تصمیم اپل ضربه وحشتناکی به الوپیک زد!

مهدی نایبی، مدیرعامل الوپیک:

0

«مشکلاتی که برای اپل در ایران به وجود آمد ضربه وحشتناکی به ما زد. درست است که مشکلات مربوط به آن را برطرف کردیم و روی اپ‌استور برگشتیم ولی دقیقا زمانی که در اوج رشدمان بودیم این اتفاق افتاد. علاوه بر اینکه، نسخه جدید الوپیک که شیفت بسیار بزرگی به حساب می‌آمد، تازه ریلیز شده و نسخه قبلی پاک شده بود. به این ترتیب بود که یک روز صبح کاربران متوجه شدند که نسخه آی‌اواس کلا از کار افتاده است. با این اتفاق عملا دو ماه تلاش ما از بین رفت.»

مهدی نایبی، مدیرعامل الوپیک درباره مهم‌ترین اتفاقات اکوسیستم استارتاپی ایران گفت: «مسلما این اکوسیستم پر از اتفاقات خوب است. وجود آدم‌هایی مثل من که برای حضور در این اکوسیستم، از خارج کشور به ایران آمده‌ایم تا این شرکت‌ها را راه‌اندازی کنیم، خود بهترین نشانه برای اثبات خوب بودن این فضاست. در بین اتفاقات خوب زیادی که رخ داده است، بزرگترین آن‌ها،  داشتن احساس حمایت از طرف دولت است.»

به گزارش شنبه‌پرس، مدیرعامل الوپیک در مورد بزرگترین چالش سر راهشان، از سرویس‌هایی گفت که گاهی امکان دسترسی به آن‌ها از بین می‌رود. او اینطور توضیح داد که: «در بیزینس ما تعداد و حجم درخواست‌هایی که به سرور زده می‌شود بسیار بالاست، از این نظر شاید با خیلی شرکت‌های دیگر تفاوت داشته باشیم. برای حل کردن این مشکل در همه جای دنیا، ست‌آپ‌ها و کلاد سرویس‌های‌ خوبی وجود دارد که می‌توان با هزینه کم در مواقع لازم، اسکیل کرد ولی متاسفانه در ایران این مشکل هنوز به صورت کامل برطرف نشده و ما مجبور به پرداخت هزینه‌های بالا برای سرور هستیم.»

نایبی افزود: «مشکلاتی که برای اپل در ایران به وجود آمد ضربه وحشتناکی به ما زد. درست است که مشکلات مربوط به آن را برطرف کردیم و روی اپ‌استور برگشتیم ولی دقیقا زمانی که در اوج رشدمان بودیم این اتفاق افتاد. علاوه بر اینکه، نسخه جدید الوپیک که شیفت بسیار بزرگی به حساب می‌آمد، تازه ریلیز شده و نسخه قبلی پاک شده بود. به این ترتیب بود که یک روز صبح کاربران متوجه شدند که نسخه آی‌اواس کلا از کار افتاده است. با این اتفاق عملا دو ماه تلاش ما از بین رفت. امروز می‌توان گفت تا حدی خسارت جبران شده ولی جایگاهی که امروز داریم، جایگاهی است که دوماه پیش باید در آن قرار می‌گرفتیم.» به عقیده نایبی با همه این اتفاقات می‌توان گفت رشد الوپیک تا الان فوق‌العاده بوده است ولی اگر آن اتفاق نبود رشدشان از این هم سریع‌تر می‌بود.

بازدهی شتابدهنده‌ها پایین است

در پایان، نایبی توصیه‌ای برای استارتاپ‌ها داشت و گفت: «مهمترین موضوع در راه‌اندازی اپ، سایت و استارتاپ‌ها در هرکجای دنیا، این است که توجه داشته باشند هرچه سریع‌تر تیم اولیه را جمع کنند و محصولشان را برسانند به یک حداقل پروتوتایپ و با دست پر، دنبال سرمایه‌گذار باشند.»

به نظر نایبی، در ایران هنوز سیستم به درستی تعریف نشده، این هم به دلیل نداشتن تجربه است. «استارتاپ‌ها از ابتدای کار به دنبال شتابدهنده هستند و به آن سمت می‌روند. مدت زمانی که در شتابدهنده‌ها صرف می‌کنند نسبت به پولی که دریافت می‌کنند بسیار زیاد است و عملا منفعت زیادی برایشان ندارد. علاوه بر اینکه این شرایط به آن‌ها اجازه نخواهد داد که به فاز بعدی انتقال پیدا کنند. فازی که در آن استارتاپ‌ها باید نشان دهند درخواستشان، فروششان و خواست تیمشان واقعی است.»

سرمایه‌گذاران در کار استارتاپ‌ها دخالت نکنند!

مدیرعامل الوپیک اضافه کرد: «هم پول و هم تعداد سرمایه‌گذاران اکوسیستم استارتاپی کشور باید افزایش پیدا کند چون چیزی که در حال حاضر وجود دارد بسیار محدود است. ما در اکوسیستم به سرمایه‌گذارانی نیاز داریم که واقعا بدانند استارتاپ چیست و با مدیرعامل یک استارتاپ چه برخورد و از او چه انتظاراتی باید داشت. همین مسائل جزئی گاهی باعث به وجود آمدن برخوردهایی می‌شود.» به نظر او سرمایه‌گذاران فعلی در این اکوسیستم اکثرا انتظار دارند که سرمایه‌گذاریشان بسیار سریع و خیلی خوب جواب دهد و اکثرا در پی دخالت در روند انجام بیزینس هستند در صورتیکه در کار استارتاپی کاملا برعکس است و سرمایه‌گذاری، نیازمند وجود اعتماد 100درصدی به تیم است.»

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.