کنند.

 

مزایای استفاده از بلاکچین در سرمایه‌گذاری

«ویجای» که به نمایندگی از یک مجموعه ‌سرمایه‌گذار آمریکایی-اماراتی در جی‌تکس ۲۰۱۸ دبی حضور فعال دارد در خصوص پلتفرم GlobalVC و سایر پلتفرم‌های مشابه گفت: «از مزایای استفاده از فناوری بلاکچین در حوزه سرمایه‌گذاری که باعث ناکارآمدی سایر نهادهای ‌سرمایه‌گذاری متمرکز ‌می‌شود ‌می‌توان به هزینه پایین بررسی و مدیریت طرح‌ها، شفافیت بالا و عدم امکان دخالت سلیقه برخی مدیران در تصمیم‌گیری، غیرمتمرکز بودن و جهانی بودن این پلتفرم‌ها و ارائه اطلاعات دقیق و بدون امکان دستکاری جهت سهولت و شفافیت‌ در جذب سرمایه و همچنین فرآیندهای شفاف و مبتنی بر خرد جمعی اشاره کرد.»

به گفته او، این مجموعه ‌سرمایه‌گذاری سعی دارد تا با تکیه بر فناوری بلاکچین نقش معاملات پولی در استارتاپ‌ها را کمرنگ‌تر کرده و بدون توجه به مناقشات سیاسی فضای ‌سرمایه‌گذاری در جهان را رشد دهد.

ویجای در ادامه توضیح می‌دهد که در این مدل ‌سرمایه‌گذاری در ازای پول دریافتی، توکن سهام ارائه ‌می‌شود که کلیه حقوق سهام را داراست و بر بستر بلاکچین که یک بستر امن است، ذخیره ‌می‌شود. همچنین قرارداد حقوقی در جهان واقعی نیز با استارتاپ منعقد ‌می‌شود و بر بستر بلاکچین، ذخیره خواهد شد.

او به این صورت توضیح می‌دهد: «هر ‌سرمایه‌گذار و استارتاپ در ازای کوین‌های سهامی خود، کوین‌های اشتراک دریافت ‌می‌کند که ‌می‌تواند آنها را نقد کرده، به دیگران داده یا با استارتاپ‌های دیگر، معاوضه کند.»

 

افزایش سرعت رشد استارتاپ‌ها

گفته ‌می‌شود فرآیند بررسی توسط ارزیاب‌هایی که خودشان توسط جوامع استارتاپی انتخاب ‌می‌شوند انجام خواهد شد و آنها هستند که طرح‌ها را ارزیابی و ارزش‌گذاری ‌می‌کنند و به سایر اکوسیستم، ارائه ‌می‌‌دهند. بسیاری از استارتاپ‌های خاورمیانه و کشورهای حوزه منا و آفریقا که دسترسی محدود به سرمایه دارند امیدوارند تا با استفاده از این پلتفرم سرعت رشد خود را افزایش دهند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.