تراویس کالانیک ۱۶۴ میلیون دلار دیگر از سهام این شرکت را فروخت

4.2٪ از سهام اوبر متعلق به مدیرعامل سابق اوبر است

0

فروش زنجیره‌ای سهام اوبر توسط مدیرعامل سابق این شرکت، به منظور رشد و توسعه استارتاپ دیگری اتفاق افتاد.

تراویس کالانیک (Travis Kalanick)، بازرگان و کارآفرین آمریکایی است. کالانیک در سال ۲۰۰۹ شرکت اوبر را تاسیس کرد. ولی همراهی کالانیک با اوبر عمری طولانی نداشت. زیرا او در ژوئن ۲۰۱۷ بعد از مدت‌ها تنش از این شرکت جدا شد. پس از رسوایی‌ها و درگیری‌هایی که در شرکت اتفاق افتاد؛ تراویس کالانیک مجبور به استعفا شد.

اگرچه کالانیک علت کناره‌گیری خود را «مرخصی دائمی به دلیل مرگ مادرش در سانحه قایقرانی» عنوان کرد. ولی دلیل استعفای تراویس کالانیک فشار سرمایه‌گذاران عمده اوبر بود. البته تراویس کالانیک همچنان عضو هیئت مدیره اوبر باقی ماند.

تراویس کالانیک بعد از اعلام استعفایش گفت: « اوبر را بیش از هر چیزی در دنیا دوست دارم. در این دوره دشوار در زندگی شخصی‌ام، درخواست سرمایه‌گذران را برای استعفا قبول می‌کنم. می‌خواهم اوبر به جای انحراف از مسیر اصلی، به توسعه‌اش برسد.»

مدیرعامل سابق اوبر در چند ماه اخیر به فروش سهام خود فکر می‌کرد. او در چند روز اخیر ۱۶۴ میلیون دلار دیگر از سهام این شرکت را فروخت.

تراویس کالانیک، در هفته گذشته 547 میلیون دلار از ارزش این شرکت را فروخته بود. کالانیک در حال حاضر برروی پروژه‌های دیگری کار می‌کند. به همین خاطر سهامش از اوبر را می‌فروشد.

تراویس کالانیک 43 ساله اکنون رهبری استارتاپ کلود کیچنز(CloudKitchens) را برعهده دارد. استارتاپ کلود کیچنز در خصوص اجاره فضاهای تجاری کار می‌کند. تمرکز استارتاپ کلود کیچنز بیش از هر چیزی بر اشتراک‌گذاری آشپزخانه‌هایی برای رستوران‌ها است.

از سهام کالانیک در اوبر 71.7 میلیون باقی مانده است. اکنون سهم تراویس کالانیک از اوبر برابر با 4.2٪ است. کالانیک برای استارتاپ کلود کیچنز، مبلغی در حدود 300 میلیون دلار سرمایه‌گذاری کرده است.

استارتاپ کلود کیچنز از سرمایه‌گذاری خارجی نیز بی‌نصیب نمانده است. استارتاپ کلود کیچنز در ژانویه امسال 400 میلیون دلار از عربستان سعودی سرمایه دریافت کرد. به گزارش وال استریت ژورنال سرمایه کلود کیچنز به 5 میلیارد دلار رسید. تراویس کالانیک در یک دوره 180 روزه، سهام خود از اوبر را میفروشد تا در استارتاپ کلود کیچنز سرمایه‌گذاری کند.
منبع : مارکت اینسایدر

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.