تحول در تولید هوشمند و بیمه با فناوری بلاک‌چین

0

به گفته رییس کنفرانس بین‌المللی بلاک‌چین، فناوری بلاک‌چین تنها برای استفاده در سیستم بانکداری نیست، بلکه کل دنیای فناوری و به‌ویژه بخش تولید هوشمند و بیمه را دستخوش تغییر اساسی خواهد کرد

به گزارش شنبه پرس به نقل از ICTPRESS، کنفرانس علمی-بین‌المللی حوزه بلاک‌چین، رمزارزها و اقتصاد جهانی در ایران با حضور اساتید، اندیشمندان، فعالان و توسعه‌دهندگان و متخصصان این حوزه، به همت باشگاه نوآوری و فناوری یونسکو و کمیسیون ملی یونسکو- ایران و با حمایت وزرات علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت صنعت، معدن و تجارت، کمیسیون‌های اقتصادی، برنامه و بودجه و فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی، سازمان جهانی مالکیت فکری، باشگاه آموزش‌های الکترونیکی یونسکو، سیویلیکا و دانشگاه‌های تهران، شهید بهشتی، صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، علامه طباطبایی، آزاد اسلامی و علوم پزشکی مجازی، ۱۴ و ۱۵ مرداد ۱۴۰۰ به‌شکل آنلاین برگزار می‌شود.
پیمان سرحدی -رییس‌کل باشگاه نوآوری و فناوری یونسکو و رییس کنفرانس بین‌المللی بلاک‌چین، رمزارزها و اقتصاد جهانی- بیان کرد: فناوری “بلاک‌چین”(Blockchain) خلاف آن‌چه که تصور می‌شود، تنها برای استفاده در سیستم بانکداری نیست، بلکه کل دنیای فناوری و به‌ویژه بخش تولید هوشمند و بیمه را نیز دستخوش تغییر اساسی خواهد کرد. این فناوری می‌تواند امکان انتقال مطمئن و معتبر داده‌ها و همچنین یک شبکه قابل ردیابی ناگسستنی را فراهم کند که این ویژگی‌ها تنها برای امور بانکی نیست.


بلاک‌چین پدیده‌ای تأثیرگذار در تولید هوشمند و صنعت بیمه

وی ادامه داد: با توجه به پیشرفت روزافزون ارزهای دیجیتال و استفاده آن‌ها از قابلیت‌های بسیار زیاد تکنولوژی بلاک‌چین به‌عنوان سیستمی غیرمتمرکز با امنیت بالا، آشنایی بیشتر با این تکنولوژی یکی از اصول و مفاهیم پایه برای ورود به دنیای ارزهای دیجیتال و بهره‌وری از آن‌ها است. علاوه بر این افراد با آشنایی بیشتر با بلاک‌چین می‌توانند ارز دیجیتال خود را ایجاد کنند، پس بسیار واضح است که درک درست بلاک‌چین و کاربردهای آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که به‌عنوان پدیده‌ای اثرگذار در تولید هوشمند نباید نادیده گرفته شود.
رییس کنفرانس بین‌المللی بلاک‌چین با اشاره به تاثیر بلاک‌چین در صنعت بیمه گفت: بلاک‌چین پتانسیل بالایی برای به‌کارگیری در صنعت بیمه دارد. در شرایطی که اثبات و تأیید اعتبار، ضرورت بالایی داشته باشد، بلاک‌چین به‌کار می‌آید. تشخیص و جلوگیری از تقلب و خودکارسازی فرآیند رسیدگی، از مهم‌ترین مزایای بلاک‌چین در صنعت بیمه محسوب می‌شوند.
سرحدی با توضیحاتی درباره تحقیق و بررسی علمی اقتصاد جهان و استفاده از فناوری‌های نوظهور با امنیت بالا همچون بلاک‌چین؛ ایجاد زمینه مناسب برای همکاری، تبادل نظر و انتقال تجربیات و دستاوردهای علمی و عملی اساتید و پژوهش‌گران حوزه‌های فناوری بلاک‌چین، ارائه راهکارهای نوین برای پیشبرد صنعت کشور با استفاده از فناوری‌های جدید و به‌ویژه فناوری بلاک‌چین، فرهنگ‌سازی و انتقال درست تعریف بلاک‌چین و فناوری‌های نوین علمی در صنعت‌های مختلف، تبادل‌نظر درباره فرصت‌شناسی با استفاده از فناوری زنجیره ‌بلوک، معرفی مدیریت دانش‌محور برای اداره هر چه بهتر سازمان‌ها و آموزش و مفهوم‌شناسی در حوزه کریپتوکارنسی‌ها (رمزارزها) را از اهداف این کفرانس بین‌المللی برشمرد.
وی درباره کارگاه‌های آموزشی حین برگزاری کنفرانس نیز توضیح داد: ما تلاش کردیم در این حوزه به موضوعات تازه‌ای ورود کنیم؛ چراکه این فناوری در دنیا به‌طور گسترده‌ای توسعه یافته است و صنایع بزرگ دنیا در تلاشند تا بتوانند از ظرفیت این فناوری نوین برای توسعه و پیشبرد خود استفاده کنند. بلاک‌چین و استخراج رمزارزها (ماینینگ)، بلاک‌چین در زنجیره تأمین و صنایع غذایی، بلاک‌چین و حقوق مالکیت فکری (Copyright)، بلاک‌چین در صنعت برق و مخابرات، حاکمیت توکن و حاکمیت در بلاک‌چین، بلاک‌چین و غیرمتمرکزسازی اقتصادی (DeFI) و بلاک‌چین در صنعت بیمه از پنل‌های تخصصی این کنفرانس بین‌المللی هستند.


محلی برای گفتمان مشترک دولت، مجلس، متخصصان و نخبگان

رییس‌کل باشگاه نوآوری و فناوری، کنفرانس بین‌المللی بلاک‌چین و رمزارزها را محلی برای گفتمان مشترک دولت، مجلس، متخصصان و نخبگان در بخش خصوصی، برشمرد و گفت: در این کنفرانس با بسترسازی مناسب برای هم‌فکری و همچنین ارائه نظرات درست و کارشناسی می‌توان به یک چارچوب و قاعده مشترک رسید.
سرحدی، عمده برخوردهای حاکمیتی و دولتی در حوزه بلاک‌چین و رمزارزها را از روی ناآگاهی دانست و افزود: متأسفانه متخصان، توسعه‌دهندگان و صاحب‌نظران در این رابطه دخالت داده نشده‌اند. حوزه بیت‌کوین، رمزارزها و بلاک‌چین هرکدام متفاوت هستند و این فناوری نقاط ضعف و قوت دارد؛ ما به‌عنوان یک کشور در حال توسعه و دارای نیروی متخصص جوان باید از این نقاط قوت استفاده حداکثری کنیم، آن هم در شرایطی که این فناوری روز به‌روز در حال رشد و استقبال عمومی در جهان است.

ارز دیجیتال؛ ابزاری برای پرداخت
همچنین رسول شاهسونی -دبیر کمیته بین‌الملل کنفرانس بلاک‌چین- با بیان اینکه نمایندگان مجلس، پژوشگاه‌ها، بانک‌ها، شرکت‌های صنعت بیمه، صنایع برق، متخصصان و توسعه‌دهندگان و سیاست‌گذاران از مخاطبان اصلی این کنفرانس هستند، گفت: با توجه به گستردگی جامعه مخاطب این فناوری نوظهور، طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده، مقرر شده است، این کنفرانس بین‌المللی، سالانه و با همکاری دانشگاه‌های داخلی و خارجی برگزار شود.
وی اظهار کرد: در دنیا، سالوادور اولین کشوری است که بیت‌کوین را به پول قانونی و رسمی خود تبدیل کرده و این به این معناست که این رمزارز برای اولین‌بار به یک ارز رسمی در کشوری تبدیل شده است. در کشورهایی چون هند، کانادا، اردن و ویتنام، ارز دیجیتال ممنوع نیست اما قوانین جزئی برای آن در نظر گرفته شده است. برخی دیگر از کشورها نیز ارز دیجیتال را به‌عنوان ابزاری برای پرداخت، قانونی می‌دانند.
دبیر کمیته بین‌الملل کنفرانس بلاک‌چین ادامه داد: در ایران هم رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس درباره موافقت کمیسیون اقتصادی دولت با به رسمیت شناختن صنعت «بیت‌کوین» مطالبی را عنوان کرد، اما بانک مرکزی بارها در اطلاعیه‌هایی ورود ارزهای دیجیتال به حوزه پرداخت کشور را ممنوع کرده است؛ به‌طور کلی خرید و فروش و نگهداری بیت‌کوین توسط مردم جرم نیست اما در مقیاس وسیع و حوزه پرداخت‌های کلان کشور، تاکنون مجوز خاصی صادر نشده است.


جهان با شتاب زیادی به سمت فناوری‌های نوین می‌رود

سجاد برخورداری -اقتصاددان و استادیار دانشگاه تهران و دبیر علمی کنفرانس، حضور تصمیم‌گیران، قانون‌گذاران و نمایندگان مجلس در این کنفرانس را نقطه عطفی برای آشنایی بیشتر آن‌ها ‌با این فناوری و آگاهی‌بخشی جامعه نسبت به این حوزه دانست و ادامه داد: آنچه بیش از پیش در این کنفرانس حائز اهمیت است، همکاری و حضور دانشگاه‌ها در این کنفرانس علمی برای تبیین این فناوری نوظهور است؛ چراکه دنیا در حوزه علم و فناوری با شتاب بسیاری به این سمت می رود و تمرکز و فعالیت دانشگاه‌هایی چون دانشگاه صنعتی شریف و امیرکبیر درخصوص این موضوع، حکایت از اهمیت آن دارد.
وی با تأکید بر این موضوع که آینده جهان به سمت جایگزینی ارزهای دیجیتال به‌جای ارزهای مرسوم می‌رود، گفت: این حوزه برای ما در مدیریت سیستم پولی می‌تواند به عنوان تهدید یا فرصت مطرح شود؛ البته حتی در دنیا نیز به این موضوع فکر می‌کنند و با توجه به وضعیت ارزهای رایج همچون دلار و یورو، حوزه بلاک‌چین و رمزارزها به‌عنوان یک چالش جدی، مورد تامل قرار گرفته، هر چند که هنوز اجماعی روی آن وجود ندارد ولی ممکن است اتفاقاتی همچون پاندمی کرونا به کاربرد و گستردگی این فناوری سرعت ببخشد. همچنین می‌توان اذعان داشت در نهایت با توجه به تحولات پیش‌رو، در ۱۰ سال آینده این جایگزینی بی‌تردید رخ می‌دهد.


نگاه فرصت‌محور به حوزه رمزارزها

این اقتصاددان اظهار کرد: ما باید این را به‌عنوان یک اصل بپذیریم که اقتصاد ما نیز از این موضوع متأثر خواهد شد و این تأثیر همان‌طور که پیش‌تر به آن اشاره کردم، هم می‌تواند تهدید باشد و هم فرصت. ولی اگر روش تقابلی نسبت به این حوزه داشته باشیم متضرر خواهیم شد و از تحولات جهانی عقب می‌مانیم. بنابراین بهترین راه این است که حاکمیت را با فرصت‌های این حوزه آشنا کنیم.
برخورداری ادامه داد: هر چند که درست است در نگاه نخست، به‌دلیل ناکافی بودن آشنایی نسبت به رمزارزها این فناوری یک تهدید به شمار می‌آید اما فرصت‌های زیادی نیز در آن وجود دارد؛ از جمله این‌که وابستگی‌ها را کاهش می‌دهد. از این‌رو می‌توان با آگاهی‌بخشی درست، تصمیم‌گیران و حاکمیت را به‌سمت بهره‌مندی از بلاک‌چین هدایت کرد و خوشبختانه انعطاف و نگاه مثبتی در حال حاضر در این‌باره وجود دارد که می‌تواند عملیاتی شود؛ و این نگاه فرصت‌محور از اهداف مهم این کنفرانس است.
وی اهداف این همایش را جمع‌بندی و اظهار کرد: در این همایش گفتمان‌هایی می‌تواند شکل گیرد و روی آن اجماع شود مبنی بر این موضوع که این فناوری وجود دارد و ما باید آن را بپذیریم. اما چگونگی برخورد با آن که بیشترین منفعت و کم‌ترین هزینه را برای ما به‌دنبال داشته باشد، موضوعی قابل بحث است. همایش با چند هدف دنبال می‌شود که یکی از اهدافش آشنا کردن کردن تصمیم‌گیران و قانون‌گذاران با پتانسیل‌ها و نگاه مثبت به این موضوع و ارائه راهکارهای کارشناسانه برای آگاهی‌بخشی عمومی است.
عضو شورای سیاستگذاری و دبیر علمی نخستین کنفرانس بین‌المللی بلاک‌چین، رمزارزها و اقتصاد جهانی گفت: اگر کنفرانس موفق باشد می‌تواند بیانیه‌ای ارائه دهد که در آن اجماعی در حوزه‌های علمی مرتبط با حوزه بلاک‌چین و رمزارزها صورت گیرد؛ چراکه این موضوع، تک‌حوزه‌ای و تک‌رشته‌ای نیست و این اجماع برای تصمیم‌گیری‌هایی که در سطح حاکمیتی کشور صورت می‌گیرد بسیار راه‌گشاست و می‌تواند نهادهایی همچون شورای عالی امنیت ملی و شورای عالی فضای مجازی را نیز درگیر موضوع کند تا بتوانیم این موضوع را نهادینه کرده و یک گام رو به جلو در این حوزه برداریم که موفقیت خوبی برای کشور محسوب می‌شود.
باشگاه نوآوری و فناوری یونسکو با هدف توسعه فعالیت‌های علمی، فرهنگی و آموزشی در حوزه‌های نوین علمی و فناوری و استارت آپی، ایجاد شبکه بین‌المللی در حوزه فناوری با رویکرد انتقال تجارب موفق، ارتباط با باشگاه‌های یونسکو مرتبط با حوزه فناوری و تکنولوژی و حضور در محافل بین‌المللی در عرصه فناوری و تکنولوژی به‌جهت تجاری‌سازی دستاوردهای علمی، از دی‌ماه سال ۱۳۹۹ به‌طور رسمی فعالیت خود را آغاز کرده است. علاقه‌مندان، پژوهشگران، محققان، اساتید و دانشجویان برای شرکت در این کنفرانس می‌توانند با مراجعه به سایت کنفرانس و یا این سایت،‌ ضمن کسب اطلاعات بیشتر فرآیند ثبت‌نام را انجام دهند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.